Hrozí nástup fašismu? Historik mluví o temné budoucnosti

NÁZOR - Spolu s celosvětovým nárůstem pravicového populismu je často používán - ve skutečnosti nadužíván - pojem fašismus, konstatuje Andrew Gawthorpe v komentáři pro server The Guardian. Historik z nizozemské Leidenské univerzity vysvětluje, že pojem je pro kritiky této populistické vlny pohodlným prostředkem jak spojit své protivníky s historickým hnutím, které většinová společnost považuje za zavrženíhodný.

Trump není Hitler

Pojem je zároveň pohodlný z pohledu populistické pravice, jelikož jí umožňuje prezentovat své kritiky coby horlivce a pomatence a vyhýbat se seriózní diskuzi o jádru své politiky a rétoriky, poukazuje odborník. Zdůrazňuje, že ani trumpizovaná Republikánská strana v USA není fašistickým hnutím a současný americký prezident není žádný Adolf Hitler.

Opravdový fašismus se zpravidla objevuje v důsledku ekonomického kolapsu či existenční války, ačkoliv vychází z předem existujícího hrubého společenského a politického podhoubí, vysvětluje historik. Dodává, že v éře Donalda Trumpa sice nedošlo v USA k nárůstu pravého fašismu, ale ukazuje se toto hrubé podhoubí, z něhož by budoucí americký fašismus mohl čerpat.

"Každý budoucí fašismus se bude lišit od toho z 20. století," pokračuje Gawthorpe. Soudí, že bude ovšem sdílet jisté rysy, včetně ultranacionalismu, antiliberalismu, impulzů k militarizaci společnosti a násilného potlačování opozice, a proto by šel proti tomu, co většina Američanů stále - i když často pouze proklamativně - označuje za klíčové hodnoty své země.

Způsob, jakým se Trump obrací na své stoupence, ukazuje, jak se může zrodit a dostat k moci koalice proti typickým americkým hodnotám, i kdyby reprezentovala menšinu obyvatel země, obává se expert. Připomíná, že Trump se obrací na dvě protínající se skupiny - bílé evangelíky a bílé voliče odmítající primárně rasové a kulturní změny -, které mají odlišné důvody k antiliberálním postojům a podpoře zásahu antiliberálního státu proti jejich "nepřátelům".    

Obě skupiny věří, že je ohrožena jejich existence, konstatuje akademik. Vysvětluje, že evangelíci často podporují Trumpa kvůli obavám, že sekulární liberálové se snaží zničit křesťanství a dostat jej z USA, a proto se neváhají postavit za autoritáře, který takovou opozici rozdrtí dříve, než ta zasadí první úder.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Trump ukazuje, že evangelíci podpoří každého, předstírá, že se zajímá jejich klíčové otázky - potraty, Jeruzalém, náboženskou svobodu - bez ohledu na svůj odpor vůči běžně chápaným křesťanským hodnotám," podotýká Gawthorpe. Dodává, že srdcem takové ideologie je bělošský nacionalismus hnaný představou, že "pravá", tedy bílá Amerika je v obležení rasových menšin a liberálních elit.

Tento konspirativní světonázor sám o sobě tíhne k podpoře užití státní moci proti "nepřátelům lidu", uvádí historik. Domnívá se, že pro budoucnost může být méně důležitá skutečnost, že Trump je obecně neschopný a neodhodlaný rozložit liberální demokratické normy a instituce, než fakt, že velké množství jeho stoupenců věří, že to dokáže.

Předtucha temné budoucnosti

Někteří konzervativní myslitelé již začali pokládat intelektuální východiska pro rozklad liberalismu na bázi záchrany hodnot, které považují za důležitější, například jejich verzi křesťanských principů či obranu bělošské kultury a politické moci, připomíná odborník. Za jednoho z nejextrémnější představitelů tohoto proudu označuje spisovatele Soraba Ahmariho, podle kterého již liberalismus není slučitelný s křesťanstvím, a veřejný prostor by proto měl být reorganizován ve jménu "nejvyššího dobra".

Také mnoho další konzervativních myslitelů je ochotno omlouvat Trumpův antiliberalismus a rasismus tvrzením, že Trumpovi nepřátelé představují mnohem větší ohrožení jejich hodnot než sám Trump, vysvětluje akademik. Konstatuje, že spisky takových autorů nejsou důležité kvůli obsaženým názorům, ale kvůli poselství, že žijeme v době, kdy začíná být možné představovat si antiliberální Ameriku a začíná flirt se silami, které ji mohou vytvořit.

"Antiliberální intelektuálové začínají považovat Trumpovo hnutí jako sílu, kterou lze využít při sledování nedemokratických cílů," píše Gawthorpe. Poukazuje, že zatím není jasné, kde leží limity toho, co jsou v praxi ochotni tolerovat lidé křičící na Trumpových mítincích, že je třeba pozavírat ostatní a poslat je pryč, ale měli bychom se toho obávat.  

Americký fašismus se nespojí s křesťanstvím a ultranacionalismem pouze kvůli sdílené víře v konspirace usilující o likvidaci Ameriky, ale také kvůli snaze zajistit si podporu kapitálu, tvrdí historik. Připomíná, že Trump ukázal jak zkombinovat regresivní ekonomickou politiku a populistickou image bojovníka proti menšinám, v důsledku čehož je každý, kdo prosazuje progresivní ekonomické reformy, dehonestován jako "komunista", a tudíž "neamerický" prvek, součást spiknutí.

Jde o další popud k postavení se za vládce pevné ruky, který zabrání podobným silám chopit se moci, deklaruje odborník. Z toho důvodu jsou podle něj ideálním terčem levicové kongresmanky Demokratické strany, "skvadra", které optikou pravice ztělesňují komunismus a Ameriku nenávidějící "barevné".     

Toto je hrubé podhoubí, na kterém může vyrůst budoucí americký fašismus, domnívá se Gawthorpe. Dodává, že takový vývoj není zdaleka jistý - je dokonce nepravděpodobný -, především pokud nedojde k ekonomické katastrofě, velké válce či ničivému teroristickému útoku, avšak zároveň již není zcela nepředstavitelný a bude stále reálnější, bude-li bílá, křesťanská Amerika nadále reagovat na ztrátu svého postavení současným způsobem.

"Z tohoto důvodu si slovo 'fašistický' zaslouží místo v politickém slovníku naší doby, nikoliv jako popis současnosti, ale jako předtucha jedné možné temné budoucnosti," deklaruje historik.

Související

Vladimir Putin během masové akce na podporu ruského režimu. Původní zpráva

Putinovo Rusko očima expertů: Jak se určuje, kde končí autoritářství a začíná totalita?

Poslední dobou se objevují zmínky o tom, že Rusko může směřovat k fašistickému režimu. Podle expertů se to konstatovat nedá, ačkoliv jde o autoritářskou zemi, postupně směřující k totalitě. Fašismus má totiž určitý historický kontext a jen některé aspekty se shodují s režimem prezidenta Vladimira Putina. Totéž platí o terorismu, který má svou definici. Nedá se proto jasně určit, jestli je Rusko stát podporující terorismus. 

Více souvisejících

fašismus USA (Spojené státy americké) Donald Trump demokracie rasismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy