Biden odpřisáhl a stal se 46. prezidentem USA, zemi chce sjednotit

Spojené státy mají nového prezidenta Joea Bidena, který dnes krátce před polednem místního času složil přísahu před sídlem Kongresu ve Washingtonu. Jeho předchůdce Donald Trump se s ním osobně nesetkal, zanechal mu dopis a odletěl z metropole.

Ve svém inauguračním projevu demokrat Biden kladl důraz na jednotu USA. Řekl, že se Amerika nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. USA se musí spojit a vypořádat se s těmito výzvami, řekl Biden a hovořil také o "naději". "Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila," uvedl nový prezident. Prohlásil také, že chce být prezidentem všech Američanů a bojovat i za ty, kteří jej nevolili. Na mezinárodním poli hodlá obnovit stará spojenectví, být světu partnerem pro mír a vést příkladem. Jak poznamenal historik Michael Beschloss, jenž se specializuje na období amerických prezidentů, Biden pronesl "neokázalou, střízlivou, vážnou, utišující, očišťující a inspirující" řeč.

Donald Trump z Bílého domu odešel po osmé hodině místního času (14:00 SEČ). Na Andrewsově základně si před odletem prezidentského stroje Air Force One dopřál poslední ovace publika, salutování důstojníků a salvu 21 děl. Air Force One se vznesl za zvuku písně My Way Franka Sinatry a zamířil na Floridu, kde má Trump v Palm Beach sídlo Mar-a-Lago.

Ve svém projevu před odletem Trump hovořil o "čtyřech neuvěřitelných letech". "Společně jsme toho tolik dokázali, nebyli jsme běžná administrativa. Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," loučil se.

Prvním ranním programem byla pro Bidena, který je 46. prezidentem Spojených států, účast na mši ve washingtonské katedrále svatého Matouše. Bidena, jeho ženu Jill a viceprezidentku Kamalu Harrisovou s manželem Douglasem Emhoffem doprovodili do katedrály členové Kongresu včetně šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, šéfa senátních demokratů Chucka Schumera, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a lídra sněmovních republikánů Kevina McCarthyho. Biden je v dějinách USA po Johnovi Kennedym druhý prezident-katolík.

Krátce před polednem místního času složil Biden a před ním Harrisová na západním schodišti sídla Kongresu přísahu. Právě v poledne (18:00 SEČ) též vypršel Trumpovi mandát a krátce předtím s ním letadlo přistálo na Floridě. Trump, který od své listopadové volební porážky hovořil o ukradených volbách, předem vyloučil svou účast na inauguraci, což před ním 152 let žádný úřadující prezident USA neučinil. Přítomen však byl Trumpův viceprezident Mike Pence i s manželkou Karen. Harrisová má ve viceprezidentském úřadě několik prvenství - je v něm první ženou, prvním občanem tmavé pleti a prvním Američanem s jihoasijskými kořeny. Přísahu složila asi čtvrt hodiny před polednem do rukou první členky nejvyššího soudu hispánského původu Sonii Sotomayorové. Biden slib složil do rukou předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse.

K převzetí prezidentského úřadu na twitteru Bidenovi gratuloval český premiér Andrej Babiš s tím, že se těší na rozvoj česko-amerického strategického partnerství. Blahopřál také prezident Miloš Zeman, britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu i papež František či francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na tribunách, na nichž při inauguraci bývá běžně 200.000 lidí, bylo dnes kvůli epidemickým opatřením jenom 1000 hostů včetně tří předchozích prezidentů Baracka Obamy, George Bushe mladšího, Billa Clintona a jejich manželek. Místo tisíců těch, kteří na inauguraci nemohli být, vlálo před Kapitolem přes 190.000 vlajek.

Po podpisu formálních dokumentů, přijetí darů od kongresových vůdců a přehlídce ozbrojených sil, jejichž novým velitelem se Biden dnes stal, se prezident vydal na národní hřbitov v Arlingtonu, kde jsou pohřbeni padlí američtí vojáci a veteráni. Na pietním aktu byli rovněž Clinton, Bush i Obama. Kolona pak zamířila za účastníky slavnostního vojenského pochodu a kapel do Bílého domu.

Inaugurace se konala za mimořádných podmínek vyvolaných epidemií koronaviru a také událostmi ze 6. ledna, kdy na Kapitol zaútočili Trumpovi příznivci. Washington střežilo kromě policie 25.000 příslušníků národní gardy. Střed města byl uzavřen stejně jako park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem. Obavy z možného násilí v inaugurační den se nepotvrdily, stejně jako se nekonaly ani větší protesty před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech.

Trump stihl před skončením svého mandátu udělit 73 milostí a 70 lidem zmírnit tresty. Milost dostal i jeho bývalý stratég Steve Bannon, obviněný z podvodu kolem výstavby zdi na mexické hranici. Všem svým dětem Trump před odchodem z funkce zajistil memorandem prodloužení ochrany tajnými službami o šest měsíců.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké) Donald Trump Bílý dům USA Washington, D.C., USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy