Našli protivníci USA recept na americké letectvo? Žádná nadmořská výška nebude bezpečná, varují experti

Pýchou americké armády je vysoce výkonné letectvo. Protivníci USA, Čína a Rusko, si dobře uvědomují, že je výrazně ohrožuje a vytváří proto co nejširší a nejúčinější protileteckou obranu. Američtí armádní experti přiznávají, že stále propracovanější protiletecké dělostřelectvo může americké letectvo výrazně ohrozit, uvádí server Military Times.

Protiletecká děla bývala manuálně nabíjena šesti a více lidmi a měla jen mechanický zaměřovač, kterým šlo mířit. Dnes je mohou obsluhovat jen dva lidé. Jsou mnohem mobilnější a lze s nimi rychleji pracovat.

Protiletecká obrana je dnes integrována do širších obranných systémů, které obsahují elektro-optické a infračervené senzory a moderní radary. Operátorovi pomáhají nalézt cíl i sofistikované sledovací algoritmy, opřené o zvýšený výpočetní výkon.

Protiletecké dělostřelectvo je nebezpečné především pro to letectvo, které lítá nízko a pomalu, jako je to, co poskytuje blízkou leteckou podporu. Pokud dojde k jeho dalšímu rozšíření o elektromagnetická děla a prodloužený dolet raket, „prakticky žádná nadmořská výška nebude bezpečná,“ uvádí David Sobota, odborník na zbraně z Air Force Research Laboratory v Wright-Patterson Air Force Base.

Letectvo USA má programy, které se pokouší detekovat protiletecké zbraně, když vystřelí. Pokud je však letadlo v pozici blízko přistávací plochy, má minimální rychlost letu nebo se nachází v nízké nadmořské výšce, pak je příliš pozdě, protože nemůže udělat úhybný manévr, poukazuje Sobota.

To představuje velký problém pro americké letectvo, protože jeho strategie jsou založeny na přiblížení se co nejblíže k povrchu pro potřebné rozlišení pro detekci pozemních hrozeb. Týká se to především nové strategie, která hodlá využít roje dronů.

Sofistikované protiletecké dělostřelectvo je umisťováno u důležitých základen. Rusko má např. integrovanou obrannou síť rozmístěnou napříč Pobaltím a oblastí Černého moře. Podobně Čína, má svoji leteckou obranou síť rozmístěnou v Jihočínském moři. To představuje značnou výzvu pro budoucí letecké operace NATO.

Dalším novou výzvu představují také útoky podél elektromagnetického spektra. Americká armáda bude muset dávat pozor, co emituje, uvádí Mark Gunzinger, výzkumník z Center for Strategic and Budgetary Assessments a bývalý zástupce náměstka ministra obrany.

„Každý kousek energie, který emituje ve způsobu komunikace, radarové energie, dokonce i z vysoko výkonného rušení a tak dále, bude pravděpodobně detekován a použit k [jejich] nalezení,“ upozorňuje Gunzinger, podle něhož Rusové už si vyzkoušeli toto odhalování pomocí komunikačních emisí na Ukrajině, kde takto vyhledávali ukrajinské síly.

Tyto technologie dále omezují možnosti letectva. Při hledání protileteckých zbraní může jeho senzor vysílat emise, které následně zachytí nepřátelské síly a přizpůsobí se tomu. Vyhýbáním jedné hrozbě se tak letadlo může vystavit další.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Rusko Čína Armáda

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 56 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy