Kongres USA schválil s krizovou pomocí i další opatření. Týkají se klimatu či CIA

Americký Kongres tento týden schválil další obří balík opatření na zmírnění koronavirové krize, zákon však obsahuje i řadu ustanovení, o nichž se při jeho dojednávání veřejně nemluvilo.

Deník The New York Times zjistil, že v balíčku je "zakopaná" daňová úleva pro firmy, které na jaře čerpaly mimořádné půjčky od federální vlády. Jiná média informují o vyčlenění miliard dolarů na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie a další opatření na ochranu životního prostředí.

Záchranný balíček byl v neděli večer dojednán po měsících politických tahanic a schválen byl hned další den, jen několik hodin poté, co bylo zveřejněno plné znění. To má skoro 5600 stránek a pro zákonodárce tak bylo prakticky nemožné seznámit se před schválením se všemi navrženými předpisy.

Reportér webu Politico Kyle Cheney ihned po publikaci finálního dokumentu upozornil, že v návrhu zákona se píše i o odsouzení srpnových voleb v Bělorusku nebo o požadavku pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA) ohledně vypracování analýzy o "korupčních aktivitách" východoevropských oligarchů. Následně přicházely zprávy o dalších a dalších opatřeních nad rámec dávek pro nezaměstnané či podpory pro školy a lokální úřady.

The massive spending bill includes a section condemning the Aug. 9, 2020 election in Belarus as "neither free nor fair." pic.twitter.com/6AxiBrB0Jr

— Kyle Cheney (@kyledcheney) December 21, 2020

"Schované v 5593stránkovém výdajovém zákoně, který byl v pondělí večer prohnán Kongresem, je ustanovení, jež někteří daňoví experti označují jako dárek pro bohaté v hodnotě 200 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč)," napsal v úterý list NYT.

Opatření se údajně týká desetitisíců podniků, které na jaře těžily z programu vládních půjček. Firmám bylo přislíbeno, že pokud peníze použijí na udržení zaměstnanců v době protiepidemických restrikcí, nebudou je muset vracet a zároveň nebudou brány jako zdanitelný příjem. Nyní přibyl další rozměr, přičemž podniky si budou moci výdaje pokryté vládními půjčkami odečíst z daní.

Publicistický web Quartz píše, že nový balíček by kromě pomoci ekonomice mohl také "zachránit klima". Počítá totiž i se zavedením přísnějších limitů na používání fluorovaných uhlovodíků, což jsou extrémně silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci.

Dále Kongres schválil celou sadu opatření na podporu šetrnější energetiky, včetně výdajů v objemu 35 miliard dolarů na větrné či solární elektrárny. Lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer hovořil o "největším úspěchu v boji proti klimatické změně", jaký americký Kongres vyprodukoval za poslední dekádu.

Košatý zákon s novými programy na oživení ekonomiky ještě nepodepsal americký prezident Donald Trump. Ačkoli jeho administrativa původně nedávala najevo směrem k dohodnutému balíčku žádné výhrady, Trump v úterý večer pohrozil jeho vetováním. V obou komorách Kongresu však návrh měl dostatečnou podporu na prosazení navzdory případnému nesouhlasu hlavy státu.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA USA (Spojené státy americké) Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy