Trump vzal věci do vlastních rukou a svět se řítí do války

Washington - Poté, co Spojené státy ústy svého prezidenta vypověděly smlouvu o íránském jaderném odzbrojení, se svět začal ptát, co bude dál. Jaká bude pozice USA vůči Íránu, co se změní a jaké bude mít tato změna důsledky pro svět?

S odpovědí se pokouší přijít americký web The National Interest. Ten uvádí, že jednou z možností je i americký úder vůči Íránu. Ten by pravděpodobně cílil na íránské jaderné kapacity s cílem zamezit jejich jadernému zbrojení.

Sama dohoda o odzbrojení to totiž podle Trumpa nedokáže. Prezident tvrdí, že je měkká a celý problém pouze odsouvá, přičemž dává Íránu naopak šanci a čas svůj jaderný a raketový program zdokonalit.

Jedním z klíčových Trumpových poradců je John Bolton. Ten v roce 2015, tedy u příležitosti uzavření včera vypovězené dohody deníku The New York Times řekl, že podle jeho názoru dokáží Írán od výzkumu a vývoje jaderných raket odradit pouze preventivní a přesně cílené letecké útoky. Žádná dohoda prý není možná.

Zdá se, že Trump s Boltonem souhlasí minimálně v tom posledním. Byl to právě John Bolton, kdo stál vedle Donalda Trumpa a dalšího velkého kritika dohody viceprezidenta Mika Pence na včerejší tiskové konferenci. Bolton ale ani nemusel Trumpa příliš přemlouvat, sám současný prezident dohodu ostře kritizoval již od volební kampaně v roce 2016.

John Bolton se tak, kromě jiného, dočkal i osobní pomsty. V roce 2007 jej totiž tehdejší prezident George Bush mladší chtěl nominovat na pozici velvyslance při OSN, americký Senát ale jeho nominaci odmítl.

Přesto je teď po jedenácti letech on tím, kdo americkou zahraniční politiku ovlivňuje, zatímco například zastánce íránské dohody exministr Rex Tillerson se musel ze své pozice poroučet před pár týdny.

Ve světle událostí posledních dní se tak zdá, že Donald Trump (za vydatné pomoci a podpory výše uvedených spolupracovníků) definitivně převzal iniciativu v otázkách americké zahraniční politiky na Středním Východě. Není pochyb, že on je teď tím, kdo rozhoduje o amerických krocích. S iniciativou ale přichází také odpovědnost.

Ten samý krok učinil nedávno také ve vztahu k Severní Korei. Trump tak rozehrává riskantní politickou hru a riskuje vše. Sám se rozhodl, že převezme otěže nad zahraniční politikou USA a případné úspěchy i neúspěchy tak padnou přímo na jeho hlavu.

Američtí demokratičtí politici se již nechali slyšet, že vypovězení dohody bylo "chybou historických rozměrů". Teprve následující měsíce a roky ale ukáží, kdo měl vlastně v otázce Íránu (potažmo KLDR) pravdu. 

Související

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.

Více souvisejících

jaderná dohoda s Íránem Donald Trump Írán Americká armáda (U.S. AIR FORCE) John Bolton

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy