Washington - Tvrzení, že Spojené státy zaostávají za světem v oblasti inovací a moderních armádních technologií, jsou na denním pořádku. Vše je dáno uspořádáním americké společnosti, v níž je kritika přijatelná a každý se může dovolit kritizovat cokoliv, aniž by mu za jeho konání hrozil postih nebo aniž by dané problematice dokonce rozuměl.
Všemožní skuteční, ale i samozvaní odborníci se tak opírají do americké armády a tvrdí, že tu zaostává v oblasti kyberbezpečnosti, tu ve vývoji raket dlouhého doletu, tu nemá dostatek dronů. Jedním příkladem za všechny jsou nekonečné debaty okolo vývoje stíhačky F-35.
Není to ale nic nového. Takové názory se v americké společnosti objevují již od poloviny 20. století. Někdejší americký prezident John F. Kennedy po vítězných volbách v roce 1960 přiznal, že jeho tvrzení o tom kterak USA zaostávají za SSSR v počtu balistických raket, bylo silně zveličené.
V 80. letech se zase objevovaly skazky, jak Američané zaostávají technologicky za Sověty a Japonci. Přitom již jen o pár let později se Sovětský svaz zhroutil, přičemž právě technologická zaostalost byla jedním z důvodů kolapsu.
Přesto není veškerá kritika lichá. Americké ministerstvo obrany vskutku bojuje s přebujelou byrokracií a proces na zadávání a vyhodnocování zbrojních zakázek by bylo na místě zefektivnit do podoby, aby byl více pružný.
Spojené státy ale rozhodně technologicky nezaostávají, ba právě naopak. Alespoň to tvrdí profesor Harvey Sapolsky z prestižního Massachusettského technologický institut ve svém článku pro web DefenseOne.com.
"Jistěže Evropané vyrábějí vynikající tanky a obrněná vozidla, Rusové jsou výborní v protiletecké obraně a Číňané vynikají v kyberprostoru. My to ale umíme také." píše. Dále připomíná, že americký vývoj zbraní má problémy hlavně kvůli tomu, že se Američané zaměřují na výzkum skutečně revolučních a moderních systémů a takový vývoj zkrátka vždycky doprovázejí problémy.
Americká armáda je podle něj nejlépe vybaveným vojskem na světě. Uvádí také, že je to díky obrovským penězům, které Pentagon dostává, Američané totiž na obranu vydávají zhruba stejně peněz, jako dvě třetiny ostatních světových zemí dohromady.
Připomíná rovněž, že Američané se na rozdíl od ostatních zemí soustředí na vývoj ve všech oblastech. Jiné země jsou v některých odvětvích v čele vývoje, zatímco v jiných zaostávají. Američané jsou špičkou na všech frontách. To zmenšuje riziko, že budou americké ozbrojené síly překvapeny náhlým průlomem v některém z odvětví.
Sapolsky také říká, že tato americké dominance je umožněna dobře nastaveným systémem. Na vývoji armádních technologií se v USA podílí stát, soukromé firmy i univerzity. V americké armádě navíc funguje systém zdravé konkurence mezi letectvem, námořnictvem a pozemní armádou, což je mnohem lepší, než když je jedna složka dominantní, jako to bývá ve většině ostatních zemí.
Proč se tedy objevují tvrzení, že Američané v technologiích zaostávají? "Zbrojaři a armáda potřebují peníze. Nemohou tak říkat, že máme nejlepší armádu na světě, protože tu by nebylo nutno vylepšovat. Když řeknou že zaostáváme, dostanou peníze na inovace. A přesně takhle si zajišťují své rozpočty." uzavírá Sapolsky
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Americká armáda (U.S. ARMY) , USA (Spojené státy americké) , Armáda , zbrojní průmysl , technologie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková