Světové politiky znepokojilo obsazení Kapitolu: Ostuda, Trump pošlapává demokracii

Zahraniční politici vyjadřují znepokojení a obavy kvůli středečnímu dění ve Washingtonu, kde příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně obsadili sídlo amerického Kongresu - Kapitol. Politici vyzývají k pokojnému předání moci. Čína a a některé další země varují své občany před situací ve Washingtonu.

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Die Feinde der Demokratie werden sich über diese unfassbaren Bilder aus #WashingtonDC freuen. Aus aufrührerischen Worten werden gewaltsame Taten - auf den Stufen des Reichstages, und jetzt im #Capitol. Die Verachtung demokratischer Institutionen hat verheerende Auswirkungen. (1)

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) January 6, 2021

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.

"Věříme v sílu americké demokracie," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého protesty v americkém hlavním městě nevystihují Ameriku.

We believe in democracy.#WeAreOne pic.twitter.com/dj3hs66KKn

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 7, 2021

Víru v sílu amerických demokratických institucí vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau.

Canadians are deeply disturbed and saddened by the attack on democracy in the United States, our closest ally and neighbour. Violence will never succeed in overruling the will of the people. Democracy in the US must be upheld - and it will be.

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) January 6, 2021

Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dění v USA zarmoutilo, uvedla Guterresova mluvčí. "V těchto případech je důležité, aby političtí vůdci vyzvali své příznivce, aby se zdrželi násilí a aby respektovali demokratické procedury a právní stát," zdůraznil nejvyšší představitel světové organizacedl Guterres.

"Nemůžeme dopustit, aby demokratický proces byl rozvrácen nezákonnými protesty," uvedl indický premiér Náréndra Módí, který rovněž vyzval k pokojnému předání moci v USA.

"To, co jsme viděli v USA, svědčí především o tom, jak je západní demokracie křehká a zranitelná," podotkl íránský prezident Hasan Rúhání. Rúhání, který na domácí scéně patří k umírněným politikům a je ultrakonzervativci kritizován za kompromisy vůči Západu, zároveň vyjádřil přesvědčení, že "nová americká vláda napraví (škody napáchané Trumpovou administrativou) a vrátí USA ve světě postavení, které si zaslouží".

"Nepokoje a násilí, které jsme viděli ve Washingtonu, vyvolávají obavy," poznamenal australský premiér Scott Morrison. Austrálie varovala své občany před situací ve Washingtonu a vyzvala je, aby se protestům vyhnuli.

Obdobnou výzvu vydalo i čínské velvyslanectví ve Washingtonu, které varovalo čínské občany před vážnou situací v americkém hlavním městě. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing přirovnala středeční nepokoje ve Washingtonu k loňským protivládním demonstracím v Hongkongu. Zdůraznila ale, že při obsazení hongkongského parlamentu 1. července demonstranty na rozdíl od USA nikdo nezemřel. Po nepokojích u Kapitolu byli ohlášeni čtyři mrtví.

Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij zase přirovnal protesty ve Washingtonu k demonstracím, které na Ukrajině vedly ke svržení Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Násilnosti ve Washingtonu odsoudily také hlavy řady států v Latinské Americe. Za Trumpa se naopak postavil brazilský prezident Bolsonaro, který bývá označován za krajně pravicového politika a obdivovatele šéfa Bílého domu. Na dotaz ohledně názoru na chaotické scény z Washingtonu Bolsonaro řekl: "Víte, že jsem s Trumpem spojený. Takže znáte mou odpověď." Poukázal také na údajné volební podvody, o nichž opakovaně bez důkazů mluví i Trump.

Související

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.
Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA Boris Johnson Emmanuel Macron António Guterres USA (Spojené státy americké) Donald Trump Heiko Maas Justin Trudeau Naréndra Módí (indický premiér) Scott Morrison (australský premiér) demokracie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy