Brazílie ohlásila přes 32 tisíc nových případů koronaviru, pandemie sužuje i Peru

V Brazílii se za poslední den potvrdilo 32.091 nových případů nákazy koronavirem a 1272 lidí komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo. Dosud se tak v této největší latinskoamerické zemi potvrdilo 739.503 případů, z nichž 38.406 zemřelo a 311.064 se už uzdravilo, uvedlo v noci na dnešek na svých stránkách ministerstvo zdravotnictví.

Brazílie, která má na 212 milionů obyvatel, je v počtu potvrzených případů covidu-19 po Spojených státech druhou nejpostiženější zemí světa, v počtu obětí pak třetí. Nejvíce mrtvých, přes 111.000 hlásí USA, druhá je se zhruba 41.000 Británie.

Brazilská vláda si v posledních dnech vysloužila širokou kritiku kvůli omezenému zveřejňování koronavirových statistik a mnozí ji podezírali, že se tak snaží zakrýt skutečný rozsah epidemie v zemi. Prezident Jair Bolsonaro totiž nemoc covid-19 zlehčuje a preventivní opatření proti šíření koronaviru odmítá s tím, že ohrožují ekonomiku. Restrikce ve snaze omezit šíření nemoci zavedly jen jednotlivé státy brazilské federace.

V pátek přestalo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat souhrnné údaje a začalo publikovat jen denní nárůsty nakažených a úmrtí. V úterý ale muselo zveřejňování souhrnných statistik obnovit poté, co to vládě nařídil v soud. Reálná čísla jsou nicméně v Brazílii podle expertů vyšší, protože země málo testuje.

I když Brazílie podle analytiků ještě nedosáhla vrcholu epidemie, v zemi již začalo postupné uvolňování karanténních opatření. Například starosta Sao Paula Bruno Covas rozhodl, že obchody s vchodem do ulice či realitní kanceláře mohou v tomto největším brazilském městě začít opět fungovat. Obchody se otevřou nejprve jen na čtyři hodiny denně, a to od 11:00 do 15:00. Covas doufá, že ve čtvrtek se budou moci otevřít i nákupní střediska, pokud se podaří dojednat podmínky ochrany zákazníků.

Opatření začal už o víkendu uvolňovat i druhý nejhůře postižený stát brazilské federace, významné Rio de Janeiro.

Tisková agentura Agencia Brasil dnes informovala, že v Brazílii se od počátku pandemii potvrdil koronavirus i u 2085 domorodých obyvatel, z nichž 82 v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Koronavirus Sars-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, zasáhl na 500 z asi 5850 vesnic domorodých obyvatel v Brazílii, uvedla dnes Agencia Brasil.

V Peru, po Brazílii druhé nejpostiženější jihoamerické zemi, se dosud koronavirem nakazilo přes 200.000 lidí, z nichž 5738 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Oznámilo to peruánské ministerstvo zdravotnictví, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

Znepokojení vyjádřila WHO tento týden zejména ohledně situace v Brazílii, Mexiku, Peru a Chile. Rekordní počet úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin ale zaznamenali například v Kolumbii, kde přibylo 64 úmrtí a 1359 nakažených, čímž se počet dosud potvrzených případů v této zemi zvýšil na 42.078 se 1372 oběťmi.

V celé Latinské Americe evidují dosud 1,4 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 70.000 lidí zemřelo a na 686.000 se už uzdravilo. Polovina evidovaných případů infekce připadá na největší zemi regionu Brazílii, druhý nejvyšší počet eviduje Peru, které ale na rozdíl od Brazílie provádí mnohem více testů na koronavirus.

Od prvního zaznamenaného případu infekce v Peru začátkem března se v této zemi se 33 miliony lidí dosud potvrdilo 203.736 nakažených, což je ve světovém srovnání podle americké univerzity Johnse Hopkinse (JHU) osmý nejvyšší počet po USA, Brazílii, Rusku, Británii, Indii, Španělsku a Itálii.

Třetí v Latinské Americe je co do počtu evidovaných nakažených Chile, které od počátku pandemie eviduje na 143.000 případů. Tato země, v níž žije na 18 milionů obyvatel, ale v regionu provádí nejvíce testů v přepočtu na obyvatele. Za poslední den přibylo v Chile 19 úmrtí s covidem-19 a 3913 nakažených.

Ohniskem epidemie v Chile je hlavní město Santiago de Chile, kde se v posledních týdnech ocitly nemocnice na pokraji kapacity a musely odvážet pacienty do jiných regionů. Počty nakažených jsou v chilské metropoli stále vysoké, a proto tam už čtvrtý týden trvá karanténa pro celé město, v němž žije sedm milionů obyvatel. Vyhlášena je zatím do 12. června, vláda ale nevylučuje její prodloužení, protože epidemie trvá. Chilané v metropoli však nařízení příliš nedodržují.

Vrchol epidemie za sebou nemá ještě ani Mexiko, kde v posledních dnech podle ministerstva zdravotnictví přibývá přes 4000 nakažených denně, za poslední den to bylo 4200 nových případů. Celkem se dosud v této zemi se 125 miliony obyvatel potvrdilo 124.301 nakažených, z toho 14.649 lidí zemřelo. Ani mexická vláda nezavedla celostátní karanténu, omezení vyhlašovaly jednotlivé státy federace. I ty už je začaly pomalu rušit.

Například mexické letovisko Cancún už přivítalo první turisty, když se tam po více než dvou měsících tento týden otevřely hotely, uvedla dnes agentura AP. Ubytovat ale smí zatím jen třetinu hostů, aby se zamezilo větším skupinám. Davy ale nyní do města na pobřeží Karibiku ani nemíří.

Výrazně rostou počty nakažených také v Argentině, kde za poslední den přibylo 1141 potvrzených případů. I proto místní úřady o víkendu do 28. června prodloužily karanténu v metropoli Buenos Aires. Celkem se v Argentině dosud potvrdilo na 25.000 případů a přes sedm set úmrtí s covidem-19. Tato země se 45 miliony obyvatel má také jeden z nejdelších zákazů vnitrostátních i mezinárodních komerčních letů - až do 1. září.

Související

Více souvisejících

Brazílie Peru Chile argentina WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy