Brazílie eviduje přes čtyři miliony nakažených koronavirem, na paty jí šlape Indie

Už čtyři miliony případů přesáhl od počátku pandemie počet potvrzených nákaz koronavirem v Brazílii, když za posledních 24 hodin přibylo 43.773 nakažených, informovalo v noci na dnešek tamní ministerstvo zdravotnictví. Rekordní denní nárůst zaznamenala za poslední den Argentina, kde se nově potvrdilo 12.026 nakažených.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za poslední den také 834 úmrtí v souvislosti nemocí covid-19, čímž celkový počet vzrostl na 124.614. O den dříve hlásilo ministerstvo 46.934 případů nákazy a 1184 úmrtí. Nakažených zaznamenala dosud Brazílie 4,041.638, píše Reuters.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených i úmrtí spojených s covidem druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech. USA zaregistrovaly už více než 6,1 milionu nakažených a na 186.800 úmrtí s covidem-19.

Podle výzkumníků z londýnské Imperial College se nyní reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 pohybuje v Brazílii pod kritickou hodnotou jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Vědci nicméně upozornili, že pod tuto hranici kleslo číslo v Brazílii už jednou v srpnu, brzy se ale vrátilo zpět nad ni.

Rekordní přírůstky nákaz koronavirem eviduje v posledních dvou týdnech Argentina, která je se 451.198 případy zaznamenanými od počátku pandemie ve srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse už desátá na světě. Nejhorší je situace stále v metropolitní oblasti Buenos Aires, místní úřady ale znepokojuje zhoršení v některých dalších oblastech, kde se už zdála epidemie pod kontrolou, uvedla agentura Europa Press.

V celé Latinské Americe evidují od počátku pandemie 7,6 milionu nakažených, reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, protože některé země, včetně největší Brazílie, málo testují. Druhou nejhůře postiženou zemí v regionu je Peru, které je v celkovém počtu nakažených (670.145) páté na světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje třicetimilionové Peru 29.405, v úmrtí přepočtu na obyvatele je ale první na světě.

V Indii za poslední den přibylo 83.341 lidí nakažených koronavirem na celkových 3,94 milionu. Počet mrtvých zůstává v Indii, která má 1,35 miliardy obyvatel, poměrně nízký, připomíná Reuters. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 1096, celková smrtelná bilance činí 68.472.

Na indické hospodářství následky opatření proti šíření koronaviru ve čtvrtletí od dubna do června dopadly nejtvrději ze všech významných ekonomik. Většinu tohoto období totiž lidé byli nuceni zůstat doma, což ochromilo ekonomický život země. Z jedné vesnici na západě země, odkud nebyl do poloviny srpna hlášen jediný případ nákazy, se nyní infikoval každý čtvrtý obyvatel. Podle policie se to stalo kvůli náboženské slavnosti, která se tam konala.

Reuters uvádí, že za současným rychlým nárůstem případů v Indii jsou právě takové ohniska ve vesnicích a městečkách, kde lidé prakticky vůbec nenosí roušky a nedodržují bezpečné rozestupy a kde se znovu pořádají veřejné akce.

Nejvíce zasaženou zemí nynější pandemií covidu-19 zůstávají Spojené státy, kde se podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 6,15 milionu lidí, z nichž 186.790 komplikacím provázejícím koronavirovou infekci. Celosvětově ji prodělalo nebo prodělává 26,3 milionu lidí a skoro 868.750 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Brazílie argentina Indie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy