Umírá amazonský prales? Stromy poráží touha Brazilců po větším bohatství

Brazilci v posledních šesti letech intenzivně kácejí stromy v amazonském pralese, od 70. let vymýtili až 20 % jeho původní rozlohy. Nový prezident Jair Bolsonaro nejspíš bude s těžbou dřeva pokračovat. Mnozí však upozorňují, že jde o celosvětovou otázku, prales totiž pomáhá snižovat teplotu na Zemi.

Amazonský prales právem patří k opravdovým divům světa. Významně pomáhá regulovat teplotu na celé planetě Zemi, navíc představuje domov pro desetinu všech živočišných druhů, které na ní žijí.

Od roku 1970 však kvůli kácení přišel o 20 % své rozlohy. Ačkoliv se mezi roky 2004 a 2012 podařilo těžbu dřeva výrazně omezit, v následujících letech došlo k opětovnému nárůstu, k němuž přispěla brazilská zemědělská lobby. Kromě zemědělské půdy vznikají na holinách nové dálnice a přímo na Amazonce i moderní hydroelektrárny.

Obavy v další těžební boom ještě vzrostly po nedávném zvolení Jaira Bolsonara brazilským prezidentem. Muž, kterého západní média překřtila na „tropického Trumpa“, totiž kácení propagoval ve své volební kampani.

Stromy v sobě přitom skladují oxid uhličitý, který se jejich pokácením uvolní do atmosféry. Zdraví amazonského pralesa má tím pádem přímý efekt na globální klima.

Zhruba 13 % brazilského území, převážně právě v Amazonii, je právně označeno za půdu náležící domorodým kmenům. Žije na něm zhruba 900 tisíc lidí, kteří tvoří půl procenta populace. Domorodci se obávají, že Bolsonaro, který se ujal úřadu na Nový rok, prosadí urychlení kácení, které povede i k násilí vůči obyvatelům Amazonie.

Nově inaugurovaný prezident už si k tématu řekl své na Twitteru. „Žije tam téměř milion lidí, kteří jsou izolováni od pravé Brazílie, manipulováni a zneužíváni neziskovými organizacemi. Společně tyto občany integrujeme,“ vzkázal Bolsonaro.

Proti tomu se však ohradila brazilská buňka Greenpeace. „Víme, že domorodci i chráněná území zvládnou zabránit kácení a zachránit amazonský prales,“ říká koordinátorka kampaně Tina Minamiová.

Ke zrušení ochrany území by Bolsonaro potřeboval souhlas brazilského zákonodárného sboru, na jehož stole už leží několik návrhů zákona, které mají mimo jiné povolit těžbu nerostných surovin uvnitř chráněných území. K jisté úlevě environmentalistů však Bolsonaro v kampani slíbil, že chce kombinovat hospodářství s ochranou přírody.

Po nástupu do úřadu však do své vlády jmenoval kontroverzní osoby. Zemědělství nově vede Tereza Cristinaová, která dříve vedla zemědělskou lobby. Ministrem životního prostředí pak jmenoval Ricarda Sallese, jenž byl soudem uznán vinen z úpravy map ochrany přírody ve prospěch těžebních společností.

„Očekáváme, že Bolsonaro bude proti ochraně přírody a jeho ministr životního prostředí bude jím nastolenou agendu prosazovat,“ tvrdí Beto Veríssimo z neziskové organizace Imazon.

Brazílie už dříve stáhla svou kandidaturu na pořádání klimatické konference OSN, na které se mělo jednat o Pařížské klimatické dohodě, v níž se země zavázaly k intenzivnějšímu boji s globálním oteplováním. Ministr zahraničí Ernesto Araújo ve svém blogu tvrdí, že za pokusy o boj s klimatickou změnou stojí globální levice, která se chopila moci.

Studie univerzity v americkém Leedsu odhadla, že amazonský prales absorbuje v průměru 430 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Roční britské emise tohoto skleníkového plynu jsou pětkrát nižší. „Máme zodpovědnost za klima na celé planetě,“ konstatuje Minamiová závěrem.

Související

Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.

Více souvisejících

Amazonský prales Brazílie Řeka Amazonka Jair Bolsonaro globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 40 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 48 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy