
Uplynulou sobotu vypustila společnost Space X za pomoci rakety Falcon 9 bezpilotní vesmírnou loď Crew Dragon, která o zhruba 24 hodin později zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) připomíná profesorka Megg Urryová v komentáři pro server CNN. Fyzička a astronomka z Yale University konstatuje, že ředitel Spaxe X Elon Musk a jeho tým oprávněně oslavují to, co označuje za enormní úspěch.
Objevování objeveného
Ačkoliv vzájemná rychlost nebyla velká, ISS urazí zhruba 8 km za sekundu, pohybuje se rychlostí téměř 29.000 km/h, poukazuje expertka. Vysvětluje, že pro spojení s ISS musel Crew Dragon dosáhnout naprosto stejné rychlosti na zcela stejném orbitu, což není vůbec jednoduché, nasměrovat se přímo na stykovací zařízení a přiblížit se k němu dostatečně pomalu, aby nedošlo k poškození ani jedné z lodí.
"Takové věci jsou zároveň velmi obtížné a překvapivě dlouho známé," pokračuje Urryová. Připomíná, že schopnost spojit dvě vesmírné lodi byla demonstrována více než před 50 lety, kdy se v roce 1966 posádka americké lodi Gemini 8 spojila s bezpilotním cílovým tělesem, přičemž SSSR o rok a půl později úspěšně spojil dvě lodi Kosmos.
V té době byli Rusové a Američané lídři ve výzkumu vesmíru a jsou jimi dodnes, uvádí profesorka. Vysvětluje, že na aktuální misi lodi Crew Dragon je pozoruhodné to, že operaci řídí soukromá společnost, nikoliv vládní organizace.
Poté, co NASA v roce 2011 po 30 letech a 135 misích poslala do důchodu raketoplány, astronauti byli na ISS dopravováni v ruských lodích Sojuz, uvádí odbornice. Dodává, že vývoj nové pilotované lodi je pro NASA prioritou a v tom jí svým způsobem pomáhá soukromý vesmírný průmysl.
Rakety dokážou vynést posádku či náklad do vesmíru, ale obsluha ISS si žádá, aby loď uměla u stanice zakotvit, konstatuje fyzička. Podotýká, že již na počátku amerického vesmírného programu NASA zjistila, že tento manévr je mnohem těžší než kupříkladu doplňování paliva letadel za letu.
Důvodem je skutečnost, že pohyb na oběžné dráze je řízen gravitací a každý fyzik se již v prvním ročníku naučí, že rychlost satelitu a rádius jeho orbitu jsou pevně spojené, deklaruje astronomka. Vysvětluje, že pokud vesmírná loď zažehne své motory, aby zvýšila rychlost a dohnala druhou loď, zároveň zvýší poloměr svého orbitu, a tak zákony fyziky sledovanou loď neúprosně vzdálí.
V roce 1965 americký astronaut Wally Shirra úspěšně přiblížil loď Gemini 6 na 40 metrů k lodi Gemini 7, čímž demonstroval, že vesmírné lodě mohou manévrovat dostatečně přesně, aby se dostaly na stejný orbit, a tím umožnily spojení, připomíná Urryová. Připouští, že dnes jsou takové manévry o něco jednodušší, jelikož počítače jsou mnohem výkonnější než v 60. letech, kdy například dnes používaný autopilot u automobilu představoval technologii z říše sci-fi.
Zajistit přístup do vesmíru je závazek
"Přesto je pozoruhodné uvědomíme-li si, že znovu objevujeme dovednosti, které jsme prvně objevili před mnoha desetiletími, a že není triviální zopakovat technologické úspěchy programů Mercury, Gemini a Apollo z 60. let," píše profesorka. Pokládá proto otázku, jaké poučení lze vyvodit z obtížnosti udržování znalostí v průběhu desetiletí.
Předně se ukazuje, že to, co je zapomenuto, trvá dlouho se znovu naučit, a proto je lepší znalosti udržovat, pozvolna je rozšiřovat a nikoliv začínat procesy od začátku, konstatuje fyzička. Zdůrazňuje také, že obtížné úkoly, jakými jsou lety do vesmíru, vyžadují chytré lidi a počítače a obojí si žádá peníze.
Vysoce specializované pracovní pozice a technologický vývoj jsou podle expertky cenné investice, ačkoliv kritici se bojí jejich nákladnosti. "Musíme si uvědomit inherentní hodnotu udržování a rozšiřování odborných znalostí," nabádá vědkyně. Soudí totiž, že angažmá soukromých vesmírných společností, k němuž v poslední době dochází, nedokáže změnit celkový model financování letů do vesmíru.
Velké výzvy, kterou je i přístup do vesmíru, budou nakonec vždy financovány daňovými poplatníky, tvrdí profesorka. Připomíná, že NASA ostatně platí Space X za její produkt a toto zůstane velkou součástí jejího rozpočtu, alespoň do doby, než se trh se soukromými vesmírnými loděmi podstatně rozšíří.
"Schopnost zajistit spolehlivý přístup do vesmíru je závazek," uvádí Urryová. Dodává, že je lepší, rychlejší a levnější mu dostát než měnit každých pár let předchozí rozhodnutí.
Související

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule

Před sedmi lety vystřelil Musk do vesmíru Teslu. Až nyní vyšlo najevo, co tím vlastně způsobil
vesmir , Crew Dragon , NASA , USA (Spojené státy americké) , SpaceX
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák