Další studená válka je na spadnutí? Vidina střetu s Čínou některé Američany láká

Je studená válka mezi USA a Čínou časem nevyhnutelná? Takovou otázku si položil analytik Simon Lester z časopisu National Interest. Ač po ní prý mnozí Američané tajně touží, její vypuknutí se spíš nepředpokládá.

Krátce po teroristických útocích 11. září, nařkla Bushova administrativa režim iráckého diktátora Saddáma Husajna z podílu na pádu „dvojčat“a vyhlásila mu válku. Válku, která byla jen stěží nevyhnutelná, ale Bush, vyzbrojen slovy o zbraních hromadného ničení, si jí přece dokázal prosadit.

Dnes jsou podobnou výzvou třaskavé americko-čínské vztahy. Trump a spol. se v posledních měsících obklopili módními slovy. Vztahy USA a Číny tak prý mohou podstoupit „vědomé odpojení“. Co si pod tím představit? Lester tvrdí, že novou studenou válku. Nikoliv tu opravdovou, ale ekonomickou.

Lester konstatuje, že tenhle názor na vztahy s Čínou už možná ve Washingtonu zakořenil. Američany láká vidina přehledného jednoduchého konfliktu, souboje dobra se zlem, jakým byla studená válka. Mnoho lidí ve Státech tak neustále hledá mocného protivníka, s nímž by se USA utkaly o převahu ve dnešním světě.

Chvíli se zdálo, že pomyslným soupeřem se stane radikální islám. Hrozba ovládnutí světa islamisty se však ukázala jako marginální. Nového rivala tak přinesl ekonomický boom, který z Číny udělal existenční hrozbu. Její obří ekonomika a armáda je pro ty, kteří takový konflikt vyhlíží, dostatečným varováním.

Reminiscencí na studenou válku je i fakt, že Čína je rovněž represivním autoritářským režimem, který vyhledává různá konfliktní místa, ať už reálná (Jihočínské moře) nebo virtuální (hackeři). Někteří Američané se dokonce domnívají, že Čína chce nastolit světový politický a ekonomický řád, který zlikviduje liberalismus.

Ačkoliv by se na obou stranách našli lidé, kteří by případný konflikt přivítali, není podle Lestera o co stát. Velmoci spolu přece nemusí na všem souhlasit, spory může řešit citlivá politika založená na vzájemném porozumění.

Američanům by se rovněž vyplatila menší lekce z historie. Čína si během posledních sta let prožila řadu zahraničních ekonomických útoků, i proto americké sankce nemají očekávaný účinek. Donald Trump od nich přesto nehodlá ustoupit a nabádá své spojence k bojkotu čínských výrobků.

To však může vést ke scénáři, kdy nakonec vzniknou dvě sféry vlivu. V jedné se sdruží Američané se svými spojenci, v druhé pak Čína a její přátelé. V takovou chvíli nebudeme daleko od vypuknutí nové studené války. Jenom diskuze o ní je však nebezpečná, podle Lestera by USA měly cestu k ní co nejrychleji opustit.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Čína studená válka válka Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy