Velké části Rio de Janeira kontrolují ozbrojené milice. Paramilitární skupiny vymáhají výpalné a podílejí se na dalších zločineckých aktivitách. Podle znalců situace jejich pozice stále sílí a někteří je označují za největší bezpečnostní riziko města.
Milice původně vznikaly s cílem bojovat s organizovaným zločinem. Jejich členy se stávali především bývalí policisté, vojáci nebo hasiči, kteří se nechtěli spokojit s bezpečnostní situací ve čtvrtích, kde žili. Podle agentury Associated Press měly milice podporu ze strany místních politiků, kteří tolerovali nezákonné aspekty jejich činnosti. Milice často využívaly brutální metody, uchylovaly se k vraždám a násilí, jejich primárním nepřítelem nicméně byly drogové kartely a další struktury organizovaného zločinu.
Podle odborníků však jejich vliv rapidně narostl a dnes se samy staly velkým bezpečnostním problémem. „Je to jako rakovina,“ cituje AP policejního vyšetřovatele Mauricia Demetria. „Nezastaví se.“ Dnes již milice kontrolují některé části města. Ministerstvo bezpečnosti odhaduje, že až jedna čtvrtina je pod jejich vlivem. To je zhruba 11 000 čtverečních kilometrů. Skupiny vymáhají výpalné, pašují cigarety a podle některých informací se již také zapojují do drogového byznysu.
Dle znalců situace je velký problém právě v tom, že jsou organizace z velké míry propojeny s bezpečnostními složkami. Podle Jose Alvese, profesora sociologie na Federal Rural University v Rio de Janeiru a odborníka na tamní paramilitární organizace, lze kořeny vysledovat již v 60. letech. Vojenská diktatura tehdy tolerovala milice, které vraždily kriminálníky, ale také politické disidenty.
Na rozdíl od drogových kartelů operují tyto skupiny převážně skrytě. V případě potřeby jsou však schopné mobilizovat své členy a jednat. V březnu letošního roku byla ve městě zavražděna radní Marielle Franco, která hlasitě kritizovala policejní brutalitu v chudinských čtvrtích. Podle vyšetřovatelů vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí právě polovojenské skupiny. Do dnes nebyl z činu nikdo obviněn.
Když se v roce 2008 úřady odhodlaly k velkému zátahu na milice, bylo zadrženo 225 lidí včetně politiků a příslušníků ozbrojených složek. Radní, který v procesu svědčil, byl brzy poté neznámými útočníky zavražděn. Poté, co dokončil svoji výpověď podle svědků řekl: „Já zemřu.“
Polovojenské organizace dnes v částech, které kontrolují, vybírají od obyvatel výpalné z mnoha činností. „Kabelová televize stojí 15 dolarů měsíčně. Voda, parkování a garance bezpečnosti stojí každé 12 dolarů měsíčně. Stěžovat si úřadům znamená jistou smrt,“ cituje Associated Press několik místních. Ti jsou navíc chyceni v pasti mezi soupeřícími skupinami. „Panuje tu válka mezi milicemi a drogovými překupníky a my jsme uprostřed toho všeho,“ říká jeden z obyvatel slumu v západní části Rio de Janeira.
Mezi některými odborníky také panují obavy, jak se na situaci projeví nástup nově zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara do funkce. Ten je známý pro svůj tvrdý přístup vůči zločinu. Ještě jako kongresman se v roce 2008 přimlouval za legalizaci polovojenských jednotek. V prezidentské kampani se od nich sice distancoval, podporuje však uvolnění zbraňových zákonů nebo beztrestnost pro příslušníky policie, kteří během služby někoho zastřelí. To může v důsledku vést k posílení pozice milicí.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Brazílie , Drogy , Rio de Janeiro , organizovaný zločin
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek