Jak se vypořádat s gangy? Latinskoamerická země našla překvapivé řešení

Gangy představují výrazný problém v Latinské Americe i v USA. Vlády proti nim velmi tvrdě vystupují, tato politika ale se nezdá řešit jádro problému. V rozhovoru pro server Vox sociolog z City University of New York, David Brotherton, navrhuje se vydat opačným směrem. Za inspiraci považuje Ekvádor, kde dle jeho výzkumu poté, co byly gangy zlegalizovány, výrazně klesl počet vražd.

V roce 2004 Brotherton dostal email od sociálního pracovníka ze Španělska, který jej žádal ohledně rady, co dělat s gangem Latin Kings. Brotherton mu poradil, aby se Španělsko nevydávalo americkou cestou „nulové tolerance“, protože ta nepřináší výsledky. Sociální pracovník jeho návrhy přednesl městské radě Barcelony, která to vzala vážně a v roce 2005 vyhlásila, že skupiny jako Latino Kings nebudou známy jako gangy, ale jako kulturní skupiny. Italské město Genoa později postupovalo stejně.

Ekvádor za vedení prezidenta Rafaela Correa se v roce 2007 rozhodl jít ještě dál. Legalizoval gangy nejen na městské, ale celostátní úrovni. Podle Brothertona gangy na to reagovaly velmi pozitivně. Ve své studii z roku 2017 sociolog zjistil, že změna přinesla výrazný pokles počtu vražd. Zatímco v roce 2011 to bylo 15,35 osob na 100 000 lidí, v roce 2017 to bylo už jen 5 osob na 100 000 lidí.

Brotherton přiznává, že zprvu si myslel, že to jednoduše dáno účinnou reformou policie. Avšak na základě rozhovorů s vůdci gangů dospěl k názoru, že výraznou roli v tom hrála jejich změna myšlení, které legalizace docílila. Gangy začaly odlišně reagovat konflikty, např. Latin Kings spolupracovaly s dříve nepřátelskými gangy na jednom z největších hip hop koncertů.

Členové gangů, zvláště ti starší, nyní taktéž spolupracují s policií a vládou. Někteří pracují jako kriminální analytici, jiní studují právo či sociální práci. Angažují se v kulturní produkci, zakládají podniky či se učí na IT techniky, vyjmenovává Brotherton pozitivní změny v jednání gangů.

Podle něj na zklidnění gangů mají velký vliv ženy a děti. Legalizace gangů umožnila ženám získat v ganzích větší postavení, včetně vůdčích pozic. Čím více moci ženy dostanou, tím pravděpodobněji se gang vydá cestou pozitivní transformace, tvrdí sociolog.

Brotherton přiznává, že podezíravost vůči gangům v zemi stále přetrvává. Vláda se pokouší změnu gangů z násilných skupin na kulturní skupiny podporovat různými granty. Podle Brothertona se nejedná o žádné závratné částky, tato podpora má podobu např. grantů do kultury v chudých oblastech nebo do vzdělávání členů gangů.

Ekvádorští představitelé přiznávají, že úspěch této politiky byl do značné míry dán díky dobré ekonomické situaci země. Varují, že snižující ekonomické zdroje činí těžší tento stav udržet. V zemi stále dochází k násilnostem, zvláště mezi mladými a objevují se nové gangy, které nehodlají následovat cestu legalizačního procesu, reportuje BBC Mundo.   

Sami členové gangů přiznávají, že ne všichni členové se hodlají vzdát starých způsobů. Manuel Zuniga, vůdce Latino Kings v Ekvádoru, řekl BBC Mundo, že na počátku jen 20 členů se rozhodla vydat cestou legalizace. Jejich počet ale nyní je přes 1 000 osob. „ Nyní, když vidí naše pozitivní kroky, mnoho bratrů se přidává“, tvrdí Zuniga.

Související

Německá policie

Velké razie v Berlíně a Hamburku. Policie provedla zátah na zločinecké klany

Německá policie provedla rozsáhlé razie proti organizovanému zločinu mezi klany v Berlíně, Hamburku a spolkové zemi Braniborsko. Akce mířila na velké rodiny arabského původu i jejich napojení na motorkářské gangy, sdělilo berlínské státní zastupitelství na twitteru. Na zátahu se podílelo kolem 500 policistů.

Více souvisejících

gangy ekvádor Násilí kriminalita

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy