Námořnictvo USA otestovalo nové projektily. Mohou vyvolat revoluci ve válčení

Americké námořnictvo vyzkoušelo novou munici do lodních děl. Má třikrát delší dostřel než běžně používané projektily a může sestřelit i letící objekty. Přitom je mnohem levnější než řízené střely. Munici je navíc kompatibilní s aktuálně používanými zbraňovými systémy.

Námořnictvo Spojených států amerických minulý rok v létě bez většího povšimnutí otestovalo nové střely do lodních kanónů. Tyto vysokorychlostní projektily označované zkratkou HPV (Hypervelocity Projectiles) dosahují rychlosti mach 3 a dostřelí na třikrát delší vzdálenost než běžně používaná munice.

Střely obsahují naváděcí systém, který zajišťuje vysokou přesnost. Podle webu Popular Mechanics tak mohou být použity i proti letadlům nebo k sestřelení nepřátelských raket. Testování bylo provedeno loni v létě během námořního cvičení Rim of the Pacific (RIMPAC).

Projektily HVP jsou kompatibilní se zbraňovými systémy MK 45 ráže 127 milimetrů, kterými je vybavena většina z hladinových lodí amerického námořnictva. Raketové křižníky třídy Ticonderoga jsou vyzbrojeny dvěma takovými kanóny, zatímco třída Arleig Burke disponuje jedním. Jejich hlavním úkolem je poskytování palebné podpory v případě námořního výsadku.

Střely mohou zasáhnout svůj cíl na vzdálenost téměř 65 kilometrů. Díky směrovému stabilizátoru a naváděcímu systému jsou výrazně přesnější než běžná munice. Cena za jeden náboj HVP je podle informací USNI News zhruba 100 000 dolarů. Přestože je tato částka poměrně vysoká, v porovnání se střelami země-vzduch, jejichž cena se pohybuje okolo 2 milionů dolarů za kus, je stále výrazně výhodnější.

Podle webové stránky společnosti BAE Systems, která se na vývoji HVP podílí, jejich „aerodynamický design zajišťuje vysokou rychlost, dobrou manévrovatelnost a snižuje dobu zásahu cíle. Společně s přesnou naváděcí elektronikou tak zajišťuje nízkonákladovou efektivitu proti současným hrozbám a schopnost adaptace pro hrozby budoucnosti.“

Při cvičení RIMPAC vystřelil raketový křižník USS Dewey 20 takových projektilů. Pokud se při dalších testech osvědčí schopnost zneškodnit s jejich pomocí létající cíle, mohly by v budoucnu nahradit část raketových systémů, na které se dnes námořnictvo při protivzdušné obraně nejčastěji spoléhá.

Související

Lodní doprava, ilustrační fotografie.

Húsiové zasáhli americkou nákladní loď. Ke dnu ji však neposlali

Húsiové se v pondělí přihlásili k útoku na americkou nákladní loď v Adenském zálivu. Mluvčí jemenských povstalců podporovaných Íránem uvedl, že při vojenské operaci byly použity vhodné protilodní rakety. Plavidlo se každopádně útočníkům potopit nepodařilo. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Pentagon USA (Spojené státy americké) Námořnictvo zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy