NÁZOR - Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se nemůže uchylovat k záměrnému ignorování důležitých vědeckých poznatků. S tímto apelem vystoupil editorial vlivného serveru Washington Post.
Nebezpečný plán
Deník New York Times minulé pondělí přinesl zprávu, že americký Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) rozšiřuje svůj návrh, aby ze svého rozhodovacího procesu vyřadil klíčové vědecké výzkumy, upozorňuje editorial. Připouští, že Trumpova administrativa sice rychle vydala prohlášení, že zpráva obsahuje řadu nepřesností a ujistila, že EPA hodlá na kvalitní vědu nadále spoléhat, navržený plán přesto server označuje za nebezpečný.
"Základní otázka zní, nakolik musí vědci data přinášet veřejně, aby je EPA ve svých studiích považovala za důvěryhodná," pokračuje washingtonský deník. Vysvětluje, že průmyslové skupiny a protivědecká klika, která věří, že globální oteplování a znečištění ovzduší jsou mírné, si dlouhé roky stěžují, že hlavní federální regulační úřady vycházejí ze studií, které část důležitých dat utajují.
Uvedeným skupinám jsou trnem v oku především dvě velké studie Harvardské univerzity a Americké společnosti pro výzkum rakoviny, které jasně spojují znečištění ovzduší s předčasnými úmrtími, deklaruje renomovaný server. Zdůrazňuje přitom, že utajování některých dat při publikaci studií v prestižních recenzovaných časopisech je standardní praxí, protože mohou obsahovat informace o zdraví, bydlišti, povolání či podnikání konkrétních osob a bez příslušných dohodách o anonymizaci bylo pro vědce těžší je získat.
EPA pod Trumpem loni omezila význam, který přikládá studiím tajícím taková data, uvádí vlivný deník. Doplňuje, že podle nedávno zveřejněných zpráv má EPA v budoucnu svá regulační opatření zakládat pouze na těch vědeckých datech a modelech, které jsou veřejné dostupné, aby je šlo dostatečně nezávisle ověřit a analyzovat.
Neodůvodněná nedůvěra
Jedním z důvodů pro znepokojení je podle washingtonského serveru to, že návrh zjevně rozšiřuje rozsah výzkumů, které lze z podkladů pro rozhodnutí EPA vyloučit, prakticky na všechny studie a navíc se objevuje možnost, že nové požadavky na vědecký výzkum budou aplikovány i ty regulace týkající se znečišťování vody a ovzduší, které již EPA schválil, což by mohlo vést k zrušení mnohých omezení vydaných na základě uznávaných vědeckých prací.
"To je obzvláště znepokojivé, pokud by byly za nepoužitelné prohlášeny studie dokumentující, řekněme, nebezpečí olovem napuštěného prachu a rtuťového spadu z uhelných elektráren," varuje editorial. Přiznává však, že EPA odmítá, že by konečný návrh byl tak přísný a ohrozil již zavedená pravidla.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Minulé pondělí zveřejněný návrh skutečně naznačuje, že úřad může zvažovat měkčí formu této politiky, připouští Washington Post. Dodává, že stále ale není jasné, proč by měl být nutný jakýkoliv odklon od politiky z éry Trumpova předchůdce Baracka Obamy.
I méně restriktivní verze nové politiky EPA by totiž od vědců a federálních úřadů vyžadovala, aby vynakládali ohromné množství času a peněz na anonymizaci získaných dat pro jejich veřejnou publikaci, a tím zajistili, že americká vláda bude moci využít vědeckého poznání k ochraně zdraví populace, upozorňuje renomovaný deník. Podotýká, že to vše navíc vnáší neodůvodněnou nedůvěru vůči práci expertů.
Míra, kdy je skepse zdravá, byla dávno překročena a nyní jde jen o "trollení" vědců a zpochybňování zjištění, které by zainteresované strany chtěly ignorovat či popřít, deklaruje prestižní server. Nabádá EPA, aby při finalizaci svých nových pravidel neučinila ze záměrné slepoty svou politiku.
Související

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
Klimatické změny , globální oteplování , Vědci , USA (Spojené státy americké) , životní prostředí
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 1 hodinou

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 2 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 2 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 2 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 2 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 3 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 4 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 5 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 7 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 8 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 8 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 10 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 11 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera