Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než 52.000 potvrzených případů. Po dvou dnech se tak čísla vrátila na denní nárůsty kolem 50.000. Rekordní denní nárůst počtu nakažených zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů, výrazně ale přibývá infikovaných v posledním týdnu i v Argentině.

Celá Latinská Amerika pak eviduje už 5,7 milionu nakažených, z toho téměř čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225.400 pacientů v tomto regionu v souvislosti s nákazou zemřelo.

Obavy z nárůstu počtu případů v Americe, zejména pak v posledních dnech v Kolumbii a v Argentině, vyjádřila v úterý i regionální šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Carissa Etienneová.

"Ta čísla nám jasně ukazují, že virus v našem regionu stále nemáme pod kontrolou," uvedla v úterý Etienneová. Celá Amerika už eviduje na 10,5 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho zhruba polovina připadá na Spojené státy.

https://t.co/2eW463VQMl

— PAHO/WHO (@pahowho) August 11, 2020

V Latinské Americe zaznamenala dosud nejvíce případů Brazílie, a to 3,1 milionu. Za ní je Mexiko, kde se počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemii blíží půl milionu. Tyto dvě největší země Latinské Ameriky ale relativně málo testují, takže reálné počty nakažených tam jsou podle expertů několikanásobně vyšší.

Dosud nejvyšší denní nárůst počtu případů od začátku pandemie zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů nákazy a 321 úmrtí. Tato padesátimilionová země tak už má 410.453 případů nákazy a 13.475 úmrtí v souvislosti s koronavirem, informuje El Tiempo.

Kolumbie se v předchozích dnech posunula ve světovém srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) před Chile, které od začátku pandemie eviduje na 376.600 nakažených a kde už se epidemická situace zlepšila. Vrchol epidemie tato země s 19 miliony obyvatel zažívala v první polovině června, kdy přibývalo za den 6000 až 7000 nakažených. Od poloviny července je to kolem 2000 a za poslední den to bylo 1500 nakažených.

Naopak vrchol epidemie zřejmě zažívá Argentina, kde v úterý přibylo 7043 nakažených novým koronavirem a celkový počet infikovaných překročil 260.000. Země tím překonala statistiky z Itálie. Argentinský prezident Alberto Fernández v úterý uvedl, že jeho země se nachází "v nejhorším okamžiku" epidemie a nevyloučil zpřísnění karanténních omezení.

Třetí nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, kde se počet potvrzených nakažených rovněž blíží k půl milionu, tedy ke stejné hranici jako Mexiko. Peru má ale asi 32 milionů obyvatel, zatímco Mexiko na 128 milionů. Peru ale - stejně jako Chile - provedlo nejvíce testů na počet obyvatel v regionu. Ani v Peru se zatím epidemická situace výrazně nezlepšuje, za poslední den se tam potvrdilo 6547 nakažených, což je více než o den dříve a o několik stovek méně než několik předchozích dnů.

Související

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Kolumbie argentina WHO (Světová zdravotnická organizace) Peru Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy