Armáda USA začne znovu používat miny. Naprosto nepřijatelné, reaguje EU

Evropská unie dnes odsoudila ohlášený záměr Spojených států, aby jejich armáda začala v boji opět používat pozemní miny, a označila tento krok za "naprosto nepřijatelný". Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v prohlášení rovněž uvedla, že prezident Donald Trump svým rozhodnutím podkopává mezinárodní dohodu o zákazu min, která za poslední dvě desetiletí pomohla zachránit desítky tisíc životů civilistů.

"Většinu obětí výbuchů min tvoří děti... Jejich využívání jakoukoli stranou, na jakémkoli místě a v jakékoli době proto dál považujeme z hlediska Evropské unie za zcela nepřijatelné," stojí v dokumentu.

Americký ministr obrany Mark Esper minulý týden řekl, že pozemní miny jsou důležitým nástrojem, který chce americká armáda do budoucna využívat. Trump poté zrušil zákaz používání min na bojišti, který v roce 2014 přijal jeho předchůdce Barack Obama.

Používání pozemních min v ozbrojeném konfliktu od roku 1999 zásadně omezuje mezinárodní úmluva z Ottawy, kterou však Spojené státy neratifikovaly, stejně jako například Rusko a Čína. USA tak neučinily zejména proto, že chtěly, aby se zákaz netýkal Korejského poloostrova.

Podle organizace Landmine Monitor mezi lety 1999 a 2017 výbuchy pozemních min zranily nebo zabily přes 120.000 lidí. Z toho bylo 87 procent civilistů, téměř polovinu z obětí tvořily děti. Ačkoli používání pozemních min zakázalo 164 zemí, používají se tyto prostředky dál v mnoha konfliktech. Podle odhadů leží na rozsáhlých územích více než 110 milionů nevybuchlých min.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Josep Borrell EU (Evropská unie) Mark Esper USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy