Biden hájil nominaci generála Austina na šéfa Pentagonu

Nastávající prezident USA Joe Biden dnes obhajoval nominaci generála ve výslužbě Lloyda Austina do pozice ministra obrany ve své budoucí vládě. Někteří zákonodárci včetně Bidenových spolustraníků totiž vyjádřili znepokojení nad tím, že příští prezident výběrem Austina porušuje jednu ze základních amerických tradic, podle které by měl stát v čele Pentagonu civilista.

Řada demokratů však zároveň nechce procesu bránit. Austin by se totiž v případě potvrzení do funkce stal prvním černošským ministrem obrany v americké historii, napsala agentura AP.

Americké zákony stanovují, že pokud chtějí příslušníci americké armády usilovat o vedení Pentagonu, musí být nejméně sedm let mimo aktivní službu. Jelikož je však Austin ve výslužbě teprve od roku 2016, musely by pro něj obě komory Kongresu schválit výjimku. Tu po řadě kontroverzí dostal v roce 2017 Trumpův někdejší ministr obrany Jim Mattis, před ním ji však obdržel naposledy George Marshall v roce 1950.

Biden dnes řekl, že by po Kongresu udělení výjimky nechtěl, "pokud by si to nežádal tento okamžik v naší historii". Nemá prý pochyb, že by Austin ctil a respektoval princip civilního vedení vojenských záležitostí. Jeho slova následně zopakoval samotný Austin, když prohlásil, že by nastoupil do nové role jako civilní lídr.

Situace podle AP staví řadu demokratů do nepříjemné pozice. Řada z nich totiž hlasitě protestovala proti udělení výjimky Mattisovi před třemi lety, a pokud by tak nyní chtěli otevřít cestu do Pentagonu Austinovi, čelili by zřejmě obviněním z pokrytectví. Kdyby však Austinovu kandidaturu zablokovali, stáli by proti možnému prvnímu černošskému ministru obrany a vzepřeli by se rovněž prezidentovi z vlastní strany hned v začátcích jeho mandátu.

"V základu jde o to, že je Austin velmi dobrým kandidátem a musíme přijít na to, jak se k tomu nyní postavit," shrnul současné úvahy demokratů jejich šéf v Senátu Chuck Schumer.

Biden si přitom nemůže dovolit přijít o příliš mnoho hlasů svých spolustraníků, a to zejména v Senátu, kde jsou poměry sil velmi vyrovnané. Na druhou stranu se však v této věci může spolehnout na podporu některých republikánů, z nichž někteří už předestřeli, že nemají s udělením výjimky problém.

Princip civilní kontroly nad ozbrojenými složkami je hluboce zakořeněný v americkém politickém systému, mimo jiné kvůli obavám zakladatelů USA z možných vojenských převratů. Proto je prezident ze své funkce vrchním velitelem vojenských sil a vojenští lídři nemohou volně přecházet z armádních postů do pozice ministra obrany.

Austin byl podle řady pozorovatelů nečekanou volbou. Pozorovatelé totiž měli za to, že Biden bude chtít v čele Pentagonu spíše Michèle Flournoyovou, kterou si za svou ministryni obrany v případě výhry plánovala zvolit Hillary Clintonová. Flournoyová by byla první ženou v této pozici.

Austin je v amerických bezpečnostních a armádních kruzích všeobecně respektovaný pro svou více než 40 let dlouhou kariéru v armádě, během níž například velel americkým jednotkám v Iráku a Afghánistánu a dohlížel na vojenské operace na Blízkém východě.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Lloyd J. Austin III Pentagon USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy