Čerstvě inaugurovaný brazilský prezident Jair Bolsonaro začíná dostávat své nálepce "tropický Trump", konstatuje Paul R. Pillar v komentáři pro server National Interest. Bývalý dlouholetý příslušník CIA a bezpečnostní analytik, který nyní působí jako akademický pracovník na Georgetown University, varuje, že podobnost mezi oběma prezidenty bude mít pravděpodobně širší a destruktivnější dopad, jelikož Bolsonaro nedbá rizika celosvětové katastrofy v důsledku klimatické změny.
Bolsonaro neztrácí čas
Post prezidenta Brazílie je mimořádně důležitý, jelikož má v rukou osud většiny Amazonského deštného pralesa, vysvětluje Pillar. Připomíná, že Bolsonaro dal dávno jasně najevo svůj záměr zničit jeho další část, údajně ve jménu ekonomického rozvoje a vize nových dobytkářských a sójových farem.
Bolsonaro neztrácí čas a využívá svých pravomocí k realizaci uvedených cílů, poukazuje akademik. Odkazuje na exekutivní příkaz, který prezident vydal první den v úřadě a který dává ministerstvu zemědělství možnost využívat půdu, kterou si nárokuje domorodé obyvatelstvo.
"Toto opatření je očividně prvním krokem k většímu využívání amazonské oblasti zemědělským byznysem," domnívá se Pillar. Tvrdí, že opatření neodráží pouze malou starost Bolsonara o životní prostředí, ale také jeho pohrdání původním obyvatelstvem a skutečnost, že v ochraně jejich kultury a způsobu života prezident nevidí žádný smysl.
Amazonie je největším deštným pralesem světa, jde o ohromný lapač uhlíku, který dýchá oxid uhličitý a produkuje pětinu světového kyslíku, připomíná akademik. Doplňuje, že žádný jiný ekosystém není tak důležitou brzdou skleníkového efektu, přičemž se ze 60% rozkládá na brazilském území.
Již před Bolsonarem postihla Amazonský deštný prales značná destrukce a předchozí odlesnění velo k tomu, že tento lapač uhlíku pracuje výrazně méně než před pouhým desetiletím, varuje bývalý příslušník CIA. Podotýká, že některé brazilské vlády problému věnovaly značnou pozornost a tempo odlesňování zpomalily, ale v posledních letech jejich opatření odumírají v důsledku politických otřesů, včetně odvolání bývalé prezidentky Dilmy Rousseffové.
Současná hrozba pro Amazonský deštný prales neplyne pouze z jeho probíhajícího kácení vypalování, ale také z důsledku přírodních procesů, které úbytek lesa uvádí do pohybu a které vedou k jeho dalšímu mizení, nastiňuje Pillar. Vysvětluje, že deštný prales - jak ostatně název napovídá - si vytváří vlastní klima a jeho menší plocha znamená méně dešťů, tudíž odlesňování může oblast proměnit stávající zelenou a vlhkou džungli v suchou savanu.
Efekt brazilského motýla
"Bujnost deštného pralesa maskuje, jak křehký je tento ekosystém v dalších ohledech," pokračuje analytik. Zdůrazňuje, že biologická rozmanitost je spjata s tenkou vrstvou půdy, pod níž se nacházejí vrstvy nekvalitní a neúrodné, což zjistí i budoucí pěstitelé plodin a chovatelé dobytka, ale v době, kdy takové zjištění konečně vyvolá politickou akci, může být na záchranu deštného pralesa již pozdě.
Dřívější zkušenost v tomto ohledu nabízí určitá poučení, která je dobré připomenout a které se týkají i Američanů, uvádí Pillar, Zmiňuje, že ve 20. letech minulého století Henry Ford hodlal v brazilském deštném pralese získávat kaučuk pro pneumatiky na vozidla produkovaná jeho automobilkou, vymýtil část džungle a postavil zde celé město nazvané Fordlandia.
Jedním z problémů, na které Ford narazil, bylo obtížné využití patřičných botanických procesů - kaučukovníkům se totiž dobře vede v divočině, kde jsou rozptýleny mezi dalšími dřevinami, avšak v momentě, kdy se nacházely pohromadě na Fordových plantážích, stávaly se snadnou kořistí škůdců a nemocí, vysvětluje akademik. Dodává, že Ford svůj projekt po pár letech opustil, aniž by zpět do USA přivezl jakýkoliv kaučuk.
"Oba Trumpové z tropického i mírného pásma útočí odporným způsobem na to, co je často nazýváno mezinárodním řádem a tento útok je ničivý," píše někdejší pracovník CIA. Podotýká, že ani tento řád, ať je sám o sobě důležitý, nenabízí efektivní nástroj, pokud jde o správu světového dědictví, jakým je například brazilský deštný prales, který historie a státní hranice podřídily vůli vlády jediné země.
Bolsonaro naneštěstí není politicky odpovědný světu či jeho stávajícím a budoucím obyvatelům, ale mnohem menší voličské skupině, u které si svou rétorikou zajistil dostatečnou podporu ke svému zvolení, lamentuje analytik. Odkazuje tak na koncept brazilského motýla, který vychází z matematické teorie chaosu.
Daný koncept předpokládá, že i malá změna v původních podmínkách může mít výrazný seizmický dopad a že i zamávání křídly motýla v Brazílii může spustit řetězec vedoucí k tornádu v Texasu, vysvětluje Pillar. Dodává, že Bolsonarovo prezidentství přináší riziko klimatických dopadů značně převyšujících jedno tornádo.
Související
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
Brazílie , Jair Bolsonaro , Amazonský prales , Klimatické změny , Ekologie
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 32 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 40 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 44 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě