Maduro nepustil do země Meziamerickou komisi pro lidská práva, Guaidó hromuje

Vláda venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura nepustila tento týden do země misi Meziamerické komise pro lidská práva (CIDH). Její zástupci se proto sešli ve čtvrtek v kolumbijské Bogotě s venezuelskými emigranty, kteří ze své vlasti utekli kvůli represím tamního režimu i kvůli ekonomické krizi. Informoval o tom dnes argentinský server Infobae.

"Vysvětlujeme si krok (venezuelské vlády) tím, že tamní autoritářský režim má strach otevřít se mezinárodní kontrole stavu lidských práv v zemi," uvedl generální tajemník CIDH Paulo Abrao. Dodal, že komise po zákazu vstupu vyslechne Venezuelany v Kolumbii, kteří před represemi v předchozích letech utekli. Kvůli porušování lidských práv a ekonomické krizi uteklo z Venezuely za několik posledních let na 4,5 milionu obyvatel.

Misi CIDH, která je orgánem Organizace amerických států (OAS), Madurova vláda do země odmítla pustit s tím, že nedovolí návštěvu žádného orgánu sídlícího ve Washingtonu.

Spojené státy v posledním více než roce přijaly řadu sankcí vůči představitelům Madurova režimu, který viní z porušování lidských práv a nesvobodných voleb.

Nevpuštění CIDH do Venezuely kritizoval i šéf tamního parlamentu a lídr opozice Juan Guaidó, který misi do země pozval. "Diktatura tak přiznala, že porušuje lidská práva," napsal na twitteru Guaidó, jehož od loňska uznalo téměř 60 zemí prozatímním prezidentem Venezuely.

A pesar de la cobardía de una dictadura que secuestra a los dirigentes sindicales venezolanos, aquí están: de pie. Cada reconocimiento que hemos recibido en el mundo también es para ustedes, para cada venezolano que sigue luchando. Por eso hoy, ¡seguimos más fuertes que nunca! https://t.co/LWhgYBChfx

— Juan Guaidó (@jguaido) February 7, 2020

Porušování lidských práv ve Venezuele kritizovala opakovaně i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která loni zemi navštívila a setkala se tam i s příbuznými politických vězňů. Jednala s Guaidóem i s Madurem, jehož vyzvala k propuštění vězněných členů opozice.

Šestatřicetiletý Guaidó se od loňska snaží přimět Madura k demisi s cílem uspořádat svobodné volby. Opozice, OAS, USA ani EU totiž neuznávají poslední prezidentské volby, v nichž v roce 2018 získal další mandát Maduro. Ten se ale stále drží u moci zejména díky tomu, že má na své straně velení armády a že ho podporuje mimo jiné Čína a Rusko, jehož ministr zahraničí Sergej Lavrov se s ním má dnes sejít v Caracasu.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela lidská práva Juan Guaidó Michelle Bacheletová

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 35 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy