Latinská Amerika eviduje už 2,1 milionu nakažených, Bolsonaro musí dle soudu nosit roušku

V Brazílii přibylo za poslední den 21.432 lidí, u nichž se potvrdil koronavirus SARS-CoV-2; je to více než o den dříve, kdy ministerstvo zdravotnictví oznámilo 17.459 nových případů. Celkem už tato největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakažených, z nichž 51.271 zemřelo, z toho 654 za poslední den. Nové údaje zveřejnilo v noci na dnešek ministerstvo zdravotnictví.

Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakažených v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100.000 úmrtí.

Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí v nynější pandemii po Spojených státech, kde se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse potvrdilo na 2,3 milionu nakažených a přes 120.000 úmrtí s covidem-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí připomněla, že brazilské statistiky jsou nižší než skutečnost, protože země provádí málo testů.

Vrchol epidemie přitom experti v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, očekávají až v červenci.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 od počátku pandemie zlehčuje a odmítá omezení pohybu lidí či uzavření obchodů a restaurací kvůli koronaviru, která zavedly jednotlivé státy této federace. V pondělí vyzval guvernéry, aby urychlili uvolňování těchto omezení, aby se znovu rozjela ekonomika. Bolsonaro také řekl, že reakci světa na pandemii považuje za přehnanou.

"Žádám guvernéry a starosty Brazílie, aby, samozřejmě zodpovědně, začali otevírat obchod, protože nové informace, které přicházejí z celého světa i od WHO, včetně omylů, ukazují, že reakce na tuto záležitost byla možná trochu přehnaná," řekl v rozhovoru s médii v pondělí Bolsonaro.

Soudce Renato Borelli podle dnes zveřejněného rozsudku nařídil Bolsonarovi, že musí na veřejnosti nosit roušku, informovala agentura Reuters. Stalo se tak poté, co prezident na veřejná shromáždění konaná v Brasílii chodil bez zakrytého nosu a úst. Soudce Borelli také uvedl, že pokud by Bolsonaro toto opatření zavedené úřady ve federálním distriktu, v němž Brasília leží, nedodržoval, hrozila by mu za každý den pokuta 2000 realů (9075 korun).

Experti očekávají, že Brazílie letos zažije kvůli pandemii nejhorší pokles ekonomiky v historii. Odhadují, že hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 6,5 procenta.

Brazilská vláda koronavirová omezení odmítá, ale tento týden prodloužila o další dva týdny uzavření země pro cizince a posílila ochranu hranic.

Druhou nejhůře zasaženou zemí koronavirem v Latinské Americe je Peru, kde se potvrdilo už na 257.500 nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. Za poslední den ale Peru zaznamenalo nejnižší denní přírůstek nakažených od 11. května, když v pondělí přibylo 2511 potvrzených nakažených. Vrchol epidemie zažila tato třicetimilionová země 31. května, kdy za den evidovala 8805 nově nakažených.

Třetí nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 registruje v regionu Chile, které je už sedmou nejhůře postiženou zemí světa v této pandemii a v neděli předstihlo i Itálii a v pondělí Španělsko. Jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel zaevidoval už na 247.000 nakažených, z toho 4608 přibylo v pondělí a 5607 v neděli.

Nový denní rekord nakažených zaznamenalo v pondělí argentinské hlavní město, kde v metropolitní oblasti Buenos Aires přibylo na 2150 potvrzených nakažených a kde proto úřady uvažují o znovuzavedení úplné karantény. Rekordní nárůst nových případů nákazy zaznamenala v pondělí také Bolívie, kde za den přibylo 1105 potvrzených nakažených, čímž počet dosud evidovaných případů v této zemi vzrostl na 25.493.

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro Chile argentina WHO (Světová zdravotnická organizace) Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy