USA hlásí na 1600 nových úmrtí na koronavirus, v Brazílii přibylo 40 tisíc nakažených

V Brazílii, druhé nejhůře postižené zemi v pandemii covidu-19, se za poslední den koronavirus SARS-CoV-2 prokázal podle ministerstva zdravotnictví u 40.816 lidí a 921 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Epidemie neustává ani v některých dalších zemích Latinské Ameriky, kde se potvrdilo už 4,5 milionu nakažených.

V Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, jsou poslední denní údaje horší než ty z předchozího dne, kdy ministerstvo oznámilo 23.384 nových případů a 614 dalších úmrtí. Informuje o tom Reuters. Rekordní nárůst nakažených zaznamenala Brazílie minulý týden, kdy se SARS-CoV-2 za den prokázal u 67.860 testovaných.

Brazílie dosud zaznamenala podle ministerstva zdravotnictví 2,48 milionu případů nákazy koronavirem a 88.539 úmrtí v souvislosti s covidem-19. V obou údajích je Brazílie druhou nejhůře zasaženou zemí po USA. Podle expertů se ale ve skutečnosti infikovalo virem mnohem více Brazilců, podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát více. Země totiž málo testuje.

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky a šestou ve světovém srovnání je podle americké univerzity Johnse Hopkinse (JHU) Mexiko, kde se koronavirus potvrdil už u 402.697 lidí, z toho u 7208 za poslední den. V této zemi se 128 miliony obyvatel dosud zemřelo s covidem-19 podle vládních údajů 44.876 lidí, z toho 854 za poslední den.

Ani třetí nejhůře postižená země Latinské Ameriky, Peru, zatím nehlásí ústup nákazy. Za poslední den tam přibylo 5288 nakažených a celkový počet dosud potvrzených případů tam tak vystoupal na 395.005.

Naopak v Chile, které je ve světovém srovnání JHU v počtu dosud potvrzených případů nákazy těsně za Peru, mají denní nárůsty nakažených od druhé poloviny června klesající tendenci. Za poslední den tam přibylo 1877 nakažených.

Nejvyšší denní nárůst nakažených ale zaznamenala v úterý Kolumbie, kde přibylo 10.284 potvrzených případů nákazy, dosud byl rekord necelých 9000 v polovině července. Od začátku pandemie eviduje Kolumbie 267.385 případů nákazy, z toho nyní je v této zemi s 50 miliony obyvatel nakažených koronavirem na 121.000 lidí.

Kolumbijská vláda tento týden oznámila, že prodlužuje karanténní omezení zavedená 25. března do konce srpna. Omezení ekonomické činnosti ale už vláda od dubna postupně uvolňovala, takže nyní má výjimku 43 sektorů.

Epidemie neustává ani v Argentině, která za posledních 24 hodin zaznamenala svůj druhý nejvyšší denní nárůst případů nákazy (5939). Dosud se v této zemi s asi 45 miliony obyvatel potvrdilo na 173.350 případů, z toho 3179 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

V celém světě se koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni v Číně, dosud potvrdil u 16,76 milionu lidí, z toho na 661.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo, vyplývá z údajů JHU.

V USA v úterý zemřelo v souvislosti s koronavirem 1592 lidí, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na údaje JHU. Podobně vysoké bilance země dosáhla naposledy před dvěma a půl měsíci. Za uplynulých 24 hodin se v zemi koronavirem nově nakazilo více než 60.000 lidí.

K podobně vysokému počtu úmrtí za dobu koronavirové pandemie došlo v USA naposledy 15. května, kdy zemřelo 1680 pacientů s covidem-19. USA registrují již 149.000 mrtvých a přes 4,34 milionu nakažených, což z nich dělá nejhůře zasaženou zemi na světě.

Po zlepšení na konci jara se situace v USA začala na konci června zhoršovat, a to především v jižní a západní části země. V uplynulých dvou týdnech americké zdravotnické úřady registrovaly až na výjimky každý den přes 60.000 nových případů, tři dny denní přírůstek dokonce překonal 70.000. Na konci minulého týdne také v zemi čtyři dny za sebou zemřelo přes 1000 lidí za 24 hodin.

Situace je podle AFP v tuto chvíli znepokojivá především na Floridě, kde v úterý zemřelo 186 dalších lidí nakažených koronavirem, a celkový počet úmrtí v tomto státě tak překonal 6000. Na Floridě se koronavirus prokázal již u více než 440.000 lidí, což z ní činí druhý nejhůře zasažený stát v USA po Kalifornii.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Brazílie USA (Spojené státy americké) Florida, USA Kolumbie Mexiko Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy