Budoucnost lidstva je "pochmurná". Optimismus vzal za své, zní z USA

NÁZOR - Program OSN pro životní prostředí vydal minulý týden zprávu, ve které ukázal, jak si stojíme a jak bychom si měli stát v řešení klimatické změny, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že autoři dokumentu popsali budoucnost lidstva slovem "pochmurná".

Naděje jsou pryč

"Země společně selhávají v zastavování růstu globálních emisí (skleníkových plynů), což znamená, že nyní jsou potřeba hlubší a rychlejší škrty," cituje editorial zmíněnou zprávu. Doplňuje, že jako příliš optimistické se ukázaly naděje, že světové emise teplo zachytávajících plynů se mohou snížit díky většímu využití zemního plynu v USA a intenzivnímu zlepšování energetiky v Číně.

Po dočasném poklesu začaly emise opět růst, konstatuje washingtonský deník. Připomíná, že to se týká také Spojených států, kde lze ale slyšet více než kdy předtím nejrůznější výmluvy politiků Republikánské strany ospravedlňující pasivitu, například tvrzení, že boom zemního plynu ukázal zbytečnost vládních zásahů pro omezování emisí.

Do konce nadcházejícího desetiletí musí být emise skleníkových plynů o čtvrtinu nižší, než byly minulý rok, aby se lidstvo udrželo pod oteplením planety o 2°C do konce století, upozorňuje prestižní deník. Vysvětluje, že v opačném případě bude jedinou možností, která odvrátí prolomení této hranice, extrémně nákladní dekarbonizační program.

Pokud bychom chtěli udržet nárůst průměrné teploty od 1,5°C, pak by se do roku 2030 musely emise snížit o více než polovinu, deklaruje Washington Post. Odkazuje na závěr zmíněné zprávy, že pokud by akce na záchranu klimatu začala již v roce 2010, stačilo by pro zadržení nárůstu teploty o 2°C snižovat emise tempem 0,7 % ročně, resp. 3,3 % ročně pro naplnění cíle 1,5°C.

"Jelikož se tak ale nestalo, nutné snižování emisí je nyní 2,7 % ročně od roku 2020 pro cíl 2°C a 7,6 % ročně v průměru pro cíl 1,5°C," cituje editorial ze zprávy. Zdůrazňuje, že naplnění jakéhokoliv z těchto cílů bude vyžadovat mnohem větší úsilí, než země světa přislíbily vyvinout na pařížské klimatické konferenci v roce 2015.

Pamatujme na děti a vnuky

Pokud by byly naplněny pařížské závazky, což je stěží možné za situace, kdy největší znečišťovatelé jako Austrálie, Brazílie, Japonsko a Spojené státy zaostávají, existuje pouze šestašedesátiprocentní šance, že se globální nárůst teploty do konce století zastaví pod 3°C, varuje renomovaný server. Zároveň připouští, že i takový výsledek by byl lepší než nekontrolovaný vývoj.

Nešlo by ale o nic potěšujícího, protože i nárůst průměrné teploty o 2°C povede ke smrti korálových útesů, nárůstu hladiny moří, který ohrozí miliony lidí, k šíření nemocí přenášených komáry, suchům a záplavám sužujícím lidi a krajinu a vymizení rybolovu v tropických oblastech, upozorňuje americký deník. Zmiňuje také riziko roztočení nezastavitelné eskalační spirály, kdy například tání permafrostu povede k uvolnění dalšího množství dosud uložených skleníkových plynů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nikdo by neměl chtít, aby jeho děti či vnuci žili v takovém světě," nebere si servítky editorial. Za pozitivní označuje alespoň skutečnost, že cena obnovitelných zdrojů energie v posledních letech klesá, a to do takové míry, že větrná a solární energie svou cenou může konkurovat elektřině vyráběné spalováním fosilních paliv.

Náhrada starých fosilních elektráren, které dávají světu energii, je i tak náročným úkolem, přiznává renomovaný deník. Dodává, že také skleníkové plyny uvolňované zemědělstvím, průmyslem a především dopravou si žádají mnohem větší úsilí, než státy vynakládají.          

Experti již dlouhá léta vědí, co musejí země jako Spojené státy učinit - rázně a konstantně zvyšovat cenu emisí oxidu uhličitého, silně investovat do vývoje a rozvoje čisté energie a z klimatu učinit hlavní prioritu mezinárodní diplomacie, uvádí Washington Post. Kritizuje, že místo toho současný americký prezident Donald Trump problém popírá.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Více souvisejících

Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 13 minutami

před 17 minutami

před 44 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy