Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí vojáci a Spojenými státy podporovaní bojovníci syrské opozice. Incident si nevyžádal žádné oběti ani škody. S odkazem na prohlášení americké armády o tom informuje agentura AP. Útok se podle armády stal v blízkosti vojenské základny Tanf, která se nachází u syrské hranice s Jordánskem a Irákem. Žádná skupina se dosud k útoku nepřihlásila.

Na základně Tanf působí vojáci USA a jejich spojenců, kteří cvičí syrské bojovníky, jak postupovat proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Základna se zároveň nachází u silnice, která slouží jako důležitá dopravní tepna pro Íránem podporované jednotky a která se táhne od íránského hlavního města Teheránu až do Libanonu, píše AP.

Americká armáda v prohlášení uvedla, že vojáci mezinárodní koalice proti IS vedené USA spolu s opozičními bojovníky známými jako skupina Maghávajr as-Saura dnes ráno "reagovali na útok několika bezpilotních letounů v blízkosti posádky Tanfu".

Americká armáda sdělila, že vojáci úspěšně zasáhli jeden z dronů, čímž zabránili jeho dopadu, zatímco druhý explodoval v areálu opozičních sil, "což nemělo za následek žádné ztráty na životech ani nebyly hlášeny škody". Další pokusy útočit pomocí dronů podle prohlášení nebyly úspěšné.

Velitel společného úkolového uskupení operace Inherent Resolve generálmajor John W. Brennan útok odsoudil. "Takové útoky ohrožují životy nevinných syrských civilistů a podkopávají významné úsilí našich partnerských sil o udržení trvalé porážky IS," uvedl.

Incident se stal několik hodin poté, co izraelské nálety v západní a střední Sýrii zabily tři vojáky, tři další zranily a způsobily materiální škody. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), jež sídlí v Británii, uvedla, že izraelské nálety zasáhly pozice syrské armády, kde sídlí Íránem podporovaní bojovníci.

Syrský opoziční zdroj řekl izraelské stanici Kan, že za útokem na americkou základnu v Sýrii by mohl být Írán. Zdroj, který televize nejmenovala, řekl, že útok mohl být odpovědí na izraelské nálety, píše list The Times of Israel.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Sýrie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy