NÁZOR - Spolu s celosvětovým nárůstem pravicového populismu je často používán - ve skutečnosti nadužíván - pojem fašismus, konstatuje Andrew Gawthorpe v komentáři pro server The Guardian. Historik z nizozemské Leidenské univerzity vysvětluje, že pojem je pro kritiky této populistické vlny pohodlným prostředkem jak spojit své protivníky s historickým hnutím, které většinová společnost považuje za zavrženíhodný.
Trump není Hitler
Pojem je zároveň pohodlný z pohledu populistické pravice, jelikož jí umožňuje prezentovat své kritiky coby horlivce a pomatence a vyhýbat se seriózní diskuzi o jádru své politiky a rétoriky, poukazuje odborník. Zdůrazňuje, že ani trumpizovaná Republikánská strana v USA není fašistickým hnutím a současný americký prezident není žádný Adolf Hitler.
Opravdový fašismus se zpravidla objevuje v důsledku ekonomického kolapsu či existenční války, ačkoliv vychází z předem existujícího hrubého společenského a politického podhoubí, vysvětluje historik. Dodává, že v éře Donalda Trumpa sice nedošlo v USA k nárůstu pravého fašismu, ale ukazuje se toto hrubé podhoubí, z něhož by budoucí americký fašismus mohl čerpat.
"Každý budoucí fašismus se bude lišit od toho z 20. století," pokračuje Gawthorpe. Soudí, že bude ovšem sdílet jisté rysy, včetně ultranacionalismu, antiliberalismu, impulzů k militarizaci společnosti a násilného potlačování opozice, a proto by šel proti tomu, co většina Američanů stále - i když často pouze proklamativně - označuje za klíčové hodnoty své země.
Způsob, jakým se Trump obrací na své stoupence, ukazuje, jak se může zrodit a dostat k moci koalice proti typickým americkým hodnotám, i kdyby reprezentovala menšinu obyvatel země, obává se expert. Připomíná, že Trump se obrací na dvě protínající se skupiny - bílé evangelíky a bílé voliče odmítající primárně rasové a kulturní změny -, které mají odlišné důvody k antiliberálním postojům a podpoře zásahu antiliberálního státu proti jejich "nepřátelům".
Obě skupiny věří, že je ohrožena jejich existence, konstatuje akademik. Vysvětluje, že evangelíci často podporují Trumpa kvůli obavám, že sekulární liberálové se snaží zničit křesťanství a dostat jej z USA, a proto se neváhají postavit za autoritáře, který takovou opozici rozdrtí dříve, než ta zasadí první úder.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Trump ukazuje, že evangelíci podpoří každého, předstírá, že se zajímá jejich klíčové otázky - potraty, Jeruzalém, náboženskou svobodu - bez ohledu na svůj odpor vůči běžně chápaným křesťanským hodnotám," podotýká Gawthorpe. Dodává, že srdcem takové ideologie je bělošský nacionalismus hnaný představou, že "pravá", tedy bílá Amerika je v obležení rasových menšin a liberálních elit.
Tento konspirativní světonázor sám o sobě tíhne k podpoře užití státní moci proti "nepřátelům lidu", uvádí historik. Domnívá se, že pro budoucnost může být méně důležitá skutečnost, že Trump je obecně neschopný a neodhodlaný rozložit liberální demokratické normy a instituce, než fakt, že velké množství jeho stoupenců věří, že to dokáže.
Předtucha temné budoucnosti
Někteří konzervativní myslitelé již začali pokládat intelektuální východiska pro rozklad liberalismu na bázi záchrany hodnot, které považují za důležitější, například jejich verzi křesťanských principů či obranu bělošské kultury a politické moci, připomíná odborník. Za jednoho z nejextrémnější představitelů tohoto proudu označuje spisovatele Soraba Ahmariho, podle kterého již liberalismus není slučitelný s křesťanstvím, a veřejný prostor by proto měl být reorganizován ve jménu "nejvyššího dobra".
Také mnoho další konzervativních myslitelů je ochotno omlouvat Trumpův antiliberalismus a rasismus tvrzením, že Trumpovi nepřátelé představují mnohem větší ohrožení jejich hodnot než sám Trump, vysvětluje akademik. Konstatuje, že spisky takových autorů nejsou důležité kvůli obsaženým názorům, ale kvůli poselství, že žijeme v době, kdy začíná být možné představovat si antiliberální Ameriku a začíná flirt se silami, které ji mohou vytvořit.
"Antiliberální intelektuálové začínají považovat Trumpovo hnutí jako sílu, kterou lze využít při sledování nedemokratických cílů," píše Gawthorpe. Poukazuje, že zatím není jasné, kde leží limity toho, co jsou v praxi ochotni tolerovat lidé křičící na Trumpových mítincích, že je třeba pozavírat ostatní a poslat je pryč, ale měli bychom se toho obávat.
Americký fašismus se nespojí s křesťanstvím a ultranacionalismem pouze kvůli sdílené víře v konspirace usilující o likvidaci Ameriky, ale také kvůli snaze zajistit si podporu kapitálu, tvrdí historik. Připomíná, že Trump ukázal jak zkombinovat regresivní ekonomickou politiku a populistickou image bojovníka proti menšinám, v důsledku čehož je každý, kdo prosazuje progresivní ekonomické reformy, dehonestován jako "komunista", a tudíž "neamerický" prvek, součást spiknutí.
Jde o další popud k postavení se za vládce pevné ruky, který zabrání podobným silám chopit se moci, deklaruje odborník. Z toho důvodu jsou podle něj ideálním terčem levicové kongresmanky Demokratické strany, "skvadra", které optikou pravice ztělesňují komunismus a Ameriku nenávidějící "barevné".
Toto je hrubé podhoubí, na kterém může vyrůst budoucí americký fašismus, domnívá se Gawthorpe. Dodává, že takový vývoj není zdaleka jistý - je dokonce nepravděpodobný -, především pokud nedojde k ekonomické katastrofě, velké válce či ničivému teroristickému útoku, avšak zároveň již není zcela nepředstavitelný a bude stále reálnější, bude-li bílá, křesťanská Amerika nadále reagovat na ztrátu svého postavení současným způsobem.
"Z tohoto důvodu si slovo 'fašistický' zaslouží místo v politickém slovníku naší doby, nikoliv jako popis současnosti, ale jako předtucha jedné možné temné budoucnosti," deklaruje historik.
Související
Putinovo Rusko očima expertů: Jak se určuje, kde končí autoritářství a začíná totalita?
Rusko je autoritářské, za „fašistický“ stát bych ho ale neoznačil, říká expert pro EZ a vysvětluje důvody
fašismus , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , demokracie , rasismus
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě