Trump se setkal s Erdoganem: Ruský systém S-400 zůstává problémem ve vztazích s Ankarou

Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem vztahů mezi Washingtonem a Ankarou. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to ve středu na tiskové konferenci v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Doufá, že se neshody podaří odstranit.

Donald Trump před novináři ujistil Erdogana, že jeho zemi USA pokládají za "velkého spojence" v rámci Severoatlantické aliance. Jednání, které trvalo 70 minut, bylo podle šéfa Bílého domu otevřené. Trump svého tureckého partnera pochválil za zvyšování výdajů na zbrojení. Poznamenal nicméně, že problémem zůstává kontrakt na dodávku systému S-400 do Turecka, s níž USA a velení NATO rezolutně nesouhlasí. "Pro Spojené státy je to velmi vážná výzva," řekl Trump a vyjádřil naději, že se situaci podaří vyřešit.

Trump už v přestávce jednání v Bílém domě ujistil novináře, že neshody kolem systému S-400 a následně zablokované dodávky amerických stíhacích letounů F-35 do Turecka se podaří odstranit. "Máme, myslím, mnoho alternativ a nějaké řešení najdeme. Všechno dopadne dobře," řekl novinářům. Na tiskové konferenci se nicméně o žádné konkrétní možnosti nezmínil.

Na dodávce systému S-400 se Ankara s Moskvou dohodla v září 2017, kontrakt měll hodnotu 2,5 miliardy dolarů. Dodávka začala v červenci. Pentagon Turecku nabízel jako alternativu srovnatelný systém Patriot, nesouhlasil ale s přenesením části výroby do Turecka. Rusko se naopak k takovému kroku zavázalo.

Značnou pozornost oba státníci věnovali situaci v Sýrii. Turecko v říjnu začalo bojovat proti Kurdům na severu Sýrie, aby je vytlačilo z blízkosti své jižní hranice. Ankara uzavřela dohody s USA a s Ruskem, které se měly postarat o stažení kurských oddílů YPG, jež Turci řadí k teroristům, až 30 kilometrů od hranice. Erdogan tvrdí, že Kurdové v oblasti stále jsou, takže USA ani Rusko neplní své závazky z uzavřených říjnových dohod.

Na tiskové konferenci dnes Erdogan tvrdě kritizoval kurdské bojovníky, což jsou podle něj teroristé ohrožující bezpečnost Turecka i celého regionu. Vpád turecké armády do Sýrie podle prezidenta zasadil kurdským separatistům tvrdý úder.

V tureckých věznicích je podle Erdogana přes 200 bojovníků Islámského státu. Ty, kteří jsou příslušníky cizích států, by tyto státy měly převzít, konstatoval. Trump k tomu řekl, že Evropa by měla "do značné míry" pokrýt náklady spojené se syrskými uprchlíky.

Erdogan během jednání s Trumpem otevřel otázku duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Turecko žádá roky o jeho vydání, neboť jemu a jeho hnutí připisuje odpovědnost za pokus o puč v Turecku v roce 2016. Erdogan novinářům oznámil, že do Washingtonu přivezl novou dokumentaci, která by měla Washington o Gülenově vině přesvědčit. "Je nepřijatelné, aby Gülen v USA přebýval," řekl turecký prezident.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Recep Tayyip Erdogan Rakety S-400 USA (Spojené státy americké) Turecko NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy