Jihokorejci dobrovolně válčí s češtinou. Mají rádi pivo a smažák

Soul - Katedra bohemistiky a slovakistiky na Korejské univerzitě zahraničních studií (HUFS) v Soulu je se stávajícími 140 studenty prý největším bohemistickým pracovištěm mimo Českou republiku. A proč se Jihokorejci dobrovolně dávají na studium češtiny, která je řazena mezi nejtěžší jazyky?

"Hlubší znalosti o České a Slovenské republice žáci nemají. Zájem o českou (nebo slovenskou) kulturu začínají korejští studenti projevovat zpravidla až po návštěvě České republiky," říká lektor Milan Orálek, který na katedře bohemistiky v současné době vyučuje.

Zdaleka ne všichni studenti se ale během studia do České republiky podívají. Většina z nich si totiž cestu musí platit z vlastních prostředků.

"Byl jsem jeden semestr v Praze a jeden semestr v Brně," řekl českým novinářům v Soulu korejský student, který se představil jako Luděk, tedy jménem, jež mu dala jeho česká vyučující. V budoucnu by chtěl pracovat v České republice u některé z korejských firem. Zálibu v českém pivu a jídle už našel. "Pil jsem pivo černý Kozel a Pilsner Urquell. Moje nejoblíbenější jídlo je smažený sýr, já miluju smažený sýr," svěřil se slušnou češtinou.

Čeština je pro Korejce hodně těžký jazyk, přičemž největší problémy činí žákům konverzace. "Korejští studenti jsou, vzhledem k charakteru korejského vzdělávání, mistry v memorování, avšak neradi konverzují," uvádí z vlastní zkušenosti Orálek. Podle něj se studenti každopádně v průběhu studia nenaučí česky natolik, že by dokázali třeba číst českou literaturu v originále. Nepíše se ani závěrečná diplomová práce, protože znalosti češtiny na to u absolventů jednoduše nestačí.

"Mladí Korejci příliš nečtou. Pokud ano, dávají přednost překladům, protože na čtení beletrie jejich znalosti ani v závěru studia zpravidla nestačí, i když v jeho průběhu jsou samozřejmě nuceni číst kratší texty nebo ukázky z děl českých autorů," konstatuje Orálek. Podle korejské literární vědkyně z katedry bohemistiky Son-bi Ju z českých autorů v oblibě jasně vede Milan Kundera.

Psali jsme: Češi jsou barbaři, zlobí se lingvista. Budeme opět sekat latinu?
 

Bohemistika se zpravidla v Soulu studuje jednooborově, někteří posluchači mají jako druhý obor obchod anebo, zřídkakdy, jiný cizí jazyk. Katedra nabízí čtyřleté bakalářské studium, několik žáků pokračovalo v minulosti v magisterském studiu v Česku nebo na Slovensku. Na bohemistice a slovakistice v Soulu se jako hlavní obor studuje čeština, slovenštinu si Korejci přibírají až ve vyšších ročnících jako doplňkový předmět.

Podle lektora Orálka má výuka v Jižní Koreji řadu specifik a kulturních odlišností. "Velký důraz je kladen na dobrý prospěch a reálné znalosti a autentické zaujetí pro obor hrají spíše podružnou roli," říká.

Vážnou překážku pro výuku představuje povinná dvouletá vojenská služba, která je vynucena politickou a bezpečnostní situací na Korejském poloostrově. Muži ji nastupují po prvním roce studia na vysoké škole a během ní prý přijdou o většinu znalostí, jichž předtím nabyli.

Už dlouhé roky se odborníci snaží říct, který z jazyků je pro nás ten nejtěžší. Stále se ale neshodli. Mezi lidmi však panuje představa, že nejtěžší je čínština nebo čeština. Lingvisté s touto možností nesouhlasí. Naopak přicházejí se zcela jednoznačnou odpovědí. Vše záleží na tom, jaký máme jazyk mateřský. A dále je to věc velmi individuální. Tvrdí totiž, že schopnost učení se nového jazyka záleží hlavně na stávající jazykové výbavě a také příbuzenském vztahu jazyků.

Je jasné, že například Čech nebo Ukrajinec nebude mít problém naučit se rusky, protože jsou to jazyky příbuzné a dosti podobné. A i přesto se říká, že je ruština považována za jeden z nejtěžších jazyků světa a hlavně Evropy.

Vědci však sestavili žebříček jazyků řazený podle obtížnosti jazyka, ale s ohledem na mateřský jazyk. I tak se však ukázalo, že mezi nejtěžší jazyky světa, pro anglicky mluvící obyvatelstvo, patří arabština, čínština, korejština a japonština. V těsném závěsu obtížnosti je řazena vietnamština, turečtina, tamilština, thajština, sinhálština, srbochorvatština, ruština, polština, filipínština, nepálština, laoština, kambodžská khmerština, maďarština, moderní hebrejština, finština, barmština, bengálština, amharština a, světe, div se, čeština.

Pokud se však podíváme na ty nejjednodušší jazyky světa, pak mezi nimi spatříme afrikánštinu, jazyky severských zemí - dánštinu, nizozemštinu, norštinu, švédštinu, dále pak italštinu nebo francouzštinu, uvedl seznamskol.eu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea čeština studenti

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy