Americký útok na Írán podle iráckého modelu? Zaznělo varování před nebezpečnou paralelou

Tváří v tvář možnosti, že Spojené státy budou zatažené do nevyprovokované války s Íránem, by Američané měli prostudovat předchozí chování poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Johna Boltona, který se může stát architektem této války, apeluje Peter Eisner v komentáři pro server CNN. Známý publicista a autor historické literatury faktu připomíná, že Bolton nejen dlouhodobě prosazuje změnu íránského režimu, ale sehrál také klíčovou roli před americkým útokem na Irák v roce 2003, kdy se podílel na vytváření smyšlených obvinění, že irácký diktátor Saddám Husajn chystá výrobu jaderných zbraní.

Cynická a pochybná rétorika

I šestnáct let poté se někteří snaží hájit lživé tvrzení, že zdrojem chybných zpráv o vývoji iráckých zbraních hromadného ničení byla CIA, poukazuje Eisner. Odkazuje na svou knihu Italský dopis, ve které ukázal, že CIA a další americké tajné služby naopak zpochybňovaly tvrzení Boltona a tehdejšího amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho, že Irák se pokusil nakoupit v Nigeru uran.

Jak se později ukázalo, příslušné zpravodajské materiály poskytnuté Spojeným státům byly falsifikovány, zdůrazňuje publicista. Dodává, že bez ohledu na to tehdejší americký prezident George W. Bush a jeho administrativa za souhlasu Boltona a Cheneyho strašili Američany "jaderným hřibem", který se může objevit, pokud nebude podniknuta příslušná akce.    

"O generaci později se Bolton ohání cynickou a pochybnou rétorikou proti Íránu, který měl dlouhou v zorném poli spolu s Irákem," píše Eisner. Připomíná, že Bolton v roce 2003 sdělil izraelským představitelům, že USA se později postaví hrozbám pocházejícím z Íránu, Sýrie a Severní Koreje.

Tento měsíc Bolton oznámil, že na Blízký východ míří americká letadlová loď a americké bombardéry, a to kvůli nespecifikovaným "znepokojivým a eskalačním náznakům a varováním", že Írán zvažuje ofenzivní akci proti Spojeným státům, poukazuje publicista. Doplňuje, že Boltonovo varování se setkalo se skepsí a opoziční demokraté obviňují republikány, že hrozbu zveličují.

Podobně tomu bylo v roce 2003, kdy Bolton působil jako náměstek amerického ministra zahraničních věcí a zpochybnil iráckou zprávu o 12 tisících stranách pro OSN, ve které se Irák snažil ukázat, že nemá žádné zbraně hromadného ničení, nastiňuje Eisner. Připomíná, že Bolton tehdy nařídil sepsat odpověď o jedné straně, která tvrdila, že irácká zpráva opomíjí snahy země získat uran z Nigeru, o nichž hovořil dopis sepsaný členem výboru pro dohled nad tajnými službami amerického Kongresu, demokratem Henry Waxmanem.

"Ve skutečnosti se Irák o zisk uranu nepokusil a později se ukázalo, že obvinění se zakládalo na podvržených dokumentech," pokračuje publicista. Dodává, že obviňování ze zveličování hrozeb Boltona nezastavilo v minulosti a jde o člověka dlouhé roky hájícího změnu režimu v Teheránu, navíc ochotného lhát za situace, kdy si vyhodnotí, že jde o národní zájmy.    

Ve jménu národních zájmů

V roce 2010 Bolton v televizi Fox New přiznal, že pokud jde o otázky národní bezpečnosti, posílil by možnosti vládního utajování a umožnil klamat veřejnost, podotýká Eisner. Doplňuje, že na otázku překvapeného moderátora, zda by i lhal, aby hájil pravdu, Bolton odvětil, že by neměl problém prohlásit vědomou lež, pokud by tím chránil americké národní zájmy, i když takové situace nastávají zřídka, přičemž jako příklad uvedl matení nacistů ohledně termínu vylodění v Normandii.

Za zavlečení Spojených států do katastrofální a neoprávněné války s Irákem v roce 2003, které zorganizovali Bolton a Cheney, jsou podle publicisty nespravedlivě obviňovány americké tajné služby. "Existuje mnoho podobností s dneškem. Irák v roce nevyvíjel jaderné zbraně; v roce 2019 to nevypadá, že by Írán plánoval válku s USA. Od nástupu Trumpovy administrativy jsou USA agresorem," nebere si servítky Eisner.  

Publicista odkazuje na tvrzení bývalého analytik CIA Melvina Goodmana, podle kterého americké tajné služby nemají žádný důkaz o íránských plánech ohrozit americké zájmy na Blízkém východě, neřkuli vyprovokovat konflikt. Ztotožňuje se naopak s Goodmanem, že od chvíle, kdy byl Bolton před rokem jmenován Trumpovým poradcem, se americká administrativa zapáleně snaží vyprovokovat íránskou vládu skrze sankce a propagandu.

V roce 2003 použila Bushova administrativa tvrzení o nigerském uranu podobně jako incident Tonkinském zálivu, aby ospravedlnila vojenskou invazi do Iráku, která si nakonec vyžádala desítky tisíc mrtvých, mnohonásobně více zraněných a finanční náklady přesahující 2 biliony dolarů, konstatuje Eisner. Uvádí, že Bolton tehdy zastával nižší pozici, ale zdá se, že dokázal běh věcí kontrolovat.

"Jediná otázka zní, zda prezident Trump, přinejlepším stejně nezkušený a nekvalifikovaný v zahraniční politice jako George W. Bush, skočí na Boltonovy machinace," uzavírá publicista.

Související

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Více souvisejících

John Bolton Írán Irák USA (Spojené státy americké) George W. Bush (jr.)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy