Budoucnost lidstva je "pochmurná". Optimismus vzal za své, zní z USA

NÁZOR - Program OSN pro životní prostředí vydal minulý týden zprávu, ve které ukázal, jak si stojíme a jak bychom si měli stát v řešení klimatické změny, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že autoři dokumentu popsali budoucnost lidstva slovem "pochmurná".

Naděje jsou pryč

"Země společně selhávají v zastavování růstu globálních emisí (skleníkových plynů), což znamená, že nyní jsou potřeba hlubší a rychlejší škrty," cituje editorial zmíněnou zprávu. Doplňuje, že jako příliš optimistické se ukázaly naděje, že světové emise teplo zachytávajících plynů se mohou snížit díky většímu využití zemního plynu v USA a intenzivnímu zlepšování energetiky v Číně.

Po dočasném poklesu začaly emise opět růst, konstatuje washingtonský deník. Připomíná, že to se týká také Spojených států, kde lze ale slyšet více než kdy předtím nejrůznější výmluvy politiků Republikánské strany ospravedlňující pasivitu, například tvrzení, že boom zemního plynu ukázal zbytečnost vládních zásahů pro omezování emisí.

Do konce nadcházejícího desetiletí musí být emise skleníkových plynů o čtvrtinu nižší, než byly minulý rok, aby se lidstvo udrželo pod oteplením planety o 2°C do konce století, upozorňuje prestižní deník. Vysvětluje, že v opačném případě bude jedinou možností, která odvrátí prolomení této hranice, extrémně nákladní dekarbonizační program.

Pokud bychom chtěli udržet nárůst průměrné teploty od 1,5°C, pak by se do roku 2030 musely emise snížit o více než polovinu, deklaruje Washington Post. Odkazuje na závěr zmíněné zprávy, že pokud by akce na záchranu klimatu začala již v roce 2010, stačilo by pro zadržení nárůstu teploty o 2°C snižovat emise tempem 0,7 % ročně, resp. 3,3 % ročně pro naplnění cíle 1,5°C.

"Jelikož se tak ale nestalo, nutné snižování emisí je nyní 2,7 % ročně od roku 2020 pro cíl 2°C a 7,6 % ročně v průměru pro cíl 1,5°C," cituje editorial ze zprávy. Zdůrazňuje, že naplnění jakéhokoliv z těchto cílů bude vyžadovat mnohem větší úsilí, než země světa přislíbily vyvinout na pařížské klimatické konferenci v roce 2015.

Pamatujme na děti a vnuky

Pokud by byly naplněny pařížské závazky, což je stěží možné za situace, kdy největší znečišťovatelé jako Austrálie, Brazílie, Japonsko a Spojené státy zaostávají, existuje pouze šestašedesátiprocentní šance, že se globální nárůst teploty do konce století zastaví pod 3°C, varuje renomovaný server. Zároveň připouští, že i takový výsledek by byl lepší než nekontrolovaný vývoj.

Nešlo by ale o nic potěšujícího, protože i nárůst průměrné teploty o 2°C povede ke smrti korálových útesů, nárůstu hladiny moří, který ohrozí miliony lidí, k šíření nemocí přenášených komáry, suchům a záplavám sužujícím lidi a krajinu a vymizení rybolovu v tropických oblastech, upozorňuje americký deník. Zmiňuje také riziko roztočení nezastavitelné eskalační spirály, kdy například tání permafrostu povede k uvolnění dalšího množství dosud uložených skleníkových plynů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nikdo by neměl chtít, aby jeho děti či vnuci žili v takovém světě," nebere si servítky editorial. Za pozitivní označuje alespoň skutečnost, že cena obnovitelných zdrojů energie v posledních letech klesá, a to do takové míry, že větrná a solární energie svou cenou může konkurovat elektřině vyráběné spalováním fosilních paliv.

Náhrada starých fosilních elektráren, které dávají světu energii, je i tak náročným úkolem, přiznává renomovaný deník. Dodává, že také skleníkové plyny uvolňované zemědělstvím, průmyslem a především dopravou si žádají mnohem větší úsilí, než státy vynakládají.          

Experti již dlouhá léta vědí, co musejí země jako Spojené státy učinit - rázně a konstantně zvyšovat cenu emisí oxidu uhličitého, silně investovat do vývoje a rozvoje čisté energie a z klimatu učinit hlavní prioritu mezinárodní diplomacie, uvádí Washington Post. Kritizuje, že místo toho současný americký prezident Donald Trump problém popírá.

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Klimatické změny globální oteplování

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 47 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy