Latinská Amerika má přes 1,3 milionu nakažených, dvě země jsou epicentra koronaviru

V Latinské Americe se dosud potvrdilo 1,3 milionu nakažených koronavirem, což je asi pětina evidovaných případů ve světě. Úmrtí s covidem-19 registrují v Latinské Americe téměř 70.000. A zatímco v Jižní Americe je epicentrem nákazy Brazílie, ve Střední Americe je to Mexiko, uvedla dnes agentura Europa Press. Brazílie i Mexiko, stejně jako další země regionu, přitom už uvolňují koronavirová omezení.

Stejně jako brazilský prezident Jair Bolsonaro i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador od začátku pandemie nemoc covid-19 zlehčují. Zatímco Bolsonaro ji označil za "chřipičku", López Obrador v počátcích novináře překvapil tvrzením, že ho před koronavirem chrání amulety. Oba prezidenti také po celou dobu pandemie vycházejí bez roušky do ulic, kde se zdraví se svými příznivci.

"Mnozí tvrdí, že bychom měli zůstat doma. Ano, je třeba být opatrný, ale také musíme vzít v úvahu, že mnozí v Mexiku žijí ze dne na den," prohlásil López Obrador v neděli ve státě Veracruz na závěr týdenní cesty po jihovýchodě Mexika.

Mexické ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v zemi se dosud potvrdilo 117.103 případů nákazy koronavirem, z toho 13.699 lidí zemřelo. Šéf epidemického týmu vlády José Luis Alomía upozornil, že ve všech státech mexické federace stále platí nejvyšší stupeň rizika nákazy. Poslední týden v této zemi se 128 miliony obyvatel denně přibývá na čtyři tisíce případů infekce, v neděli oznámila vláda 3484 nakažených za den a 188 nových úmrtí. I Mexiko ale stejně jako Brazílie podle expertů velmi málo testuje, nejvíce v regionu testují v přepočtu na obyvatele mnohem menší Chile a Peru.

Chile v neděli oznámilo rekordní denní nárůst úmrtí s covidem-19 - 653, čímž se celkový počet obětí nákazy v zemi zvýšil na 2190, uvedla místní média. Dosud se potvrdilo 134.150 nakažených, z toho 6405 za poslední den. Podle ministra zdravotnictví Jaimeho Maňalicha v příštích dnech ale celková statistika zřejmě víc vzroste, protože vláda sjednotila databáze a bude revidovat všechny údaje o úmrtích v občanském registru.

Ani Chile, stejně jako Mexiko či Brazílie, nezavedlo národní karanténu, omezení úřady uplatňují v konkrétních regionech podle epidemické situace. Chile je třetí nejvíce zasaženou zemí v Latinské Americe co do počtu evidovaných nakažených. První je Brazílie s téměř 700.000 případů a druhé je Peru, kde se počet dosud potvrzených případů blíží 200.000.

Řada zemí Latinské Ameriky už omezení zavedená kvůli koronaviru postupně uvolňuje, protože velká část populace se živí jako pouliční prodejci či drobní živnostníci. Specifické uvolňování zavedla Venezuela, která vyhlásila v neděli systém 7+7, původně oznámila 5+10. "Karanténa po venezuelsku" znamená, že sedm dní opět fungují některá odvětví ekonomiky a sedm dní platí karanténa a lidé smí opět jen na nákup potravin či léků. Venezuela hlásí jen 2377 dosud potvrzených případů nákazy koronavirem a dvě desítky úmrtí, podle nevládních organizací jsou ale údaje autoritářského režimu nedůvěryhodné.

Související

Luiz Inácio Lula da Silva, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva úspěšně podstoupil operaci k odstranění krvácení do mozku, které souviselo s jeho pádem na konci října. Podle oficiálního vyjádření vlády proběhla operace v nemocnici Sírio Libanês v São Paulu a prezident je nyní ve stabilním stavu, pod dohledem na jednotce intenzivní péče.

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Manuel López Obrador Jair Bolsonaro Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy