Peking - Čína je státem, který je často kritizován za velkou míru cenzury a monitoringu svých obyvatel. Analýza společnosti Stratfor nyní varuje, že čínská vláda pracuje na zatím nejpropracovanějším systému sledování svých obyvatel.
Velký bratr
Analýza varuje, že čínská vláda již několik let systematicky pracuje na projektu, který by měl po své kompletní implementaci poskytnout „čínské komunistické straně bezprecedentní přehled na svými obyvateli."
Podle analýzy jsou již v současnosti dozorové techniky čínské vlády velmi agresivní a zahrnují hlídky, které hledají známky čehokoliv nenormálního. Policie pak sleduje a podává zprávy o podezřelých lidech a ve městech jsou rozmístěny sledovací kamery.
„Ani v online chatovacích místnostech a na blozích nemají Číňané soukromí: vládní cenzoři procházejí online obsah a někdy se i zapojují do diskuzí a snaží se vyprovokovat a identifikovat disidenty," uvádí analýza.
Tento sledovací systém však není dokonalý, což podle analýzy dokazují například březnové protesty horníků, kteří půl roku nedostali zaplaceno. „Kdyby Peking o plánech horníků věděl předem, úřady by alespoň mohly s nespokojenými dělníky začít dialog," podotýká.
Takovéto situaci by proto měl zamezit nový systém, který by měl umožnit čínské vládě proti protestům zasáhnout dříve.
Nový sledovací program
Tento systém by měl být založen na „nejmodernějším programu, který dokáže analyzovat data v dobře organizované databázi." Na systému již vláda podle analýzy pracuje 5 let.
„Úřady začaly v roce 2011 uspořádáním čínské geografie do systému, který lze zakódovat a tedy i sledovat. Pečlivě zkatalogizovali každý píď každé čínské provincie a rozdělili je na administrativní bloky. V každém administrativním bloku byl každé pevné infrastruktuře přidělen čtrnáctimístný číselný kód, který byl zanesen do databáze – vše od mrakodrapů až po průlez nebo lavičku."
Pro sběr dat čínská vláda najala velké množství nižších vládních zaměstnanců, kdy každý má na starosti určitou část a je zodpovědný za její data. Jejich práce přitom zahrnuje například sledování obyvatel, jejich zvyků a denního programu – v případě, že zaznamenají chování, které by pro režim mohlo být hrozbou, je toto chování zaneseno do databáze.
Perfektní systém?
Jak analýza dále vysvětluje, všechna data jsou pak všem pracovníkům přístupná v rámci této databáze, kde mohou snadno hledat vzorce chování, které by mohly naznačovat potenciální nespokojenost nebo protesty. Pokud si například velké množství pracovníků v jedné oblasti stěžuje na nízké platy, může vláda zasáhnout a zabránit protestům.
Analýza poukazuje na fakt, že ačkoliv jde o technologicky nový projekt, jeho podstata má svůj základ v císařské Číně, kdy úřady organizovaly domácnosti do jednotek a určití občané procházeli sousedství a hledali možné známky nepokojů.
Na závěr analýza dodává, že implementace systému nebude rovnoměrná, jelikož pouze bohatší části Číny mají dostatečné finance na důkladné sledování.
„Vedení chudších měst mohou shledat administrativní náklady příliš velkou zátěží. Čína se stane schopnou ve sběru dat ve velkých městech, jako je Šanghaj, ale v historicky chudších oblastech, kde je již nyní těžké vysledovat nepokoje, zůstane míra dozoru malá."
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák