Odstoupení smlouvy o raketách jen posílí ruské válečné fanatiky, varuje bývalý sovětský diplomat. Podle Gorbačova se zvyšuje riziko nukleární války

Washington/ Moskva - K rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět smlouvu o odzbrojení týkající se raket krátkého a středního dosahu (IFN), uzavřenou v roce 1987 s Ruskem, se nyní vyjádřil i architekt této smlouvy, Michail Gorbačov. Podle něj to povede pouze k novému globálnímu zbrojení a většímu riziku nukleárního konfliktu.

„Byl jsem dotázán, zda-li cítím hořkost nad sledováním zániku toho, na čem jsem tak tvrdě pracoval, aby toho bylo dosaženo. Ale tohle není osobní záležitost. V sázce je toho mnohem víc. Byl ohlášen nový závod ve zbrojení," napsal Gorbačov ve svém komentáři pro New York Times.

Bývalý sovětský vůdce obviňuje USA, že ničí „systém mezinárodních smluv a dohod, který zajistil mír a bezpečnost po druhé světové válce“. Varuje, že nebude žádný vítěz ve „válce všech proti všem“, zvláště pokud tato válka bude mít podobu nukleárního boje.

Gorbačov podepsal smlouvu s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem v roce 1987 v reakci na ruské a americké rozmisťování raket krátkého a středního dohledu, které podle slov sovětského diplomata Viktora Mizina, přítomného podepsání smlouvy, byly „nepotřebné z hlediska strategického zastrašování, zatímco představovaly ohromnou hrozbu“ vzhledem k faktu, že americké rakety středního dosahu Pershing II byly schopné dosáhnout sovětských velitelství během osmi minut.

Mizin v rozhovoru pro ruský opoziční server Meduza sdělil svou obavu z toho, že Trumpovo rozhodnutí nepovede jen k posílení amerických vojenských fanatiků, ale i těch ruských. Od ruských poslanců slyšel, že někteří ruští generálové označovali smlouvu za chybnou od jejího počátku a že Rusko potřebuje tento druh zbraní, protože je obklíčenou zeměmi, které je mají – např. Čína, Indie či země Blízkého východu.

Podle Mizina přesně tento druh myšlení vedl k rozmístění raket krátkého a středního dosahu a k zesílení hrozby nukleární války v 80. letech a vrací se opětovně zpět. Mizin to přirovnává k fanatickému náboženství a poukazuje na to, že tito jedinci jsou přesvědčeni, že americké systémy obrany v Rumunsku a Polsku představují hrozbu, ačkoliv šéfdesignér Moskevského institutu termální technologie, který vyrábí rakety, potvrdil, že žádné nebezpečí není.

Mizin je přesvědčen, že současný problém vyplývá z toho, že mezi Ruskem a USA jsou prakticky horší vztahy než byly mezi SSSR a USA za Gorbačova s Reaganem. Na obou stranách podle něj chybí zkušení, neideologičtí diplomati, kteří by dokázali celou záležitost náležitě prodiskutovat. To souvisí s postupnou ztrátou kolektivní paměti o tom, o čem dohoda byla a proč měla svůj význam.

Průzkum firmy Civis Analytics nicméně naznačuje, že americká veřejnost je spíše pro udržení INF. Civis Analytics vyzpovídala 5 643 Američanů a zeptala se, zda-li souhlasí s odstoupením od smlouvy. Větší část, 49% dotázaných, řekla, že by měla zůstat v platnosti. Podle 31% dělá Trump dobře, když od ní odstupuje. 20% nevědělo.

Trump své rozhodnutí vypovědět smlouvu odůvodňuje tím, že Rusko ji beztak porušuje a vytváří rakety krátkého a středního dosahu. Velká Británie a Polsko s ním v tomto bodě souhlasí, Německo je opatrnější. EU stojí za tím, aby se INF zachovala. Podle některých bezpečnostních expertů je smlouva skutečně poněkud zastaralá, např. proto, že nebere v úvahu Čínu a případně i další státy.

Kreml uvedl, že nevidí žádný důvod pro rušení INF a její nahrazení jinou smlouvou. Rusko obviňuje Washington, že právě ten porušuje smlouvu a tvrdí, že pokud USA začnou vyrábět rakety krátkého a středního doletu po vypovězení smlouvy, jak naznačil Trump, budou muset i k vojenskému řešení napravení rovnováhy ve světě.

Související

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC. Komentář

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 
Ilustrační fotografie. Komentář

RVHP vznikla před 75 lety. Její srovnávání s EU je nepřípadné

Před 75 lety, 8. ledna 1949, skončila v Moskvě čtyřdenní konference, jejímž hlavním výsledkem bylo založení Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP). Organizaci, která představovala faktickou odpověď Sovětského svazu a jeho evropských satelitů na Marshallův plán a počínající ekonomickou integraci západního světa, zpočátku tvořilo šest zemí ovládaných komunistickými stranami, včetně Československa. Jedním z jejích hlavních úkolů bylo zbavit socialistické státy závislosti na dovozu klíčového vybavení, technologií a surovin ze Západu. Tento cíl, stejně jako mnoho dalších, se nikdy nepodařilo naplnit.

Více souvisejících

Michail Gorbačov INF (smlouva o likvidaci raket) USA (Spojené státy americké) Rusko Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy