Velké části Rio de Janeira kontrolují ozbrojené milice. Paramilitární skupiny vymáhají výpalné a podílejí se na dalších zločineckých aktivitách. Podle znalců situace jejich pozice stále sílí a někteří je označují za největší bezpečnostní riziko města.
Milice původně vznikaly s cílem bojovat s organizovaným zločinem. Jejich členy se stávali především bývalí policisté, vojáci nebo hasiči, kteří se nechtěli spokojit s bezpečnostní situací ve čtvrtích, kde žili. Podle agentury Associated Press měly milice podporu ze strany místních politiků, kteří tolerovali nezákonné aspekty jejich činnosti. Milice často využívaly brutální metody, uchylovaly se k vraždám a násilí, jejich primárním nepřítelem nicméně byly drogové kartely a další struktury organizovaného zločinu.
Podle odborníků však jejich vliv rapidně narostl a dnes se samy staly velkým bezpečnostním problémem. „Je to jako rakovina,“ cituje AP policejního vyšetřovatele Mauricia Demetria. „Nezastaví se.“ Dnes již milice kontrolují některé části města. Ministerstvo bezpečnosti odhaduje, že až jedna čtvrtina je pod jejich vlivem. To je zhruba 11 000 čtverečních kilometrů. Skupiny vymáhají výpalné, pašují cigarety a podle některých informací se již také zapojují do drogového byznysu.
Dle znalců situace je velký problém právě v tom, že jsou organizace z velké míry propojeny s bezpečnostními složkami. Podle Jose Alvese, profesora sociologie na Federal Rural University v Rio de Janeiru a odborníka na tamní paramilitární organizace, lze kořeny vysledovat již v 60. letech. Vojenská diktatura tehdy tolerovala milice, které vraždily kriminálníky, ale také politické disidenty.
Na rozdíl od drogových kartelů operují tyto skupiny převážně skrytě. V případě potřeby jsou však schopné mobilizovat své členy a jednat. V březnu letošního roku byla ve městě zavražděna radní Marielle Franco, která hlasitě kritizovala policejní brutalitu v chudinských čtvrtích. Podle vyšetřovatelů vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí právě polovojenské skupiny. Do dnes nebyl z činu nikdo obviněn.
Když se v roce 2008 úřady odhodlaly k velkému zátahu na milice, bylo zadrženo 225 lidí včetně politiků a příslušníků ozbrojených složek. Radní, který v procesu svědčil, byl brzy poté neznámými útočníky zavražděn. Poté, co dokončil svoji výpověď podle svědků řekl: „Já zemřu.“
Polovojenské organizace dnes v částech, které kontrolují, vybírají od obyvatel výpalné z mnoha činností. „Kabelová televize stojí 15 dolarů měsíčně. Voda, parkování a garance bezpečnosti stojí každé 12 dolarů měsíčně. Stěžovat si úřadům znamená jistou smrt,“ cituje Associated Press několik místních. Ti jsou navíc chyceni v pasti mezi soupeřícími skupinami. „Panuje tu válka mezi milicemi a drogovými překupníky a my jsme uprostřed toho všeho,“ říká jeden z obyvatel slumu v západní části Rio de Janeira.
Mezi některými odborníky také panují obavy, jak se na situaci projeví nástup nově zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara do funkce. Ten je známý pro svůj tvrdý přístup vůči zločinu. Ještě jako kongresman se v roce 2008 přimlouval za legalizaci polovojenských jednotek. V prezidentské kampani se od nich sice distancoval, podporuje však uvolnění zbraňových zákonů nebo beztrestnost pro příslušníky policie, kteří během služby někoho zastřelí. To může v důsledku vést k posílení pozice milicí.
Související
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
Brazílie , Drogy , Rio de Janeiro , organizovaný zločin
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák