Technologie z říše sci-fi? Profesorka má jasno

Uplynulou sobotu vypustila společnost Space X za pomoci rakety Falcon 9 bezpilotní vesmírnou loď Crew Dragon, která o zhruba 24 hodin později zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) připomíná profesorka Megg Urryová v komentáři pro server CNN. Fyzička a astronomka z Yale University konstatuje, že ředitel Spaxe X Elon Musk a jeho tým oprávněně oslavují to, co označuje za enormní úspěch.

Objevování objeveného

Ačkoliv vzájemná rychlost nebyla velká, ISS urazí zhruba 8 km za sekundu, pohybuje se rychlostí téměř 29.000 km/h, poukazuje expertka. Vysvětluje, že pro spojení s ISS musel Crew Dragon dosáhnout naprosto stejné rychlosti na zcela stejném orbitu, což není vůbec jednoduché, nasměrovat se přímo na stykovací zařízení a přiblížit se k němu dostatečně pomalu, aby nedošlo k poškození ani jedné z lodí.

"Takové věci jsou zároveň velmi obtížné a překvapivě dlouho známé," pokračuje Urryová. Připomíná, že schopnost spojit dvě vesmírné lodi byla demonstrována více než před 50 lety, kdy se v roce 1966 posádka americké lodi Gemini 8 spojila s bezpilotním cílovým tělesem, přičemž SSSR o rok a půl později úspěšně spojil dvě lodi Kosmos.

V té době byli Rusové a Američané lídři ve výzkumu vesmíru a jsou jimi dodnes, uvádí profesorka. Vysvětluje, že na aktuální misi lodi Crew Dragon je pozoruhodné to, že operaci řídí soukromá společnost, nikoliv vládní organizace.

Poté, co NASA v roce 2011 po 30 letech a 135 misích poslala do důchodu raketoplány, astronauti byli na ISS dopravováni v ruských lodích Sojuz, uvádí odbornice. Dodává, že vývoj nové pilotované lodi je pro NASA prioritou a v tom jí svým způsobem pomáhá soukromý vesmírný průmysl.

Rakety dokážou vynést posádku či náklad do vesmíru, ale obsluha ISS si žádá, aby loď uměla u stanice zakotvit, konstatuje fyzička. Podotýká, že již na počátku amerického vesmírného programu NASA zjistila, že tento manévr je mnohem těžší než kupříkladu doplňování paliva letadel za letu.

Důvodem je skutečnost, že pohyb na oběžné dráze je řízen gravitací a každý fyzik se již v prvním ročníku naučí, že rychlost satelitu a rádius jeho orbitu jsou pevně spojené, deklaruje astronomka. Vysvětluje, že pokud vesmírná loď zažehne své motory, aby zvýšila rychlost a dohnala druhou loď, zároveň zvýší poloměr svého orbitu, a tak zákony fyziky sledovanou loď neúprosně vzdálí.

V roce 1965 americký astronaut Wally Shirra úspěšně přiblížil loď Gemini 6 na 40 metrů k lodi Gemini 7, čímž demonstroval, že vesmírné lodě mohou manévrovat dostatečně přesně, aby se dostaly na stejný orbit, a tím umožnily spojení, připomíná Urryová. Připouští, že dnes jsou takové manévry o něco jednodušší, jelikož počítače jsou mnohem výkonnější než v 60. letech, kdy například dnes používaný autopilot u automobilu představoval technologii z říše sci-fi.

Zajistit přístup do vesmíru je závazek       

"Přesto je pozoruhodné uvědomíme-li si, že znovu objevujeme dovednosti, které jsme prvně objevili před mnoha desetiletími, a že není triviální zopakovat technologické úspěchy programů Mercury, Gemini a Apollo z 60. let," píše profesorka. Pokládá proto otázku, jaké poučení lze vyvodit z obtížnosti udržování znalostí v průběhu desetiletí.

Předně se ukazuje, že to, co je zapomenuto, trvá dlouho se znovu naučit, a proto je lepší znalosti udržovat, pozvolna je rozšiřovat a nikoliv začínat procesy od začátku, konstatuje fyzička. Zdůrazňuje také, že obtížné úkoly, jakými jsou lety do vesmíru, vyžadují chytré lidi a počítače a obojí si žádá peníze.

Vysoce specializované pracovní pozice a technologický vývoj jsou podle expertky cenné investice, ačkoliv kritici se bojí jejich nákladnosti. "Musíme si uvědomit inherentní hodnotu udržování a rozšiřování odborných znalostí," nabádá vědkyně. Soudí totiž, že angažmá soukromých vesmírných společností, k němuž v poslední době dochází, nedokáže změnit celkový model financování letů do vesmíru.

Velké výzvy, kterou je i přístup do vesmíru, budou nakonec vždy financovány daňovými poplatníky, tvrdí profesorka. Připomíná, že NASA ostatně platí Space X za její produkt a toto zůstane velkou součástí jejího rozpočtu, alespoň do doby, než se trh se soukromými vesmírnými loděmi podstatně rozšíří.

"Schopnost zajistit spolehlivý přístup do vesmíru je závazek," uvádí Urryová. Dodává, že je lepší, rychlejší a levnější mu dostát než měnit každých pár let předchozí rozhodnutí.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Crew Dragon NASA USA (Spojené státy americké) SpaceX

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy