Pentagon řeší problém s vězněm: Z vojína Manninga je nyní Manningová

Washington - Americké ministerstvo obrany chce přemístit do civilní věznice Chelsea Manningovou, usvědčenou za předání tajných dokumentů ještě v době, kdy byla mužem. Vojín Bradley Manning byl loni za zpřístupnění dokumentů serveru WikiLeaks odsouzen k 35 letům vězení, ale projevil přání žít jako žena a soud letos schválil změnu jména. Civilní vězeňské zařízení by na rozdíl od vojenského umožnilo podávat Manningové hormonální léčbu a poskytnout další terapii.

Manning požádal o to, aby mohl žít jako žena, což byl první případ ve vojenské věznici. Pro Pentagon tak dle agentury AP vyvstal problém, jak nakládat s takovým vojákem a přitom neporušit dosavadní vojenskou praxi. Armáda do svých řad transsexuály nepřijímá, Manningová však nemůže být z armády kvůli své orientaci vyřazena před odpykáním trestu a o podmínečné propuštění může požádat nejdřív po uplynutí třetiny doby.

Několik lékařů, kteří Manninga pohlédli, dospělo k názoru, že trpí úzkostí vyvolanou nevyjasněností pohlaví. Žil s pocitem, že je ženou v mužském těle. Vojenský lékař pak loni v listopadu stanovil léčbu, která předpokládá i hormonální terapii. Konečné rozhodnutí bylo postoupeno nadřízeným, Manning si pak v březnu stěžoval, že terapii nedostává. 

Pentagon má s civilní vězeňskou správou dohodu o možnosti využít pro své vězně několik lůžek v jejích zařízeních a ročně z nich využije asi 20. Manningův případ je ale komplikovaný, jelikož jde o osobu odsouzenou za ohrožení bezpečnostních zájmů, což za normálních okolností přesun do federálního vězeňského systému vylučuje.

Za transsexuální se považují lidé, kteří cítí, že jsou nebo by měli být příslušníky opačného pohlaví. Tělo, s kterým se narodili, se neshoduje s jejich vnitřním přesvědčením a mentální představou o tom, kdo jsou nebo kým by chtěli být. Nevyhovuje jim ani genderová role, která jim byla přisouzena na základě anatomického pohlaví. Toto dilema jim způsobuje intenzivní emocionální distres a úzkost a často brání běžnému dennímu fungování.

Lidé s transsexualitou často uvádějí, že se cítí být v pasti – odsouzeni k tomu, aby žili své životy „uvězněni ve špatném těle", pokud nedojde k „nápravě" situace hormonální léčbou a chirurgickou přeměnou pohlaví. Většina si tento nesoulad bolestně uvědomuje již od dětství, přestože někteří si to plně připustí až v pubertě nebo dospělosti. V literatuře se pro nesoulad mezi myslí a tělem používá termín transsexualita, gender dysphoria a nebo nejnověji gender identity disorder (porucha genderové identity).

Transvestitimus je něco jiného. U této odchylky je významným znakem, že jedinec je orientován heterosexuálně a netouží po změně svého pohlaví. Převlékání do oblečení opačného pohlaví provádí čistě z fetišistických a autoerotických důvodů. Transvestité nebývají sobě ani svému okolí nebezpeční nicméně je důležité tyto jedince odlišit od transsexuálů, a to obzvláště, co se léčby týče. Tito jedinci totiž potřebují pouze léčbu psychoterapeutickou a hormonální terpie či chirurgické výkony jsou u nich nežádoucí ba přímo pochybením lékaře, píše Vitalion.cz.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Kyjev dostane další americkou pomoc. Má hodnotu stovek milionů dolarů

USA poprvé v letošním roce oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině. Připravena je dodávka v hodnotě až 300 milionů dolarů (v přepočtu téměř 7 miliard korun). Umožní ji úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní, zatímco se čeká na rozhodnutí Kongresu ohledně uvolnění dalších prostředků na pomoc Kyjevu. 

Více souvisejících

Pentagon transsexualové Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy