Americký prezident Donald Trump (74) byl v noci na dnešek (v pátek večer místního času) převezen do vojenské nemocnice poté, co se u něj ve čtvrtek potvrdil koronavirus. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala dnes agentura Reuters.
"Jde to dobře, myslím! Děkuji všem. S láskou!!", vzkázal brzy ráno SELČ přes sociální síť. Už po převozu do nemocnice zveřejnil na twitteru video natočené krátce před odletem z Bílého domu, na kterém říká, že cílem je "zajistit, aby věci dopadly dobře".
"Chci všem poděkovat za obrovskou podporu," uvedl Trump v krátkém videu, které představovalo jeho první veřejné prohlášení od oznámení pozitivního testu na virus SARS-CoV-2. "Myslím, že je mi velmi dobře," dodal prezident.
pic.twitter.com/B4H105KVSs
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit "pár dní v nemocnici z preventivních důvodů". Do vrtulníku, který Trumpa do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu přepravil, došel prezident sám v obleku a s roušku na obličeji. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl. Podle agentury AP má Trump v nemocnici apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentský úřad.
Trumpa podle informací amerických médií trápí více příznaků covidu-19. V pátek večer místního času Trumpův lékař Sean Conley oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho Trump bere i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
Později Conley doplnil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při léčbě covidu-19. V Česku se přípravek podává pacientům s těžkým průběhem nemoci.
Jak vážná je situace v případě amerického prezidenta, ovšem není z oficiálních prohlášení jasné. Vzhledem k jeho vysokému věku je u Trumpa vyšší riziko vážnějších důsledků nákazy, dalším nepříznivým faktorem je jeho nadváha.
Americká média zároveň hledají odpovědi i na další otázky, jako je například ta, jak se mohl koronavirus začít šířit v "bublině" okolo jednoho z nejmocnějších mužů planety. Před Trumpovým pozitivním testem se nákaza potvrdila u jeho poradkyně Hope Hicksové, později obdrželi špatnou zprávu také šéf prezidentova volebního štábu Bill Stepien a bývalá Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová. Pozitivní test v pátek oznámili i republikánští senátoři Mike Lee a Thom Tillis, kteří se před týdnem účastnili ceremoniálu při nominaci soudkyně Amy Coneyové Barrettové na uvolněné místo při americkém nejvyšším soudu.
Právě tato akce je zmiňována jako možný zlomový bod, pokud jde o šíření koronaviru v prezidentově okolí. Hosté se minulou sobotu pohybovali na zahradě Bílého domu, ale i uvnitř něj, přičemž mnozí nepoužívali roušky. Mezi přítomnými byl i ředitel soukromé vysoké školy University of Notre Dame John Jenkins, u něhož se v pátek rovněž potvrdila infekce.
Future generations might find it hard to believe that this photo was taken at the White House in the midst of a pandemic that had by that stage killed more than 200,000 Americans. pic.twitter.com/RejhCA37sl
— Nick Bryant (@NickBryantNY) October 3, 2020
O tom, jak se koronavirus dostal přímo k Trumpovi, je však možné jen spekulovat. Prezident se v posledních dnech účastnil řady akcí a setkal se nejméně se stovkami lidí. "S přístupem k okamžitému testování a nejlepšími zdravotnickými experty po svém boku měl být prezident Donald Trump Američanem v největším bezpečí ve vztahu ke covidu-19. Místo toho nedbal doporučení své vlastní vlády a pomohl v Bílém domě vytvořit falešný pocit nezranitelnosti," hodnotí vývoj AP.
Brzké uzdravení popřáli Trumpovi a jeho manželce mnozí politici, včetně severokorejského vůdce Kim Čong-una, brazilského prezidenta Jaira Bolsonara či amerického exprezidenta Baracka Obamy. Trumpův volební rival Joe Biden kvůli tomu dočasně stáhne z kampaně negativní odkazy, uvedla CNN.
"Jsme uprostřed velkého politického boje. A bereme to velmi vážně. Ale zároveň posíláme přání všeho nejlepšího Trumpovi a Melanii," vzkázal americkému prezidentovi jeho předchůdce v nejvyššímu úřadě Barack Obama. "Michelle a já doufáme, že oni i ostatní, kteří mají v zemi nemoc covid-19 dostanou potřebnou péči a rychle se zotaví," dodal Obama.
Michelle and I hope that the President, First Lady, and all those affected by the coronavirus around the country are getting the care they need and are on the path to a speedy recovery.
— Barack Obama (@BarackObama) October 2, 2020
Přání brzkého uzdravení zaslal Trumpovi i vůdce KLDR Kim Čong-un, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na severokorejská státní média. "(Kim) vyjádřil pochopení (americkému) prezidentovi a první dámě," uvedla podle AFP severokorejská tisková agentura KCNA. "Řekl, že upřímně doufá, že se co nejdříve uzdraví. Doufá, že to překonají. A zaslal jim vřelé pozdravy," dodala KCNA. Podle jihokorejské agentury Jonhap je to poprvé, co Kim Čong-Un poslal takové přání státníkovi s covidem-19.
Dvě z Trumpových dětí, Ivanka a Eric, už na twitteru označili otce za "bojovníka", který nemoc porazí. "Bude s tím bojovat se stejnou silou a přesvědčením, s jakým bojuje každý den za Ameriku," napsal na twitteru Eric Trump. "Jsi bojovník a porazíš to. Miluji Tě, tati," vzkázala prezidentovi Ivanka Trumpová.
Čínský prezident Si Ťin-pching dnes zaslal vzkaz Trumpovi a popřál mu brzké uzdravení po nákaze koronavirem. Zpráva přichází po podobně stručné informaci o pátečním vyjádření čínského ministerstva zahraničí. Státní zpravodajská agentura Nová Čína na svém webu bez dalších podrobností uvedla, že čínský prezident "adresoval v sobotu své přání brzkého uzdravení" prezidentu Trumpovi a jeho manželce Melanii.
Související

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
Donald Trump , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Kim Čong-un , Jair Bolsonaro , Barack Obama , Eric Trump , Ivanka Trumpová , Bílý dům USA , Čína , Si Ťin-pching , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera
V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.
Zdroj: Jakub Jurek