Dopravní revoluce na Kubě: Módou z nutnosti jsou eskadry elektrických skútrů

V Havaně nadešlo pozdní odpoledne a dav Kubánců čeká ve stanici na přeplněný autobus. Na ostrově chybí benzin. Náhle přijíždí na pomoc eskadra elektrických skútrů, v těchto krizových časech vítaná místní móda. Padesátka řidičů těchto vozidel, která se ve městě objevila v roce 2013, za řevu klaksonů vybízí čekající lidi, aby si přisedli. Ti, kdo vyhlíželi hodiny autobus, který také nemusí přijet, si radostně nasedají.

"Tato iniciativa se mi moc líbí, opravdu to pomáhá lidem v nouzi," řekla agentuře AFP dvaačtyřicetiletá Yanet Figuerová, když nasedala za řidiče skútru.

Socialistický ostrov, který se kvůli podpoře režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura ocitl v hledáčku Washingtonu, utrpěl v září důsledky této politiky. Kvůli americkým sankcím, které jsou namířeny proti lodím přepravujícím venezuelskou ropu, mu chybí benzin. Venezuela je pro Kubu téměř jediným zdrojem této suroviny.

Země, která ročně spotřebuje 7,2 milionu tun paliv, musela v září vystačit jen s 30 procenty obvyklého množství, v říjnu pak s 60 procenty. Už tak zasažená veřejná doprava dostávala jen minimální příděl.

Prezident Miguel Díaz-Canel vyzval automobilisty k solidaritě a k tomu, aby svezli stopem ty Kubánce, kteří nemají dopravní prostředek. A řidiči na výzvu skutečně reagovali. "Jsme ochotni pomáhat. A všechno jde dobře, jsme spokojeni," říká jeden z řidičů skútrů Javier Capote.

V kubánských ulicích v posledních letech přibývá elektrických skútrů závratným tempem. Od roku 2013 si soukromníci mohou dovážet modely s maximálním výkonem 1000 wattů a s rychlostí omezenou na 50 kilometrů v hodině. Mnoho Kubánců si je koupilo v Panamě, odkud si mohou odvézt bez zdanění jednu věc za rok, a to je většinou skútr.

Podle oficiálních odhadů jich je dnes v kubánských ulicích asi 210.000 a razí si tam cestu mezi starými americkými sedany. Tento počet by měl ještě vzrůst, protože vláda začala stroje dovážet a prodávat ve státních obchodech za maximální cenu 1700 dolarů (asi 39.000 Kč). To umožní zmírnit chronické problémy s dopravou a budoucí nedostatek paliva. V době hospodářské krize v 90. letech byla móda čínských jízdních kol, dnes je zase móda elektrických skútrů.

Zpočátku tato vozidla nového typu obyvatelstvo nepřijímalo kladně. Jezdí totiž potichu a usedali na ně málo zkušení řidiči, kteří způsobili mnoho nehod. Jejich oběťmi se stávali zejména staří lidé, kteří neslyšeli, že se skútr blíží.

Policie dnes požaduje, aby řidiči měli průkaz a svoje vozidlo registrovali. Také řidiči se organizují: asi 80 z nich je členy klubu elektrických skútrů. "Rozhodli jsme se podpořit tuto aktivitu, která souvisí se životním prostředím, a pomáhat lidem, kteří to potřebují," říká prezident klubu Osdany Fleites.

Členové klubu vyčistili ústí řeky Quibu, darovali krev a navštívili děti nemocné rakovinou. Jejich poslední akcí je boj proti obrovskému africkému hlemýždi, invazivnímu druhu nebezpečnému pro lidské zdraví, který se na ostrov dostal v roce 2014 a rozšířil se ve 12 z 16 provincií ostrova.

"Sbíráme hlemýždě, abychom chránili životní prostředí," říká Gladys Garcíová, která už s ostatními členy klubu přemýšlí o dalších solidárních akcích, zvláště o vyčištění havanské zátoky.

Související

Více souvisejících

Kuba doprava pohonné hmoty

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy