Světové politiky znepokojilo obsazení Kapitolu: Ostuda, Trump pošlapává demokracii

Zahraniční politici vyjadřují znepokojení a obavy kvůli středečnímu dění ve Washingtonu, kde příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně obsadili sídlo amerického Kongresu - Kapitol. Politici vyzývají k pokojnému předání moci. Čína a a některé další země varují své občany před situací ve Washingtonu.

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Die Feinde der Demokratie werden sich über diese unfassbaren Bilder aus #WashingtonDC freuen. Aus aufrührerischen Worten werden gewaltsame Taten - auf den Stufen des Reichstages, und jetzt im #Capitol. Die Verachtung demokratischer Institutionen hat verheerende Auswirkungen. (1)

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) January 6, 2021

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.

"Věříme v sílu americké demokracie," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého protesty v americkém hlavním městě nevystihují Ameriku.

We believe in democracy.#WeAreOne pic.twitter.com/dj3hs66KKn

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) January 7, 2021

Víru v sílu amerických demokratických institucí vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau.

Canadians are deeply disturbed and saddened by the attack on democracy in the United States, our closest ally and neighbour. Violence will never succeed in overruling the will of the people. Democracy in the US must be upheld - and it will be.

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) January 6, 2021

Generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese dění v USA zarmoutilo, uvedla Guterresova mluvčí. "V těchto případech je důležité, aby političtí vůdci vyzvali své příznivce, aby se zdrželi násilí a aby respektovali demokratické procedury a právní stát," zdůraznil nejvyšší představitel světové organizacedl Guterres.

"Nemůžeme dopustit, aby demokratický proces byl rozvrácen nezákonnými protesty," uvedl indický premiér Náréndra Módí, který rovněž vyzval k pokojnému předání moci v USA.

"To, co jsme viděli v USA, svědčí především o tom, jak je západní demokracie křehká a zranitelná," podotkl íránský prezident Hasan Rúhání. Rúhání, který na domácí scéně patří k umírněným politikům a je ultrakonzervativci kritizován za kompromisy vůči Západu, zároveň vyjádřil přesvědčení, že "nová americká vláda napraví (škody napáchané Trumpovou administrativou) a vrátí USA ve světě postavení, které si zaslouží".

"Nepokoje a násilí, které jsme viděli ve Washingtonu, vyvolávají obavy," poznamenal australský premiér Scott Morrison. Austrálie varovala své občany před situací ve Washingtonu a vyzvala je, aby se protestům vyhnuli.

Obdobnou výzvu vydalo i čínské velvyslanectví ve Washingtonu, které varovalo čínské občany před vážnou situací v americkém hlavním městě. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing přirovnala středeční nepokoje ve Washingtonu k loňským protivládním demonstracím v Hongkongu. Zdůraznila ale, že při obsazení hongkongského parlamentu 1. července demonstranty na rozdíl od USA nikdo nezemřel. Po nepokojích u Kapitolu byli ohlášeni čtyři mrtví.

Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij zase přirovnal protesty ve Washingtonu k demonstracím, které na Ukrajině vedly ke svržení Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Násilnosti ve Washingtonu odsoudily také hlavy řady států v Latinské Americe. Za Trumpa se naopak postavil brazilský prezident Bolsonaro, který bývá označován za krajně pravicového politika a obdivovatele šéfa Bílého domu. Na dotaz ohledně názoru na chaotické scény z Washingtonu Bolsonaro řekl: "Víte, že jsem s Trumpem spojený. Takže znáte mou odpověď." Poukázal také na údajné volební podvody, o nichž opakovaně bez důkazů mluví i Trump.

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 
Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

Více souvisejících

Kongres USA Boris Johnson Emmanuel Macron António Guterres USA (Spojené státy americké) Donald Trump Heiko Maas Justin Trudeau Naréndra Módí (indický premiér) Scott Morrison (australský premiér) demokracie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy