Trump se setkal s Erdoganem: Ruský systém S-400 zůstává problémem ve vztazích s Ankarou

Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem vztahů mezi Washingtonem a Ankarou. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to ve středu na tiskové konferenci v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Doufá, že se neshody podaří odstranit.

Donald Trump před novináři ujistil Erdogana, že jeho zemi USA pokládají za "velkého spojence" v rámci Severoatlantické aliance. Jednání, které trvalo 70 minut, bylo podle šéfa Bílého domu otevřené. Trump svého tureckého partnera pochválil za zvyšování výdajů na zbrojení. Poznamenal nicméně, že problémem zůstává kontrakt na dodávku systému S-400 do Turecka, s níž USA a velení NATO rezolutně nesouhlasí. "Pro Spojené státy je to velmi vážná výzva," řekl Trump a vyjádřil naději, že se situaci podaří vyřešit.

Trump už v přestávce jednání v Bílém domě ujistil novináře, že neshody kolem systému S-400 a následně zablokované dodávky amerických stíhacích letounů F-35 do Turecka se podaří odstranit. "Máme, myslím, mnoho alternativ a nějaké řešení najdeme. Všechno dopadne dobře," řekl novinářům. Na tiskové konferenci se nicméně o žádné konkrétní možnosti nezmínil.

Na dodávce systému S-400 se Ankara s Moskvou dohodla v září 2017, kontrakt měll hodnotu 2,5 miliardy dolarů. Dodávka začala v červenci. Pentagon Turecku nabízel jako alternativu srovnatelný systém Patriot, nesouhlasil ale s přenesením části výroby do Turecka. Rusko se naopak k takovému kroku zavázalo.

Značnou pozornost oba státníci věnovali situaci v Sýrii. Turecko v říjnu začalo bojovat proti Kurdům na severu Sýrie, aby je vytlačilo z blízkosti své jižní hranice. Ankara uzavřela dohody s USA a s Ruskem, které se měly postarat o stažení kurských oddílů YPG, jež Turci řadí k teroristům, až 30 kilometrů od hranice. Erdogan tvrdí, že Kurdové v oblasti stále jsou, takže USA ani Rusko neplní své závazky z uzavřených říjnových dohod.

Na tiskové konferenci dnes Erdogan tvrdě kritizoval kurdské bojovníky, což jsou podle něj teroristé ohrožující bezpečnost Turecka i celého regionu. Vpád turecké armády do Sýrie podle prezidenta zasadil kurdským separatistům tvrdý úder.

V tureckých věznicích je podle Erdogana přes 200 bojovníků Islámského státu. Ty, kteří jsou příslušníky cizích států, by tyto státy měly převzít, konstatoval. Trump k tomu řekl, že Evropa by měla "do značné míry" pokrýt náklady spojené se syrskými uprchlíky.

Erdogan během jednání s Trumpem otevřel otázku duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Turecko žádá roky o jeho vydání, neboť jemu a jeho hnutí připisuje odpovědnost za pokus o puč v Turecku v roce 2016. Erdogan novinářům oznámil, že do Washingtonu přivezl novou dokumentaci, která by měla Washington o Gülenově vině přesvědčit. "Je nepřijatelné, aby Gülen v USA přebýval," řekl turecký prezident.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Recep Tayyip Erdogan Rakety S-400 USA (Spojené státy americké) Turecko NATO

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

před 52 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy