V Brazílii přibylo za poslední den 21.432 lidí, u nichž se potvrdil koronavirus SARS-CoV-2; je to více než o den dříve, kdy ministerstvo zdravotnictví oznámilo 17.459 nových případů. Celkem už tato největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakažených, z nichž 51.271 zemřelo, z toho 654 za poslední den. Nové údaje zveřejnilo v noci na dnešek ministerstvo zdravotnictví.
Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakažených v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100.000 úmrtí.
Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí v nynější pandemii po Spojených státech, kde se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse potvrdilo na 2,3 milionu nakažených a přes 120.000 úmrtí s covidem-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí připomněla, že brazilské statistiky jsou nižší než skutečnost, protože země provádí málo testů.
Vrchol epidemie přitom experti v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, očekávají až v červenci.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 od počátku pandemie zlehčuje a odmítá omezení pohybu lidí či uzavření obchodů a restaurací kvůli koronaviru, která zavedly jednotlivé státy této federace. V pondělí vyzval guvernéry, aby urychlili uvolňování těchto omezení, aby se znovu rozjela ekonomika. Bolsonaro také řekl, že reakci světa na pandemii považuje za přehnanou.
"Žádám guvernéry a starosty Brazílie, aby, samozřejmě zodpovědně, začali otevírat obchod, protože nové informace, které přicházejí z celého světa i od WHO, včetně omylů, ukazují, že reakce na tuto záležitost byla možná trochu přehnaná," řekl v rozhovoru s médii v pondělí Bolsonaro.
Soudce Renato Borelli podle dnes zveřejněného rozsudku nařídil Bolsonarovi, že musí na veřejnosti nosit roušku, informovala agentura Reuters. Stalo se tak poté, co prezident na veřejná shromáždění konaná v Brasílii chodil bez zakrytého nosu a úst. Soudce Borelli také uvedl, že pokud by Bolsonaro toto opatření zavedené úřady ve federálním distriktu, v němž Brasília leží, nedodržoval, hrozila by mu za každý den pokuta 2000 realů (9075 korun).
Experti očekávají, že Brazílie letos zažije kvůli pandemii nejhorší pokles ekonomiky v historii. Odhadují, že hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 6,5 procenta.
Brazilská vláda koronavirová omezení odmítá, ale tento týden prodloužila o další dva týdny uzavření země pro cizince a posílila ochranu hranic.
Druhou nejhůře zasaženou zemí koronavirem v Latinské Americe je Peru, kde se potvrdilo už na 257.500 nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. Za poslední den ale Peru zaznamenalo nejnižší denní přírůstek nakažených od 11. května, když v pondělí přibylo 2511 potvrzených nakažených. Vrchol epidemie zažila tato třicetimilionová země 31. května, kdy za den evidovala 8805 nově nakažených.
Třetí nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 registruje v regionu Chile, které je už sedmou nejhůře postiženou zemí světa v této pandemii a v neděli předstihlo i Itálii a v pondělí Španělsko. Jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel zaevidoval už na 247.000 nakažených, z toho 4608 přibylo v pondělí a 5607 v neděli.
Nový denní rekord nakažených zaznamenalo v pondělí argentinské hlavní město, kde v metropolitní oblasti Buenos Aires přibylo na 2150 potvrzených nakažených a kde proto úřady uvažují o znovuzavedení úplné karantény. Rekordní nárůst nových případů nákazy zaznamenala v pondělí také Bolívie, kde za den přibylo 1105 potvrzených nakažených, čímž počet dosud evidovaných případů v této zemi vzrostl na 25.493.
Související
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
Brazílie , Jair Bolsonaro , Chile , argentina , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Peru , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 43 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 46 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák