NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní konzultant

Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na Valném shromáždění OSN učinili nové sliby v boji s klimatickou změnou, poukazuje Henry Olsen, politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center. V komentáři pro server Washington Post vyzdvihuje, že ani jeden z nich ale nenabídl nic, co by znamenalo skutečný průlom.

Výsměch skutečným opatřením

Příslib Si Ťin-pchinga, že Čína zastaví financování nových uhelných elektráren v zahraničí, je výsměchem tomu, jak by skutečně míněná klimatická opatření měla vypadat, deklaruje konzultant. Připomíná, že uhlí je extrémně špinavý energetický zdroj, protože při jeho spalování vzniká velké množství oxidu uhličitého, tudíž vážně míněná snaha promptně omezit emise by co nejrychleji utlumila provoz stávajících uhelných elektráren a zastavila výstavbu všech nových.

„Místo toho staví Čína doma nové uhelné elektrárny, aby poháněly její rostoucí ekonomiku,“ pokračuje autor komentáře. Shrnuje, že příslib přestat pomáhat jiným zemím stavět další elektrárny, a to v časově nespecifikovaném horizontu, je kapkou v emisním moři, vezmeme-li v potaz ohromné množství uhlí, které Čína nyní spaluje.

Rozvojové země se k uhlí často upínají jako k relativně levnému zdroji elektřiny, jelikož uhlí je v mnoha částech světa hojné a snadno se těží, navíc elektřina z uhelných elektráren je dostupná neustále, na rozdíl od elektřiny generované ze solární či větrné energie, vysvětluje Olsen. Doplňuje, že právě rozsáhlé zásoby uhlí pomohly Číně stát se globální ekonomickou velmocí.

Odklon od uhlí by omezil čínskou konkurenceschopnost a přinesl vysoké náklady na přechod k jiným elektrárnám, upozorňuje konzultant. Vyzdvihuje, že vážně míněný boj s klimatickou změnou by dramaticky omezil ekonomický růst země a stejně jako v případě jiných chudších států i snahu dohonit Západ.

„Je předvídatelné, že tyto země nechtějí setrvávat v západní ekonomické dominanci,“ píše Olsen. Domnívá se, že tento kruh by se podařilo prolomit, kdyby byl Západ ochoten platit rozvojovému světu za dodržování emisních norem.

Tím se do hry dostává Bidenův příslib, že po souhlasu Kongresu zdvojnásobí Spojené státy finance na boj s dopadem klimatických změn určené pro cizí země, a to na 11,4 miliard dolarů ročně (zhruba 225 miliard korun, pozn. red.), nastiňuje autor komentáře. To podle něj může znít jako značná suma, ale vůbec se neblíží skutečným požadavkům, které podle klimatických aktivistů dosahují 49 miliard dolarů ročně.

Desetileté náklady by se tak vyšplhaly na úroveň objemu nových investic do americké infrastruktury, které mají podporu napříč americkým politickým spektrem, přičemž ani cent by neplynul na americké projekty, poukazuje Olsen. Nepovažuje za reálné, že by Kongres takový finanční balík schválil, především za situace, kdy průzkumy dlouhodobě ukazují, že zahraniční pomoc představuje přesně ten typ federálních výdajů, které si většina Američanů přeje ořezat.

Rozvojový svět navíc nepotřebuje pouze pomoc bojovat s dopady klimatické změny, ale také peníze, které mu zajistí konkurenceschopnost v uhlíkově neutrálním světě, jaký chce Západ, vyzdvihuje konzultant. Dodává, že to by každoročně vyžadovalo miliardy z veřejných i soukromých zdrojů a množství investic bez rozumné míry návratnosti.

Co politici a aktivisté neřeknou

„Bohatí klimatičtí aktivisté jako miliardář Bill Gates by mohli věnovat celé své jmění na tuto věc a přesto by s problémem sotva pohnuli,“ nebere si servítky Olsen. Očekává, že aktivisté budou lamentovat nad přízemností slibů světových politiků, ale střízlivá a tvrdá pravda zní, že vážně míněná bitva s klimatickou změnou by v krátkodobém až střednědobém horizontu snížila životní standard lidstva, především ve vyspělých zemích.

Čím rychleji chtějí rozvinuté země omezovat emise skleníkových plynů, tím ostřejší propad přijde, deklaruje autor komentáře. Soudí, že propad by byl ještě ostřejší, pokud by Západ omezoval břemeno, které tento boj znamená pro rozvojový svět. K tomu neexistuje a nebude existovat politická vůle v žádné demokraticky spravované zemi, deklaruje konzultant. Za realističtější přístup ke klimatické změně tak považuje soustředit se na technologický průlom, který učiní energii z obnovitelných zdrojů a její skladování mnohem levnějším a spolehlivějším.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Výrobní ceny solární a větrné energie kvůli takovému pokroku v minulých letech konstantně klesaly, ale spoléhání se na tyto technologie nadále brzdí omezenost a cena úložných baterií, tudíž právě zdánlivě nudné projekty jako vývoj baterií jsou důležitější pro dlouhodobý boj s klimatickou změnou než mediálně vděčné projevy v OSN, nebere si servítky Olsen.

„Klimatičtí aktivisté se vyhýbají sdělit světu pravdu,“ pokračuje konzultant. Kritizuje, že namísto přesvědčování k obětem přinášejí zveličené zvěsti o nových pracovních místech a růstu ekonomiky, přičemž šikovně obcházejí strasti, které by uzavření elektráren na fosilní paliva a změna spotřeby energií miliard domácností přinesly. Být zelený je podle Olsena v kurzu, ale jen do chvíle, než lidem seberete maso a létání na dovolenou.

Železný zákon nedostatku platí pro klimatickou změnu stejně jako pro všechny ostatní oblasti ekonomického jednání, jelikož nelze zajistit neomezené dodávky všeho, kdykoliv si zamaneme, konstatuje autor komentáře. Deklaruje, že boj s klimatickou změnou si ve skutečnosti žádá bolestivé oběti a dokud nám to politici jako Joe Biden a Si Ťin-pching nepřiznají, mluví pouze do vzduchu.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny klimatická neutralita Joe Biden Si Ťin-pching Obnovitelné zdroje energie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

před 9 hodinami

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

před 14 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo

Deštivé počasí na Velký pátek překvapilo i meteorology. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal na některých místech první výraznější srážky za několik měsíců. Příčinou bylo dění v oblasti Alp. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy