Peking udeřil: Dalajlama znesvěcuje tibetský buddhismus

Peking - Mezi čínskými soudruhy a dalajlámou se svádí další bitva. Tibetský duchovní vůdce prý svými slovy znesvěcuje buddhismus, uvedl dnes na okraj zasedání čínského parlamentu předseda tibetského sboru zákonodárců.

Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové. Podle současných čínských nařízení však musí Peking každého nového náboženského představitele úředně potvrdit. Dalajlama v uplynulých letech mimo jiné uvedl, že by mohl navzdory tradici navrhnout nového duchovní vůdce sám nebo by o něm nechal rozhodnout v demokratických volbách. Naznačil také, že by tradice reinkarnace mohla úplně skončit.

Čínská vláda zdůrazňuje, že tradice reinkarnace musí pokračovat. Předseda tibetského parlamentu dnes obvinil dalajlamu, že se k otázce nástupnictví vyjadřuje nejednotně. Kritizoval také dalajlamovo údajné pokrytectví, když poukázal na to, že stávající dalajlama byl sám schválen vládou v Pekingu.

"Kdyby ho centrální vláda neschválila, jak by se mohl stát 14. dalajlamou? Nemohl by. Je to seriózní proces," řekl podle médií Padma Čhöling, který do roku 2013 působil jako guvernér Tibetu a který také pochází z tibetského etnika.

"Domnívám se, že zneuctívá tibetský buddhismus. Žádná reinkarnace? To je nemožné. Nikdo z tibetského buddhismu by s tím nesouhlasil. Musíme respektovat historii, respektovat, a nikoli znevažovat tibetský buddhismus," dodal Čhöling v jednom z nejsilnějších prohlášení, jaké čínské úřady k této otázce v poslední době učinily.

Tibeťané se obávají, že Čína využije otázku nástupnictví dalajlamy k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco jiného vybere exilová tibetská vláda.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína H. H. Dalajlama tibet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy