Tajné dokumenty o afghánské válce: Spojené státy jsou v šoku

NÁZOR - Z dokumentů, které získala americká média, vyplývá, že válka v Afghánistánu je "břídilským selháním", konstatuje editorial serveru New York Times. Vlivný deník tvrdí, že roky lží o afghánském konfliktu navozují všudypřítomný pocit, že americká vláda odmítá být sama k sobě upřímná.

Sto let které nemáme

Američtí vojenští i političtí představitelé roky tvrdí, že rekonstrukce Afghánistánu je nejen možná, ale že úspěšně probíhá, připomíná prestižní server. Dodává, že v soukromí však tyto osoby přiznávají to, co je dlouho zřejmé i těm nejméně bystrým pozorovatelům.

"Chyběly nám základní znalosti o Afghánistánu - nevěděli jsme, co děláme," cituje newyorský deník generála Douglase Lutea z roku 2015 pronesená v jeho rozhovoru s generálním inspektorem pro obnovu Afghánistánu.

Pochmurný výhled na dosažení čehokoliv, co by šlo nazvat vítězstvím, se otevřel téměř bezprostředně po svržení vlády Tálibánu v roce 2002, upozorňuje editorial. Poukazuje, že i tehdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld zakončil zvoláním "Pomoc!" své memorandum z jara 2002, které avizovalo, že američtí vojáci z Afghánistánu neodejdou, dokud se v zemi nestane něco, co zajistí její stabilitu.

O rok později Rumsfeld, který řídil armádu s největšími zdroji na světě, přiznal, že nemá absolutně ponětí, kdo jsou vlastně v afghánském kontextu "ti zlí", nastiňuje renomovaný deník. Doplňuje, že i proto není po 18 letech bojů a bilionu utracených dolarů vláda v Kábulu stabilní natolik, aby fungovala bez podpory amerických vojáků a jen málo nasvědčuje tomu, že někdy bude.

"Časový rámec pro vytvoření silné centrální vlády je 100 let, které nemáme," cituje New York Times nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí pronesená před vyšetřovateli v roce 2015. Konstatuje, že přiznání nesplnitelnosti cíle by ovšem znamenalo připustit selhání, a proto pokračuje vytváření mýtů, přetrvává institucionální setrvačnost a Pentagon udržuje v Afghánistánu na 13 tisíc vojáků.

Americký prezident Donald Trump minulý měsíc na afghánské základně Bagram americké vojáky ujistil, že jim vždy bude patřit vítězství na bojišti, připomíná vlivný server. Odkazuje však na slova nejmenovaného člena americké Národně bezpečnostní rady z roku 2014, že skutečný rozkaz zní: "Vaším úkolem není vyhrát, ale neprohrát."

Krvavý pat

Afghánský konflikt je dlouho v krvavém patu, stál život více než 2.400 amerických vojáků a více než 38 tisíc afghánských civilistů, zranění utrpělo 20 tisíc příslušníků amerických sil a bezpočet místních obyvatel, uvádí editorial. Rekapituluje, že Tálibán nyní ovládá většinu země, která chrlí uprchlíky a opium, jehož produkce čtyřnásobně vzrostla.    

Trumpova administrativa vede s Tálibánem rozhovory o ukončení konfliktu, ale nemá žádné výsledky, upozorňuje New York Times. Podotýká, že v září americké letectvo svrhlo v Afghánistánu více munice než v jakékoliv jiném měsíci za uplynulou dekádu a civilní oběti jsou děsivě vysoké.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Americké selhání v Afghánistánu může některým Američanům připadat překvapivé," připouští renomovaný server. Zdůrazňuje, že překvapení by však neměli být ti kongresmani, kteří zahájení války odhlasovali, opakovaně schvalovali její financování a rezignovali na svou povinnost dohlížet nad jejím vývojem.

Senátor Josh Hawley z výboru pro ozbrojené složky vyjádřil v souvislosti s uniklými dokumenty své zděšení nad otevřeným falšováním a říkáním polopravd, senátorka Kristen Gillibrandová ze stejného výboru zase mluví o rozporech s tím, jaké záruky výbor dostával o ucelené strategii a blízkém vítězství v Afghánistánu, poukazuje editorial. Považuje za šokující a znepokojivé, že kongresmani, kteří dohlížejí nad armádou, jsou zděšeni obsahem dokumentů, jejichž zveřejnění předcházely tři roky soudních žalob.

Zveřejněné materiály jsou součástí zprávy s názvem "Získané poznatky" sestavené generálním inspektorem pro obnovu Afghánistánu na základě rozhovorů z let 2014-2018, vysvětluje prestižní deník. Konstatuje, že mezi tyto poznatky spadá například ničivý dopad korupce, nedostatečná strategie a odpovědnost, respektování ujišťování vojenského velení politiky či iluzorní myšlenka, že Spojené státy, nikoliv Afghánci, kontrolují to, co se v zemi děje.

Neexistuje mnoho důkazů o tom, že by se americká vláda z těchto poznatků poučila, kritizuje New York Times. Deklaruje, že dokud budou vojenští velitelé a politici dohlížející na válku v Afghánistánu tvrdit, že jejich strategie funguje, není naděje, že by se někdy něco změnilo.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Tálibán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy