Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než 52.000 potvrzených případů. Po dvou dnech se tak čísla vrátila na denní nárůsty kolem 50.000. Rekordní denní nárůst počtu nakažených zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů, výrazně ale přibývá infikovaných v posledním týdnu i v Argentině.

Celá Latinská Amerika pak eviduje už 5,7 milionu nakažených, z toho téměř čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225.400 pacientů v tomto regionu v souvislosti s nákazou zemřelo.

Obavy z nárůstu počtu případů v Americe, zejména pak v posledních dnech v Kolumbii a v Argentině, vyjádřila v úterý i regionální šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Carissa Etienneová.

"Ta čísla nám jasně ukazují, že virus v našem regionu stále nemáme pod kontrolou," uvedla v úterý Etienneová. Celá Amerika už eviduje na 10,5 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho zhruba polovina připadá na Spojené státy.

https://t.co/2eW463VQMl

— PAHO/WHO (@pahowho) August 11, 2020

V Latinské Americe zaznamenala dosud nejvíce případů Brazílie, a to 3,1 milionu. Za ní je Mexiko, kde se počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemii blíží půl milionu. Tyto dvě největší země Latinské Ameriky ale relativně málo testují, takže reálné počty nakažených tam jsou podle expertů několikanásobně vyšší.

Dosud nejvyšší denní nárůst počtu případů od začátku pandemie zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů nákazy a 321 úmrtí. Tato padesátimilionová země tak už má 410.453 případů nákazy a 13.475 úmrtí v souvislosti s koronavirem, informuje El Tiempo.

Kolumbie se v předchozích dnech posunula ve světovém srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) před Chile, které od začátku pandemie eviduje na 376.600 nakažených a kde už se epidemická situace zlepšila. Vrchol epidemie tato země s 19 miliony obyvatel zažívala v první polovině června, kdy přibývalo za den 6000 až 7000 nakažených. Od poloviny července je to kolem 2000 a za poslední den to bylo 1500 nakažených.

Naopak vrchol epidemie zřejmě zažívá Argentina, kde v úterý přibylo 7043 nakažených novým koronavirem a celkový počet infikovaných překročil 260.000. Země tím překonala statistiky z Itálie. Argentinský prezident Alberto Fernández v úterý uvedl, že jeho země se nachází "v nejhorším okamžiku" epidemie a nevyloučil zpřísnění karanténních omezení.

Třetí nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, kde se počet potvrzených nakažených rovněž blíží k půl milionu, tedy ke stejné hranici jako Mexiko. Peru má ale asi 32 milionů obyvatel, zatímco Mexiko na 128 milionů. Peru ale - stejně jako Chile - provedlo nejvíce testů na počet obyvatel v regionu. Ani v Peru se zatím epidemická situace výrazně nezlepšuje, za poslední den se tam potvrdilo 6547 nakažených, což je více než o den dříve a o několik stovek méně než několik předchozích dnů.

Související

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Kolumbie argentina WHO (Světová zdravotnická organizace) Peru Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy