NÁZOR - Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se nemůže uchylovat k záměrnému ignorování důležitých vědeckých poznatků. S tímto apelem vystoupil editorial vlivného serveru Washington Post.
Nebezpečný plán
Deník New York Times minulé pondělí přinesl zprávu, že americký Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) rozšiřuje svůj návrh, aby ze svého rozhodovacího procesu vyřadil klíčové vědecké výzkumy, upozorňuje editorial. Připouští, že Trumpova administrativa sice rychle vydala prohlášení, že zpráva obsahuje řadu nepřesností a ujistila, že EPA hodlá na kvalitní vědu nadále spoléhat, navržený plán přesto server označuje za nebezpečný.
"Základní otázka zní, nakolik musí vědci data přinášet veřejně, aby je EPA ve svých studiích považovala za důvěryhodná," pokračuje washingtonský deník. Vysvětluje, že průmyslové skupiny a protivědecká klika, která věří, že globální oteplování a znečištění ovzduší jsou mírné, si dlouhé roky stěžují, že hlavní federální regulační úřady vycházejí ze studií, které část důležitých dat utajují.
Uvedeným skupinám jsou trnem v oku především dvě velké studie Harvardské univerzity a Americké společnosti pro výzkum rakoviny, které jasně spojují znečištění ovzduší s předčasnými úmrtími, deklaruje renomovaný server. Zdůrazňuje přitom, že utajování některých dat při publikaci studií v prestižních recenzovaných časopisech je standardní praxí, protože mohou obsahovat informace o zdraví, bydlišti, povolání či podnikání konkrétních osob a bez příslušných dohodách o anonymizaci bylo pro vědce těžší je získat.
EPA pod Trumpem loni omezila význam, který přikládá studiím tajícím taková data, uvádí vlivný deník. Doplňuje, že podle nedávno zveřejněných zpráv má EPA v budoucnu svá regulační opatření zakládat pouze na těch vědeckých datech a modelech, které jsou veřejné dostupné, aby je šlo dostatečně nezávisle ověřit a analyzovat.
Neodůvodněná nedůvěra
Jedním z důvodů pro znepokojení je podle washingtonského serveru to, že návrh zjevně rozšiřuje rozsah výzkumů, které lze z podkladů pro rozhodnutí EPA vyloučit, prakticky na všechny studie a navíc se objevuje možnost, že nové požadavky na vědecký výzkum budou aplikovány i ty regulace týkající se znečišťování vody a ovzduší, které již EPA schválil, což by mohlo vést k zrušení mnohých omezení vydaných na základě uznávaných vědeckých prací.
"To je obzvláště znepokojivé, pokud by byly za nepoužitelné prohlášeny studie dokumentující, řekněme, nebezpečí olovem napuštěného prachu a rtuťového spadu z uhelných elektráren," varuje editorial. Přiznává však, že EPA odmítá, že by konečný návrh byl tak přísný a ohrozil již zavedená pravidla.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Minulé pondělí zveřejněný návrh skutečně naznačuje, že úřad může zvažovat měkčí formu této politiky, připouští Washington Post. Dodává, že stále ale není jasné, proč by měl být nutný jakýkoliv odklon od politiky z éry Trumpova předchůdce Baracka Obamy.
I méně restriktivní verze nové politiky EPA by totiž od vědců a federálních úřadů vyžadovala, aby vynakládali ohromné množství času a peněz na anonymizaci získaných dat pro jejich veřejnou publikaci, a tím zajistili, že americká vláda bude moci využít vědeckého poznání k ochraně zdraví populace, upozorňuje renomovaný deník. Podotýká, že to vše navíc vnáší neodůvodněnou nedůvěru vůči práci expertů.
Míra, kdy je skepse zdravá, byla dávno překročena a nyní jde jen o "trollení" vědců a zpochybňování zjištění, které by zainteresované strany chtěly ignorovat či popřít, deklaruje prestižní server. Nabádá EPA, aby při finalizaci svých nových pravidel neučinila ze záměrné slepoty svou politiku.
Související
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
Klimatické změny , globální oteplování , Vědci , USA (Spojené státy americké) , životní prostředí
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 5 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 6 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 6 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 7 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 8 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 8 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 9 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 10 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 11 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 12 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 12 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 13 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 13 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 13 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 14 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 14 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 15 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák