V Afghánistánu mělo zůstat 2500 vojáků, míní dva američtí generálové

Dva vysoce postavení činitelé americké armády se domnívali, že místo úplného stažení vojsk by bývalo vhodné, aby v Afghánistánu zůstal kontingent 2500 vojáků. Šéf generálního štábu Mark Milley a velitel amerických sil v oblasti Frank McKenzie to řekli v úterý při slyšení v americkém Senátu s tím, že jde o jejich osobní názor. Uvedla to agentura AP.

Zákonodárcům ale odmítli říct, co přesně poradili americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. Toho republikáni kritizují, že při odchodu amerických vojsk z Afghánistánu nedbal na rady vojáků.

Generál McKenzie také před senátory uvedl, že očekával pád afghánské vlády a dobytí většiny území ze strany povstaleckého hnutí Tálibán v případě úplného odchodu zahraničních vojsk. "Je jasné, že válka v Afghánistánu neskončila tak, jak jsme si přáli," uvedl Milley při slyšení.

Podle Milleyho existuje "velmi reálná možnost", že v příštích třech letech vybudují své zázemí v Afghánistánu teroristické organizace Al-Káida či Islámský stát (IS). "Musíme si pamatovat, že Tálibán byl a stále je teroristickou organizací, která nezpřetrhala své vazby na Al-Káidu," uvedl Milley. Řekl, že si nedělá iluze, že by se podařilo s Tálibánem uzavřít dohodu.

Republikáni se snaží prokázat, že Biden nemluvil pravdu, když v rozhovoru se stanicí ABC v srpnu uvedl, že mu nikdo z jeho vojenských poradců neřekl, aby ponechal v Afghánistánu 2500 vojáků. Oba generálové ale odmítli říct, co v té době americkému prezidentovi radili. Milley dodal, že prezident není vázán radami. Biden v tehdejším rozhovoru řekl, že dostal řadu názorů, jak postupovat v Afghánistánu.

Podezření, že prezident nemluvil v srpnu pravdu, odmítla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Ta znovu zopakovala, že Biden tehdy dostal více názorů. "A nakonec je to jeho rozhodnutí, protože je vrchním velitelem armády," uvedla Psakiová.

Tálibán varoval USA, aby nepřelétávaly s drony nad Afghánistánem

Islamistické hnutí Tálibán dnes varovalo Spojené státy před následky, pokud nepřestanou vysílat své bezpilotní letouny do afghánského vzdušného prostoru. Informovala o tom agentura Reuters.

"Spojené státy porušují operacemi těchto dronů v Afghánistánu mezinárodní právo i závazky, které daly Tálibánu v katarském Dauhá," uvedlo na twitteru hnutí, které se v polovině srpna ujalo po bleskové ofenzivě v Afghánistánu moci. "Vyzýváme všechny země, zvlášť pak USA, aby zacházely s Afghánistánem v souladu s mezinárodním právem... a předešly tak negativním následkům," dodalo hnutí.

Washington v roce 2020 podepsal v Dauhá s Tálibánem dohodu, v níž slíbil stažení zahraničních vojáků z Afghánistánu výměnou za to, že Tálibán nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Američtí a další zahraniční vojáci opustili afghánské území minulý měsíc. Tálibán tvrdí, že v Afghánistánu nejsou členové teroristických skupin Islámský stát (IS) a Al-Káida přítomni, OSN ale uvádí, že Tálibán a Al-Káida jsou stále propojeny. IS, který je nepřítelem Tálibánu, se přihlásil k nedávným pumovým útokům ve východoafghánském Dželálábádu.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy