Washington - Americké ministerstvo obrany chce přemístit do civilní věznice Chelsea Manningovou, usvědčenou za předání tajných dokumentů ještě v době, kdy byla mužem. Vojín Bradley Manning byl loni za zpřístupnění dokumentů serveru WikiLeaks odsouzen k 35 letům vězení, ale projevil přání žít jako žena a soud letos schválil změnu jména. Civilní vězeňské zařízení by na rozdíl od vojenského umožnilo podávat Manningové hormonální léčbu a poskytnout další terapii.
Manning požádal o to, aby mohl žít jako žena, což byl první případ ve vojenské věznici. Pro Pentagon tak dle agentury AP vyvstal problém, jak nakládat s takovým vojákem a přitom neporušit dosavadní vojenskou praxi. Armáda do svých řad transsexuály nepřijímá, Manningová však nemůže být z armády kvůli své orientaci vyřazena před odpykáním trestu a o podmínečné propuštění může požádat nejdřív po uplynutí třetiny doby.
Několik lékařů, kteří Manninga pohlédli, dospělo k názoru, že trpí úzkostí vyvolanou nevyjasněností pohlaví. Žil s pocitem, že je ženou v mužském těle. Vojenský lékař pak loni v listopadu stanovil léčbu, která předpokládá i hormonální terapii. Konečné rozhodnutí bylo postoupeno nadřízeným, Manning si pak v březnu stěžoval, že terapii nedostává.
Pentagon má s civilní vězeňskou správou dohodu o možnosti využít pro své vězně několik lůžek v jejích zařízeních a ročně z nich využije asi 20. Manningův případ je ale komplikovaný, jelikož jde o osobu odsouzenou za ohrožení bezpečnostních zájmů, což za normálních okolností přesun do federálního vězeňského systému vylučuje.
Za transsexuální se považují lidé, kteří cítí, že jsou nebo by měli být příslušníky opačného pohlaví. Tělo, s kterým se narodili, se neshoduje s jejich vnitřním přesvědčením a mentální představou o tom, kdo jsou nebo kým by chtěli být. Nevyhovuje jim ani genderová role, která jim byla přisouzena na základě anatomického pohlaví. Toto dilema jim způsobuje intenzivní emocionální distres a úzkost a často brání běžnému dennímu fungování.
Lidé s transsexualitou často uvádějí, že se cítí být v pasti – odsouzeni k tomu, aby žili své životy „uvězněni ve špatném těle", pokud nedojde k „nápravě" situace hormonální léčbou a chirurgickou přeměnou pohlaví. Většina si tento nesoulad bolestně uvědomuje již od dětství, přestože někteří si to plně připustí až v pubertě nebo dospělosti. V literatuře se pro nesoulad mezi myslí a tělem používá termín transsexualita, gender dysphoria a nebo nejnověji gender identity disorder (porucha genderové identity).
Transvestitimus je něco jiného. U této odchylky je významným znakem, že jedinec je orientován heterosexuálně a netouží po změně svého pohlaví. Převlékání do oblečení opačného pohlaví provádí čistě z fetišistických a autoerotických důvodů. Transvestité nebývají sobě ani svému okolí nebezpeční nicméně je důležité tyto jedince odlišit od transsexuálů, a to obzvláště, co se léčby týče. Tito jedinci totiž potřebují pouze léčbu psychoterapeutickou a hormonální terpie či chirurgické výkony jsou u nich nežádoucí ba přímo pochybením lékaře, píše Vitalion.cz.
Související
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků
Pentagon , transsexualové , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák