Světové politiky znepokojilo obsazení Kapitolu: Ostuda, Trump pošlapává demokracii

Zahraniční politici vyjadřují znepokojení a obavy kvůli středečnímu dění ve Washingtonu, kde příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně obsadili sídlo amerického Kongresu - Kapitol. Politici vyzývají k pokojnému předání moci. Čína a a některé další země varují své občany před situací ve Washingtonu.

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Die Feinde der Demokratie werden sich über diese unfassbaren Bilder aus #WashingtonDC freuen. Aus aufrührerischen Worten werden gewaltsame Taten - auf den Stufen des Reichstages, und jetzt im #Capitol. Die Verachtung demokratischer Institutionen hat verheerende Auswirkungen. (1)

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) January 6, 2021

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.

"Věříme v sílu americké demokracie," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého protesty v americkém hlavním městě nevystihují Ameriku.

We believe in democracy.#WeAreOne pic.twitter.com/dj3hs66KKn

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 7, 2021

Víru v sílu amerických demokratických institucí vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau.

Canadians are deeply disturbed and saddened by the attack on democracy in the United States, our closest ally and neighbour. Violence will never succeed in overruling the will of the people. Democracy in the US must be upheld - and it will be.

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) January 6, 2021

Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dění v USA zarmoutilo, uvedla Guterresova mluvčí. "V těchto případech je důležité, aby političtí vůdci vyzvali své příznivce, aby se zdrželi násilí a aby respektovali demokratické procedury a právní stát," zdůraznil nejvyšší představitel světové organizacedl Guterres.

"Nemůžeme dopustit, aby demokratický proces byl rozvrácen nezákonnými protesty," uvedl indický premiér Náréndra Módí, který rovněž vyzval k pokojnému předání moci v USA.

"To, co jsme viděli v USA, svědčí především o tom, jak je západní demokracie křehká a zranitelná," podotkl íránský prezident Hasan Rúhání. Rúhání, který na domácí scéně patří k umírněným politikům a je ultrakonzervativci kritizován za kompromisy vůči Západu, zároveň vyjádřil přesvědčení, že "nová americká vláda napraví (škody napáchané Trumpovou administrativou) a vrátí USA ve světě postavení, které si zaslouží".

"Nepokoje a násilí, které jsme viděli ve Washingtonu, vyvolávají obavy," poznamenal australský premiér Scott Morrison. Austrálie varovala své občany před situací ve Washingtonu a vyzvala je, aby se protestům vyhnuli.

Obdobnou výzvu vydalo i čínské velvyslanectví ve Washingtonu, které varovalo čínské občany před vážnou situací v americkém hlavním městě. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing přirovnala středeční nepokoje ve Washingtonu k loňským protivládním demonstracím v Hongkongu. Zdůraznila ale, že při obsazení hongkongského parlamentu 1. července demonstranty na rozdíl od USA nikdo nezemřel. Po nepokojích u Kapitolu byli ohlášeni čtyři mrtví.

Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij zase přirovnal protesty ve Washingtonu k demonstracím, které na Ukrajině vedly ke svržení Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Násilnosti ve Washingtonu odsoudily také hlavy řady států v Latinské Americe. Za Trumpa se naopak postavil brazilský prezident Bolsonaro, který bývá označován za krajně pravicového politika a obdivovatele šéfa Bílého domu. Na dotaz ohledně názoru na chaotické scény z Washingtonu Bolsonaro řekl: "Víte, že jsem s Trumpem spojený. Takže znáte mou odpověď." Poukázal také na údajné volební podvody, o nichž opakovaně bez důkazů mluví i Trump.

Související

Více souvisejících

Kongres USA Boris Johnson Emmanuel Macron António Guterres USA (Spojené státy americké) Donald Trump Heiko Maas Justin Trudeau Naréndra Módí (indický premiér) Scott Morrison (australský premiér) demokracie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy