Latinská Amerika eviduje už 2,1 milionu nakažených, Bolsonaro musí dle soudu nosit roušku

V Brazílii přibylo za poslední den 21.432 lidí, u nichž se potvrdil koronavirus SARS-CoV-2; je to více než o den dříve, kdy ministerstvo zdravotnictví oznámilo 17.459 nových případů. Celkem už tato největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakažených, z nichž 51.271 zemřelo, z toho 654 za poslední den. Nové údaje zveřejnilo v noci na dnešek ministerstvo zdravotnictví.

Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakažených v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100.000 úmrtí.

Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí v nynější pandemii po Spojených státech, kde se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse potvrdilo na 2,3 milionu nakažených a přes 120.000 úmrtí s covidem-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí připomněla, že brazilské statistiky jsou nižší než skutečnost, protože země provádí málo testů.

Vrchol epidemie přitom experti v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, očekávají až v červenci.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 od počátku pandemie zlehčuje a odmítá omezení pohybu lidí či uzavření obchodů a restaurací kvůli koronaviru, která zavedly jednotlivé státy této federace. V pondělí vyzval guvernéry, aby urychlili uvolňování těchto omezení, aby se znovu rozjela ekonomika. Bolsonaro také řekl, že reakci světa na pandemii považuje za přehnanou.

"Žádám guvernéry a starosty Brazílie, aby, samozřejmě zodpovědně, začali otevírat obchod, protože nové informace, které přicházejí z celého světa i od WHO, včetně omylů, ukazují, že reakce na tuto záležitost byla možná trochu přehnaná," řekl v rozhovoru s médii v pondělí Bolsonaro.

Soudce Renato Borelli podle dnes zveřejněného rozsudku nařídil Bolsonarovi, že musí na veřejnosti nosit roušku, informovala agentura Reuters. Stalo se tak poté, co prezident na veřejná shromáždění konaná v Brasílii chodil bez zakrytého nosu a úst. Soudce Borelli také uvedl, že pokud by Bolsonaro toto opatření zavedené úřady ve federálním distriktu, v němž Brasília leží, nedodržoval, hrozila by mu za každý den pokuta 2000 realů (9075 korun).

Experti očekávají, že Brazílie letos zažije kvůli pandemii nejhorší pokles ekonomiky v historii. Odhadují, že hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 6,5 procenta.

Brazilská vláda koronavirová omezení odmítá, ale tento týden prodloužila o další dva týdny uzavření země pro cizince a posílila ochranu hranic.

Druhou nejhůře zasaženou zemí koronavirem v Latinské Americe je Peru, kde se potvrdilo už na 257.500 nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. Za poslední den ale Peru zaznamenalo nejnižší denní přírůstek nakažených od 11. května, když v pondělí přibylo 2511 potvrzených nakažených. Vrchol epidemie zažila tato třicetimilionová země 31. května, kdy za den evidovala 8805 nově nakažených.

Třetí nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 registruje v regionu Chile, které je už sedmou nejhůře postiženou zemí světa v této pandemii a v neděli předstihlo i Itálii a v pondělí Španělsko. Jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel zaevidoval už na 247.000 nakažených, z toho 4608 přibylo v pondělí a 5607 v neděli.

Nový denní rekord nakažených zaznamenalo v pondělí argentinské hlavní město, kde v metropolitní oblasti Buenos Aires přibylo na 2150 potvrzených nakažených a kde proto úřady uvažují o znovuzavedení úplné karantény. Rekordní nárůst nových případů nákazy zaznamenala v pondělí také Bolívie, kde za den přibylo 1105 potvrzených nakažených, čímž počet dosud evidovaných případů v této zemi vzrostl na 25.493.

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro Chile argentina WHO (Světová zdravotnická organizace) Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 43 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy