Amerika se chystá na válku do vesmíru! Vyvíjí nové odolné satelity

Washington – Svět je zřejmě opět o krok blíže válce ve vesmíru. Spojené státy oznámily, že začaly vyvíjet nové technologie pro nové satelity, které mají nejen nést modernější senzory, budou odolnější proti útokům, vesmírné radiaci, ale budou i schopny vést ofenzivní akce.

Jak prohlásil pro web Warrior Mawen mluvčí amerického letectva major William Russell „Náš vesmírný program se zaměřuje na vývoj družic GPS odolných proti rušení a hackerům, zlepšení varování proti raketám, zlepšení senzorických schopností pro zjištění situace v prostoru a zvýšení schopnosti naší země obhájit naše národní zájmy na oběžné dráze. Nové technologie navíc přidají dodatečné funkce, odolnost a ochranu uživatelů do současných satelitních systémů.“

V první řadě se chtějí Spojené státy zaměřit na vývoj nových protiradiačních technologií. Ty by měly nové satelity ochránit nejen proti případnému použití jaderných zbraní, ale především proti vlivu vesmírného záření, které ovlivňuje nejen přesnost systémů satelitů, ale v první řadě ničí elektroniku satelitu a tím omezuje jejich životnost. Na tento úkol půjde v roce 2019 plná třetina rozpočtu na vývoj nových satelitů.

Nové satelity by také měly být díky novým miniaturizovaným technologiím menší a mělo by jich být ve vesmíru daleko více než dosud. Použití moderních technologií jako je 3D tisk by měl být rozhodující pro rychlou sériovou výrobu, ale měl by i zajistit jejich nízkou cenu.Především dosud nevyřešená ochrana proti kosmickému záření a miniaturizace systému vyvolává mezi odborníky řadu otázek a obav. 

„Malé technické a elektronické prvky mají řadu problémů ve vakuu, v silné radiaci a kosmickém záření. Mají daleko menší odolnost než robustní systémy. Potíže mají i s přechodnými vlivy způsobenými nabitými částicemi, včetně těžkých iontů a protonů. Novější technologie mají menší náboj, a tedy jsou i méně odolné vůči nabitým částicím a může v těchto systémech docházet k odchylkám, výpadkům či dokonce ke kolapsu. Energie spojená s nabitými částicemi je konstantní, takže dopad na novější, menší technologie je stály a obvykle výraznější,“ varuje pro National Interest specialista a ředitel sekce pro vývoj vesmírných technologií firmy BAE Systems Dave Rea.

Specialisté na vesmírné technologie jsou k rychlému pokroku ve vesmírných technologiích, jak si je představuje Pentagon velmi skeptičtí. Nejhorší variantou by pak bylo, kdyby se USA ve snaze k upevnění svých pozic na oběžné dráze planety, rozhodly k masivnímu vysílání levných, snadno nahraditelných satelitů s omezenou životností.

Pokud by takové satelity po dožití neshořely v atmosféře, mohly by na oběžné dráze zhoršit již nyní nedobrou situaci s vesmírným smetím. Neřízené satelity nebo například kusy raket  jiného kosmického smetí mohou ohrozit funkční satelity či dokonce stroje s lidskou osádkou.     

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Satelity USA (Spojené státy americké) zbrojní průmysl BAE Systems

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy