Sao Paulo už nemá kam pohřbívat. Kvůli koronaviru otevírá staré hroby

V nejbohatším brazilském státě Sao Paulu čeká nyní přes 700 pacientů s covidem-19 na lůžko intenzivní péče. Informoval o tom s odkazem na své výpočty místní zpravodajský server G1. Ve stejnojmenné metropoli tohoto státu, která je nejlidnatějším městem Brazílie, musí kvůli nebývalému nárůstu úmrtí rychleji vyprazdňovat starší hroby, protože na hřbitovech už není místo.

Dvanáctimilionová metropole Sao Paulo je nejpostiženější oblastí v Brazílii a podle místní radnice zde v březnu vzrostly počty pohřbů ve srovnání s loňským březnem o 60 procent. Tento týden celá Brazílie zaznamenala dosud nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 za den (3780) a už od poloviny března registrují v této největší latinskoamerické zemi denně přes 2700 úmrtí. Výjimku tvoří pouze víkendové údaje, kdy jsou nižší i počty potvrzených nákaz. Ty minulý týden dosáhly nejvyšší úrovně za den (přes sto tisíc) a přes 80.000 nákaz denně v celé zemi evidují už skoro měsíc, s výjimkou víkendových dní.

Sao Paulo tento týden urychlilo vyprazdňování několik let starých hrobů. To se podle místní radnice dělává, ale v této vlně pandemie se k tomu přistupuje častěji. Agentura Reuters tento týden zveřejnilafotkyz největšího hřbitova Sao Paula ve čtvrti Nova Cachoeirinha, na nichž muži v ochranných oblecích ukládají starší ostatky z hrobů do sáčků. Výjimku mají soukromé hrobky a hroby dětí.

Brazílie, která má na 211 milionů obyvatel, je v této pandemii v absolutních počtech po USA druhou nejpostiženější zemí světa co do počtu potvrzených nákaz i úmrtí s covidem-19. Celkem v zemi odhalili na 12,95 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a evidují na 330.000 úmrtí spojených s covidem-19. V posledních týdnu připadala na Brazílii asi čtvrtina takových úmrtí ve světě.

V březnu zažila Brazílie nejhorší měsíc v této pandemii, když registrovala 66.573 úmrtí spojených s nákazou. To byl více než dvojnásobek ve srovnání s jejím dosud nejhorším měsícem v pandemii - loňským červencem, kdy to bylo 32.881 zemřelých.

Epidemiologové varují, že situace v Brazílii se ještě nějakou dobu lepšit nebude, naopak se může dál zhoršovat. Přesto místní prezident Jair Bolsonaro stále trvá na odmítání uzávěr ekonomické činnosti a omezení pohybu lidí s tím, že "hlady se také umírá". Bolsonaro je kritizován i za to, že kritikou vakcín z Číny a Ruska přispěl k nedostatku očkovacích látek v zemi. Sílící kritika prezidenta vyústila nedávno ve výměnu několika ministrů jeho vlády a rezignaci nejvyšších velitelů armády.

Vakcínu proti covidu-19 dostalo zatím v Brazílii 19,2 milionu lidí, z toho obě potřebné dávky 5,3 milionu.

Související

Více souvisejících

Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 43 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy