Amerika se chystá na válku do vesmíru! Vyvíjí nové odolné satelity

Washington – Svět je zřejmě opět o krok blíže válce ve vesmíru. Spojené státy oznámily, že začaly vyvíjet nové technologie pro nové satelity, které mají nejen nést modernější senzory, budou odolnější proti útokům, vesmírné radiaci, ale budou i schopny vést ofenzivní akce.

Jak prohlásil pro web Warrior Mawen mluvčí amerického letectva major William Russell „Náš vesmírný program se zaměřuje na vývoj družic GPS odolných proti rušení a hackerům, zlepšení varování proti raketám, zlepšení senzorických schopností pro zjištění situace v prostoru a zvýšení schopnosti naší země obhájit naše národní zájmy na oběžné dráze. Nové technologie navíc přidají dodatečné funkce, odolnost a ochranu uživatelů do současných satelitních systémů.“

V první řadě se chtějí Spojené státy zaměřit na vývoj nových protiradiačních technologií. Ty by měly nové satelity ochránit nejen proti případnému použití jaderných zbraní, ale především proti vlivu vesmírného záření, které ovlivňuje nejen přesnost systémů satelitů, ale v první řadě ničí elektroniku satelitu a tím omezuje jejich životnost. Na tento úkol půjde v roce 2019 plná třetina rozpočtu na vývoj nových satelitů.

Nové satelity by také měly být díky novým miniaturizovaným technologiím menší a mělo by jich být ve vesmíru daleko více než dosud. Použití moderních technologií jako je 3D tisk by měl být rozhodující pro rychlou sériovou výrobu, ale měl by i zajistit jejich nízkou cenu.Především dosud nevyřešená ochrana proti kosmickému záření a miniaturizace systému vyvolává mezi odborníky řadu otázek a obav. 

„Malé technické a elektronické prvky mají řadu problémů ve vakuu, v silné radiaci a kosmickém záření. Mají daleko menší odolnost než robustní systémy. Potíže mají i s přechodnými vlivy způsobenými nabitými částicemi, včetně těžkých iontů a protonů. Novější technologie mají menší náboj, a tedy jsou i méně odolné vůči nabitým částicím a může v těchto systémech docházet k odchylkám, výpadkům či dokonce ke kolapsu. Energie spojená s nabitými částicemi je konstantní, takže dopad na novější, menší technologie je stály a obvykle výraznější,“ varuje pro National Interest specialista a ředitel sekce pro vývoj vesmírných technologií firmy BAE Systems Dave Rea.

Specialisté na vesmírné technologie jsou k rychlému pokroku ve vesmírných technologiích, jak si je představuje Pentagon velmi skeptičtí. Nejhorší variantou by pak bylo, kdyby se USA ve snaze k upevnění svých pozic na oběžné dráze planety, rozhodly k masivnímu vysílání levných, snadno nahraditelných satelitů s omezenou životností.

Pokud by takové satelity po dožití neshořely v atmosféře, mohly by na oběžné dráze zhoršit již nyní nedobrou situaci s vesmírným smetím. Neřízené satelity nebo například kusy raket  jiného kosmického smetí mohou ohrozit funkční satelity či dokonce stroje s lidskou osádkou.     

Související

Více souvisejících

vesmir Satelity USA (Spojené státy americké) zbrojní průmysl BAE Systems

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy