Válka ve vesmíru? Rusko a Čína staví mocné zbraně, konkurenci překvapivě nemají

Představitelé Pentagonu v posledních dnech varovali, že možnost války ve vesmíru se blíží, píše politico.com. Jeden z představitelů ministerstva obrany USA prohlásil pod zárukou anonymity, že USA zaspaly, a nejsou schopny v případném boji čelit Číně nebo Rusku, a jejich vývoj zbraní pro boj v kosmickém prostoru je daleko pokročilejší než Americký.

Jak Politico podotýká, že Spojené státy dlouho o případném nebezpečí plynoucího z války ve vesmíru věděly. Již v roce 2001 tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil, že „příští Pearl Harbor bude ve vesmíru,“ a že útok ve vesmíru již ve válce není nemyslitelnou záležitostí. Přesto nebyly provedeny dostatečné kroky k vývoji obranných a útočných systémů, které by zajistily fungování vlastních sítí satelitů, a ochromily by sítě protivníka.

Toto zanedbání je o to vážnější, že ozbrojené síly USA jsou na svých satelitních sítích absolutně závislé. Od špionáže přes navigaci po řízení chytrých bomb a dronů. To vše se děje přes satelitní systémy. Pokud by se protivníkům podařilo tyto sítě vyřadit, americká armáda by byla ochromena. Jak podotýká Steve Isakowitz, ředitel The Aerospace Corp., vládou založeného think-tank zabývajícího se válkou ve vesmíru „Hvězdné války už nejsou jen film. Nadvláda ve vesmíru čím dál více ovlivňuje postavení země ve světě.“

A zdá se, že administrativa prezidenta Trumpa to chápe. Prezident před nedávnem oznámil, že založí vesmírné síly armády USA a na výzkum nových zbraní určených pro vesmír bylo z rozpočtu jen pro tento rok uvolněno 12, 5 miliardy USD, bez tajných projektů, do kterých jdou další miliardy. Dokáži však i přes mohutné investice do vývoje dohnat Američané náskok Rusů a Číňanů? Rusům již několikrát podivně ožil „mrtvý“ satelit, který poté narazil do aktivního zařízení na oběžné dráze. Číňané již v roce 2008 provedli testy laseru, schopného ze země oslepit satelit. Podobné testy provedli Rusové dokonce již v 80. letech.  Obě mocnosti prý vlastní orbitální bombu, která je schopna oběžnou dráhu zaplavit drobnými tělesy, které zničí veškeré satelity.

Jak je vidět, i přesto, že je vesmír mezinárodní smlouvou z roku 1967 prohlášen za demilitarizovanou zónu, již dnes je jasné, že válečný konflikt se mu v budoucnosti nevyhne. „Pokud se tak stane,“ varuje Cassandra Steerová, ředitelka Centra pro etiku a právní řád pensylvánské univerzity, „bude to katastrofální nejen pro válčící státy, ale i pro neutrální země.“ Zhroutila by se totiž veškerá civilní satelitní komunikace a všechny služby od internetových až po dopravní, které jsou na satelitní komunikaci závislé. Podle Steerové je tedy životně důležité se jakémukoliv podobnému konfliktu vyhnout.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir válka USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy