Jak by vypadal útok na Sýrii? Skončil by válkou mezi USA a Ruskem

Washington - Prezident Donald Trump po chemickém útoku v Douma, jasně dává na vědomí, že jeho trpělivost s Asadovým režimem je u konce, píše nationalinterest.org. I přesto, že svojí rétoriku poněkud zmírnil, nezastírá, že je připraven vydat rozkaz k případné intervenci v Sýrii. To by mohlo vést k případné konfrontaci mezi USA a jeho spojenci na jedné straně, a Ruskem a Íránem na straně druhé. Vedle toho, jak by taková intervence měla vypadat, jsou zde i pochybnosti, zda prezident bez souhlasu kongresu, k ní vůbec muže vydat rozkaz.

Na otázku, zda je prezident Putin a Rusko zodpovědné za útok v Douma, Trump odpověděl, že možná. Pokud vyšetřování prokáže jejich vinu, slibuje Trump, že za to zaplati „Všichni zaplatí svojí cenu. I on (Putin). Každý,“ prohlásil americký prezident. Vedle toho na svém twitterovém účtu zkritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že intervenci neprovedl již před léty, nezastavil „zvíře Asada“ a nezabránil mnoha civilním obětem. Přesto svojí rétoriku, americký prezident zmírnil, a na rozdíl od doby těsně po útoku, již neobviňuje přímo Rusko a Irán, ale pouze režim Bašára Asada.

Ve Washingtonu se mezitím rozhořel spor o podobu případné intervence.  Nejdravější republikánští jestřáby jako jsou senátoři Lindsey Graham, John McCain a Susan Collinsová prosazují masivní invazi bez ohledu na občany a ozbrojené síly ostatních zemí v Sýrii. Daleko opatrnější je ministr obrany John Mattis „Právě teď nevylučuji nic. První věc, kterou musíme prošetřit, je, proč jsou vůbec stále používány chemické zbraně, když Rusko je garantem toho, že byly všechny odstraněny.“ Největší problém a překážkou operace v Sýrii je masivní přítomnost ruských a iránských sil v zemi. "Musíme zopakovat, že vojenské zásahy v Sýrii, kde jsou ruské síly nasazeny na žádost legitimní vlády, za podvodných a falešných záminek, jsou naprosto nepřijatelné a mohou mít velmi vážné důsledky," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. To podtrhuje nedávné vyjádření náčelníka generálního štábu ruské armády generála Valerije Gerasimova. "Budou-li ohroženy životy ruských vojáků a důstojníků, ozbrojené síly Ruské federace odpoví tvrdě proti jakýmkoliv útokům," řekl Gerasimov 13. března.  Generál také poznamenal, že ruská armáda má tento rozkaz přímo od Vladimira Putina.

Jak by případný útok na Sýrii vypadal? „V první řadě by byly vystřeleny nízkoletící křižující střely Tomahawk z ponorek a bombardérů B-52, “ předjímá bývalý pilot B-52 a letecký a vojenský analytik Mark Gunzinger, pro server nationalinterest. Org, „Proti nim nemají ani Asad ani Rusové obranu.“ Tomahawky by silně narušily protileteckou obranu. Poté by byly nasazeny americké letecké síly. Odborníci se shodují, že především souboj ruských protiletadlových systému S-400 a amerických stihaček F-22 by byl dosud nevídaný střet moderních technologií.

A jaká by byla ruské odpověď? Pokud by Američané zasáhli ruské nebo spojenecké jednotky, Moskva by odpověděla plnou silou. „Kreml by neblufoval. Pokud by došlo k útoku na naše jednotky, měli bychom tady válku,“ varuje ředitel Ústavu mezinárodních vztahů moskevské ekonomické univerzity Vasilij Kašin. Ruská odpověď by se dle něj neomezila na Blízký východ. Ruské letectvo a rakety by udeřily na Američany a jejich spojence ve všech koutech světa včetně Evropy. „Mohlo by se to naprosto vymknout kontrole,“ varuje Kašin.

Vážnost situace podtrhuje i to, že současná syrská krize je přirovnávána ke kubánské raketové krizi v 60. letech 20. století. Tehdy se po rozmístění sovětských raket na Kubě a americkém tlaku na jejich odstranění, přiblížil svět snad nejvíce ve své historii k nukleární válce. Stále více jsou slyšet názory, které prezidentu Trumpovi upírají právo na rozhodnutí v případném masivním útoku na Sýrii. Ve svém komentáři John Allen Gay, ředitel Společnosti Johna Quincy Adamsa, ve svém komentáři pro nationalinterest.org, připomíná, že podle ústavy by o podobné akci, zvláště pokud může mít takové důsledky, měl prezident nejdříve požádat o schválení kongres. „I přesto, co špatného se v Sýrii děje, nejedná se o přímé ohrožení naší země a našich zájmů. Není důvod k okamžitému jednání. Takové vážné rozhodnutí, by tedy měl zvážit i kongres,“ doručuje Gay.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Donald Trump B-52 Stratofortresses Vladimír Putin Americká armáda (U.S. ARMY) Rusko střela s plochou dráhou letu Tomahawk USS Ross

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy