V Brazílii, druhé nejhůře postižené zemi v pandemii covidu-19, se za poslední den koronavirus SARS-CoV-2 prokázal podle ministerstva zdravotnictví u 40.816 lidí a 921 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo. Epidemie neustává ani v některých dalších zemích Latinské Ameriky, kde se potvrdilo už 4,5 milionu nakažených.
V Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, jsou poslední denní údaje horší než ty z předchozího dne, kdy ministerstvo oznámilo 23.384 nových případů a 614 dalších úmrtí. Informuje o tom Reuters. Rekordní nárůst nakažených zaznamenala Brazílie minulý týden, kdy se SARS-CoV-2 za den prokázal u 67.860 testovaných.
Brazílie dosud zaznamenala podle ministerstva zdravotnictví 2,48 milionu případů nákazy koronavirem a 88.539 úmrtí v souvislosti s covidem-19. V obou údajích je Brazílie druhou nejhůře zasaženou zemí po USA. Podle expertů se ale ve skutečnosti infikovalo virem mnohem více Brazilců, podle studie univerzity v Sao Paulu až šestkrát více. Země totiž málo testuje.
Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky a šestou ve světovém srovnání je podle americké univerzity Johnse Hopkinse (JHU) Mexiko, kde se koronavirus potvrdil už u 402.697 lidí, z toho u 7208 za poslední den. V této zemi se 128 miliony obyvatel dosud zemřelo s covidem-19 podle vládních údajů 44.876 lidí, z toho 854 za poslední den.
Ani třetí nejhůře postižená země Latinské Ameriky, Peru, zatím nehlásí ústup nákazy. Za poslední den tam přibylo 5288 nakažených a celkový počet dosud potvrzených případů tam tak vystoupal na 395.005.
Naopak v Chile, které je ve světovém srovnání JHU v počtu dosud potvrzených případů nákazy těsně za Peru, mají denní nárůsty nakažených od druhé poloviny června klesající tendenci. Za poslední den tam přibylo 1877 nakažených.
Nejvyšší denní nárůst nakažených ale zaznamenala v úterý Kolumbie, kde přibylo 10.284 potvrzených případů nákazy, dosud byl rekord necelých 9000 v polovině července. Od začátku pandemie eviduje Kolumbie 267.385 případů nákazy, z toho nyní je v této zemi s 50 miliony obyvatel nakažených koronavirem na 121.000 lidí.
Kolumbijská vláda tento týden oznámila, že prodlužuje karanténní omezení zavedená 25. března do konce srpna. Omezení ekonomické činnosti ale už vláda od dubna postupně uvolňovala, takže nyní má výjimku 43 sektorů.
Epidemie neustává ani v Argentině, která za posledních 24 hodin zaznamenala svůj druhý nejvyšší denní nárůst případů nákazy (5939). Dosud se v této zemi s asi 45 miliony obyvatel potvrdilo na 173.350 případů, z toho 3179 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.
V celém světě se koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni v Číně, dosud potvrdil u 16,76 milionu lidí, z toho na 661.000 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo, vyplývá z údajů JHU.
V USA v úterý zemřelo v souvislosti s koronavirem 1592 lidí, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na údaje JHU. Podobně vysoké bilance země dosáhla naposledy před dvěma a půl měsíci. Za uplynulých 24 hodin se v zemi koronavirem nově nakazilo více než 60.000 lidí.
K podobně vysokému počtu úmrtí za dobu koronavirové pandemie došlo v USA naposledy 15. května, kdy zemřelo 1680 pacientů s covidem-19. USA registrují již 149.000 mrtvých a přes 4,34 milionu nakažených, což z nich dělá nejhůře zasaženou zemi na světě.
Po zlepšení na konci jara se situace v USA začala na konci června zhoršovat, a to především v jižní a západní části země. V uplynulých dvou týdnech americké zdravotnické úřady registrovaly až na výjimky každý den přes 60.000 nových případů, tři dny denní přírůstek dokonce překonal 70.000. Na konci minulého týdne také v zemi čtyři dny za sebou zemřelo přes 1000 lidí za 24 hodin.
Situace je podle AFP v tuto chvíli znepokojivá především na Floridě, kde v úterý zemřelo 186 dalších lidí nakažených koronavirem, a celkový počet úmrtí v tomto státě tak překonal 6000. Na Floridě se koronavirus prokázal již u více než 440.000 lidí, což z ní činí druhý nejhůře zasažený stát v USA po Kalifornii.
Související
Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Brazílie , USA (Spojené státy americké) , Florida, USA , Kolumbie , Mexiko , Chile , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek