USA hlásí na 1600 nových úmrtí na koronavirus, v Brazílii přibylo 40 tisíc nakažených

V Brazílii, druhé nejhůře postižené zemi v pandemii covidu-19, se za poslední den koronavirus SARS-CoV-2 prokázal podle ministerstva zdravotnictví u 40.816 lidí a 921 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Epidemie neustává ani v některých dalších zemích Latinské Ameriky, kde se potvrdilo už 4,5 milionu nakažených.

V Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, jsou poslední denní údaje horší než ty z předchozího dne, kdy ministerstvo oznámilo 23.384 nových případů a 614 dalších úmrtí. Informuje o tom Reuters. Rekordní nárůst nakažených zaznamenala Brazílie minulý týden, kdy se SARS-CoV-2 za den prokázal u 67.860 testovaných.

Brazílie dosud zaznamenala podle ministerstva zdravotnictví 2,48 milionu případů nákazy koronavirem a 88.539 úmrtí v souvislosti s covidem-19. V obou údajích je Brazílie druhou nejhůře zasaženou zemí po USA. Podle expertů se ale ve skutečnosti infikovalo virem mnohem více Brazilců, podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát více. Země totiž málo testuje.

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky a šestou ve světovém srovnání je podle americké univerzity Johnse Hopkinse (JHU) Mexiko, kde se koronavirus potvrdil už u 402.697 lidí, z toho u 7208 za poslední den. V této zemi se 128 miliony obyvatel dosud zemřelo s covidem-19 podle vládních údajů 44.876 lidí, z toho 854 za poslední den.

Ani třetí nejhůře postižená země Latinské Ameriky, Peru, zatím nehlásí ústup nákazy. Za poslední den tam přibylo 5288 nakažených a celkový počet dosud potvrzených případů tam tak vystoupal na 395.005.

Naopak v Chile, které je ve světovém srovnání JHU v počtu dosud potvrzených případů nákazy těsně za Peru, mají denní nárůsty nakažených od druhé poloviny června klesající tendenci. Za poslední den tam přibylo 1877 nakažených.

Nejvyšší denní nárůst nakažených ale zaznamenala v úterý Kolumbie, kde přibylo 10.284 potvrzených případů nákazy, dosud byl rekord necelých 9000 v polovině července. Od začátku pandemie eviduje Kolumbie 267.385 případů nákazy, z toho nyní je v této zemi s 50 miliony obyvatel nakažených koronavirem na 121.000 lidí.

Kolumbijská vláda tento týden oznámila, že prodlužuje karanténní omezení zavedená 25. března do konce srpna. Omezení ekonomické činnosti ale už vláda od dubna postupně uvolňovala, takže nyní má výjimku 43 sektorů.

Epidemie neustává ani v Argentině, která za posledních 24 hodin zaznamenala svůj druhý nejvyšší denní nárůst případů nákazy (5939). Dosud se v této zemi s asi 45 miliony obyvatel potvrdilo na 173.350 případů, z toho 3179 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

V celém světě se koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni v Číně, dosud potvrdil u 16,76 milionu lidí, z toho na 661.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo, vyplývá z údajů JHU.

V USA v úterý zemřelo v souvislosti s koronavirem 1592 lidí, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na údaje JHU. Podobně vysoké bilance země dosáhla naposledy před dvěma a půl měsíci. Za uplynulých 24 hodin se v zemi koronavirem nově nakazilo více než 60.000 lidí.

K podobně vysokému počtu úmrtí za dobu koronavirové pandemie došlo v USA naposledy 15. května, kdy zemřelo 1680 pacientů s covidem-19. USA registrují již 149.000 mrtvých a přes 4,34 milionu nakažených, což z nich dělá nejhůře zasaženou zemi na světě.

Po zlepšení na konci jara se situace v USA začala na konci června zhoršovat, a to především v jižní a západní části země. V uplynulých dvou týdnech americké zdravotnické úřady registrovaly až na výjimky každý den přes 60.000 nových případů, tři dny denní přírůstek dokonce překonal 70.000. Na konci minulého týdne také v zemi čtyři dny za sebou zemřelo přes 1000 lidí za 24 hodin.

Situace je podle AFP v tuto chvíli znepokojivá především na Floridě, kde v úterý zemřelo 186 dalších lidí nakažených koronavirem, a celkový počet úmrtí v tomto státě tak překonal 6000. Na Floridě se koronavirus prokázal již u více než 440.000 lidí, což z ní činí druhý nejhůře zasažený stát v USA po Kalifornii.

Související

Více souvisejících

Brazílie USA (Spojené státy americké) Florida, USA Kolumbie Mexiko Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 10 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy