Biden odpřisáhl a stal se 46. prezidentem USA, zemi chce sjednotit

Spojené státy mají nového prezidenta Joea Bidena, který dnes krátce před polednem místního času složil přísahu před sídlem Kongresu ve Washingtonu. Jeho předchůdce Donald Trump se s ním osobně nesetkal, zanechal mu dopis a odletěl z metropole.

Ve svém inauguračním projevu demokrat Biden kladl důraz na jednotu USA. Řekl, že se Amerika nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. USA se musí spojit a vypořádat se s těmito výzvami, řekl Biden a hovořil také o "naději". "Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila," uvedl nový prezident. Prohlásil také, že chce být prezidentem všech Američanů a bojovat i za ty, kteří jej nevolili. Na mezinárodním poli hodlá obnovit stará spojenectví, být světu partnerem pro mír a vést příkladem. Jak poznamenal historik Michael Beschloss, jenž se specializuje na období amerických prezidentů, Biden pronesl "neokázalou, střízlivou, vážnou, utišující, očišťující a inspirující" řeč.

Donald Trump z Bílého domu odešel po osmé hodině místního času (14:00 SEČ). Na Andrewsově základně si před odletem prezidentského stroje Air Force One dopřál poslední ovace publika, salutování důstojníků a salvu 21 děl. Air Force One se vznesl za zvuku písně My Way Franka Sinatry a zamířil na Floridu, kde má Trump v Palm Beach sídlo Mar-a-Lago.

Ve svém projevu před odletem Trump hovořil o "čtyřech neuvěřitelných letech". "Společně jsme toho tolik dokázali, nebyli jsme běžná administrativa. Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," loučil se.

Prvním ranním programem byla pro Bidena, který je 46. prezidentem Spojených států, účast na mši ve washingtonské katedrále svatého Matouše. Bidena, jeho ženu Jill a viceprezidentku Kamalu Harrisovou s manželem Douglasem Emhoffem doprovodili do katedrály členové Kongresu včetně šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, šéfa senátních demokratů Chucka Schumera, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a lídra sněmovních republikánů Kevina McCarthyho. Biden je v dějinách USA po Johnovi Kennedym druhý prezident-katolík.

Krátce před polednem místního času složil Biden a před ním Harrisová na západním schodišti sídla Kongresu přísahu. Právě v poledne (18:00 SEČ) též vypršel Trumpovi mandát a krátce předtím s ním letadlo přistálo na Floridě. Trump, který od své listopadové volební porážky hovořil o ukradených volbách, předem vyloučil svou účast na inauguraci, což před ním 152 let žádný úřadující prezident USA neučinil. Přítomen však byl Trumpův viceprezident Mike Pence i s manželkou Karen. Harrisová má ve viceprezidentském úřadě několik prvenství - je v něm první ženou, prvním občanem tmavé pleti a prvním Američanem s jihoasijskými kořeny. Přísahu složila asi čtvrt hodiny před polednem do rukou první členky nejvyššího soudu hispánského původu Sonii Sotomayorové. Biden slib složil do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse.

K převzetí prezidentského úřadu na twitteru Bidenovi gratuloval český premiér Andrej Babiš s tím, že se těší na rozvoj česko-amerického strategického partnerství. Blahopřál také prezident Miloš Zeman, britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu i papež František či francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na tribunách, na nichž při inauguraci bývá běžně 200.000 lidí, bylo dnes kvůli epidemickým opatřením jenom 1000 hostů včetně tří předchozích prezidentů Baracka Obamy, George Bushe mladšího, Billa Clintona a jejich manželek. Místo tisíců těch, kteří na inauguraci nemohli být, vlálo před Kapitolem přes 190.000 vlajek.

Po podpisu formálních dokumentů, přijetí darů od kongresových vůdců a přehlídce ozbrojených sil, jejichž novým velitelem se Biden dnes stal, se prezident vydal na národní hřbitov v Arlingtonu, kde jsou pohřbeni padlí američtí vojáci a veteráni. Na pietním aktu byli rovněž Clinton, Bush i Obama. Kolona pak zamířila za účastníky slavnostního vojenského pochodu a kapel do Bílého domu.

Inaugurace se konala za mimořádných podmínek vyvolaných epidemií koronaviru a také událostmi ze 6. ledna, kdy na Kapitol zaútočili Trumpovi příznivci. Washington střežilo kromě policie 25.000 příslušníků národní gardy. Střed města byl uzavřen stejně jako park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem. Obavy z možného násilí v inaugurační den se nepotvrdily, stejně jako se nekonaly ani větší protesty před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech.

Trump stihl před skončením svého mandátu udělit 73 milostí a 70 lidem zmírnit tresty. Milost dostal i jeho bývalý stratég Steve Bannon, obviněný z podvodu kolem výstavby zdi na mexické hranici. Všem svým dětem Trump před odchodem z funkce zajistil memorandem prodloužení ochrany tajnými službami o šest měsíců.

Související

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké) Donald Trump Bílý dům USA Washington, D.C., USA

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy