Peking - Čína je státem, který je často kritizován za velkou míru cenzury a monitoringu svých obyvatel. Analýza společnosti Stratfor nyní varuje, že čínská vláda pracuje na zatím nejpropracovanějším systému sledování svých obyvatel.
Velký bratr
Analýza varuje, že čínská vláda již několik let systematicky pracuje na projektu, který by měl po své kompletní implementaci poskytnout „čínské komunistické straně bezprecedentní přehled na svými obyvateli."
Podle analýzy jsou již v současnosti dozorové techniky čínské vlády velmi agresivní a zahrnují hlídky, které hledají známky čehokoliv nenormálního. Policie pak sleduje a podává zprávy o podezřelých lidech a ve městech jsou rozmístěny sledovací kamery.
„Ani v online chatovacích místnostech a na blozích nemají Číňané soukromí: vládní cenzoři procházejí online obsah a někdy se i zapojují do diskuzí a snaží se vyprovokovat a identifikovat disidenty," uvádí analýza.
Tento sledovací systém však není dokonalý, což podle analýzy dokazují například březnové protesty horníků, kteří půl roku nedostali zaplaceno. „Kdyby Peking o plánech horníků věděl předem, úřady by alespoň mohly s nespokojenými dělníky začít dialog," podotýká.
Takovéto situaci by proto měl zamezit nový systém, který by měl umožnit čínské vládě proti protestům zasáhnout dříve.
Nový sledovací program
Tento systém by měl být založen na „nejmodernějším programu, který dokáže analyzovat data v dobře organizované databázi." Na systému již vláda podle analýzy pracuje 5 let.
„Úřady začaly v roce 2011 uspořádáním čínské geografie do systému, který lze zakódovat a tedy i sledovat. Pečlivě zkatalogizovali každý píď každé čínské provincie a rozdělili je na administrativní bloky. V každém administrativním bloku byl každé pevné infrastruktuře přidělen čtrnáctimístný číselný kód, který byl zanesen do databáze – vše od mrakodrapů až po průlez nebo lavičku."
Pro sběr dat čínská vláda najala velké množství nižších vládních zaměstnanců, kdy každý má na starosti určitou část a je zodpovědný za její data. Jejich práce přitom zahrnuje například sledování obyvatel, jejich zvyků a denního programu – v případě, že zaznamenají chování, které by pro režim mohlo být hrozbou, je toto chování zaneseno do databáze.
Perfektní systém?
Jak analýza dále vysvětluje, všechna data jsou pak všem pracovníkům přístupná v rámci této databáze, kde mohou snadno hledat vzorce chování, které by mohly naznačovat potenciální nespokojenost nebo protesty. Pokud si například velké množství pracovníků v jedné oblasti stěžuje na nízké platy, může vláda zasáhnout a zabránit protestům.
Analýza poukazuje na fakt, že ačkoliv jde o technologicky nový projekt, jeho podstata má svůj základ v císařské Číně, kdy úřady organizovaly domácnosti do jednotek a určití občané procházeli sousedství a hledali možné známky nepokojů.
Na závěr analýza dodává, že implementace systému nebude rovnoměrná, jelikož pouze bohatší části Číny mají dostatečné finance na důkladné sledování.
„Vedení chudších měst mohou shledat administrativní náklady příliš velkou zátěží. Čína se stane schopnou ve sběru dat ve velkých městech, jako je Šanghaj, ale v historicky chudších oblastech, kde je již nyní těžké vysledovat nepokoje, zůstane míra dozoru malá."
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák