USA spustily nejrozsáhlejší očkovací akci v dějinách. Začala distribuce vakcíny proti koronaviru

Ve Spojených státech se dnes začalo s distribucí nově schválené vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Výrobní závod farmaceutické společnosti Pfizer v Kalamazoo ve státě Michigan brzy ráno opustila tři nákladní auta se statisíci dávek vakcíny.

Vládní poradce Moncef Slaoui stanici Fox News řekl, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku má být očkováno 100 milionů lidí, což je téměř třetina všech obyvatel.

Americké televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž bylo vidět, jak pracovníci továrny Pfizeru balí první krabice s vakcínami, ukládají je do kontejnerů chlazených suchým ledem a převážejí je do nákladních aut. Jejich kolegové tleskali a hvízdali, když se auta začala nakládat. Podle agentury AP tímto okamžikem začala nejrozsáhlejší očkovací kampaň v dějinách Spojených států, které pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce ze všech zemí na světě. Virus SARS-CoV-2 si v USA vyžádal už téměř 300.000 obětí na životech.

UPDATE: The @CDCgov's Advisory Committee on Immunization Practices (#ACIP) voted today to recommend the use of the Pfizer-@BioNTech_Group #COVID19 mRNA vaccine, in people 16 years of age and older.More: https://t.co/6gEi57sXc0 https://t.co/e57dAu0xFA pic.twitter.com/rS8aDmWM9s

— Pfizer Inc. (@pfizer) December 12, 2020

Vakcíny mají být už v pondělí dostupné na 145 místech po celé zemi, ve středu už bude mít zásoby očkovacích látek přes 300 nemocnic a očkovacích center. V první fázi distribuce se rozváží skoro tři miliony dávek vakcíny, do konce roku to má být 40 milionů dávek, řekl dnes Slaoui, který je hlavním vědeckým poradcem vládní operace podporující vývoj očkovacích látek. Podle něj má distribuce stejným tempem pokračovat i v lednu a v únoru, kdy se bude distribuovat asi 50 až 80 milionů dávek vakcíny měsíčně.

Imunitu vůči covidu-19 získají lidé v případě očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech po dvou dávkách. Prvních 100 milionů obyvatel USA tak bude před koronavirem chráněno na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

Distribuce vakcíny je poměrně složitý proces zejména kvůli tomu, že očkovací látka se musí skladovat za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí světa. Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 16 milionů. Mimořádné použití vakcíny od dvou zmíněných výrobců schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek, jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Pfizer BioNTech USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy