Tchaj-Wan - Dnešní výlet za městem duchů bude ve všech směrem netradiční. Tentokrát půjde o lokalitu, která nebyla nikdy dostavěna a dnes už ani neexistuje. Ovšem podmínky našeho seriálu naplňuje bezezbytku.
Jen málokterá oblast dostala tolik názvů a označení. Zamýšlený rekreační komplex byl označován jako San Zhi UFO domy (čínsky 三芝飛碟屋, přepis Sānzhī Fēidiéwū), říkalo se jim rovněž Sanzhi „bachraté domy" nebo San Zhi „Bachraté město" (anglické slovo Pod lze vedle výrazu "bachraté" přeložit také jako "zámotek" nebo "kokon"). Tento soubor nikdy nedokončených a posléze opuštěných staveb kruhovitého tvaru bylo možné vidět v oblasti Sanzhi u New Taipei City na Tchajwanu. Na jejich vzhledu nebylo nic až tak nápadného, vzhledem se podobaly futuristickým domům rozesetých v různých částech celého ostrova. Problém však byl jinde, a sice v lokalitě, kde městečko San Zhi začalo růst.
Celkový pohled na San Zhi s Tamsui v pozadí (zdroj: reprofoto youtube.com)
Tchajwan má v turistickém ruchu silnou stránku, ovšem nepřehlédnutelným přínosem jsou i různá "odpočinková centra", situovaná stranou velkoměst. Tak tomu bylo i s plánovaným střediskem, jehož stavbu naplánovala společnost Yu-Chou Co., jejíž sídlo bylo situováno do města San Zhi (Sanhjih). Firma se zabývala výrobou plastických hmot, proto projekt oválných buněk dobře ladil s výrobním programem. Stavební povolení dostali investoři na začátku roku 1978 na severním pobřeží nedaleko Tamsui na pozemcích, které vlastnila společnost Hung Kuo Group. Vzhledem k velkému počtu vyšších důstojníků americké armády působící ve Východní Asii se očekávalo, že právě tato skupina bude nejčastnějšími návštěvníky nového zařízení, další klientelu měli tvořit bohatí jedinci hodlající trávit víkendový pobyt mimo města. Ke slovu se pak dostal finský architekt Matti Suuronen (1933-2013), z jehož konstrukční kanceláře vyšel koncept centrálního betonového soklu se schodištěm, na kterém byly jakoby "zavěšeny" tři dvojice obytných buněk. Suuronen byl v té době uznávanou kapacitou v oboru, nejčastěji spojovanou se stylem nazývaným Futuro House (nebo též Ventura House). Stačí si vyhledat příslušné heslo a první, co nás při pohledu na obytné "boxy" napadne, bude souvislost s legendárními lentilkami - druhotnou reminiscencí bude příbuznost právě k UFO.
Záhy se ukázalo, že stavba bude krajně problémová. Ne snad z hlediska technologického, ale kvůli prostředí a financím. Po necelých dvou letech od začátku výstavby zkrachoval hlavní sponzor, společnost Yu-Chou a práce se zastavily. Za příčinu se často uvádí problematická stabilita budov ve vztahu k nestabilnímu podloží a také špatná odolnost bohatě prosklených buněk ve spojitosti s častými výkyvy počasí, jimiž byla oblast stíhána. K tomu se přidaly ještě jevy, které bychom mohli zařadit do sféry nadpřirozena. Na místě chystaného rekreačního centra býval kdysi vojenský hřbitov holandských vojáků padlých ve II. světové válce (hovoří se až o 20 000 kosterních pozůstatků, odhalených během přípravných prací), a výstavba na tomto území dle místních "urazila" nadpřirozené bytosti. Evropan podobný výklad přejde úsměvem a mávnutím ruky, ale o to více platí okřídlené "jiný kraj, jiný mrav". Obavy vykonaly své a společnost musela najímat pracovníky ze vzdálenějších oblastí, platit jim cestu a ubytování, což výstavbu značně prodražilo.
Umělé jeskyně, skluzavky, částečně San Zhi připomínalo zábavní park... (zdroj: reprofoto youtube.com)
Rozestavěný objekt zůstal bezprizorní a čekalo se, co bude dál. Stále sílící zvěsti také vykonaly své, takže sporadické pokusy o navázání prací rychle skončily. Pokud se později několikrát hovořilo o možném obnovení prací, vstoupil nejdřív do hry odpor místních pamětníků, odrazujících od jakékoli činnosti, jak běžel čas, stoupaly i případné náklady na případnou revitalizaci chátrajících budov, což byl pádný argument pro případné zájemce o převzetí objektu. Postupně by případné náklady dosáhly takové výše, že by se záležitost stala vysloveně nerentabilní.
(zdroj: youtube.com)
Zatímco futuristické objekty prorůstaly zelení a interiéry chátraly, hledalo se vysvětlení, proč celý projekt zkrachoval, ovšem konkrétní příčiny nikdy nebyly přesně stanoveny. Postihováni byli především lidé, mající nějaký vztah ke stavbě - od dělníků až po odpovědné osoby. Buď se stali obětmi autonehod v okolí San Zhi nebo zahynuli přímo při práci na stavbě při pracovních úrazech. Areál si často volili jako prostředí ke své poslední akci sebevrazi, využívající k naplnění svého úmyslu zejména nocí, kdy bylo staveniště opuštěné, protože ho nikdo nechtěl hlídat. Většina místních obyvatel právě tyto incidenty připisovala nadpřirozeným jevům trestajícím nedůstojné zacházení s posvátným územím. K tomu se přičítá i likvidace sochy Čínského draka, ktera měla dané území chránit - ta byla při rozšiřování přístupové komunikace rozpůlena, čímž ztratila schopnost odolávat silám zlých mocností. Už tu padla zmínka o hřbitovu vojáků z II. světové války, přičemž místní obyvatelé se domnívali, že mrtví nelibě nesli vyrušení z věčného spánku a následná úmrtí byla důsledkem jejich hněvu, k nimž se postupně přidávali i duchové nových obětí, které přišly o život v souvislosti se stavbou. Dodnes není přesvědčivě doloženo, kolik lidí na stavbě a v souvislosti s ní vlastně zahynulo, protože na přímý příkaz vlády nebyl tento údaj nikdy uveden. Můžeme si klást otázku, nakolik byla některá svědectví ovlivněna legendami a pověrčivostí, případně snahou se zviditelnit a nebo i varovat ty, kteří by chtěli na San Zhi opět začít stavět. Existují totiž sugestivní výpovědi týkající se některých záhadných úmrtí (zejména těch na stavbě), že lidé těsně předtím, než přišli o život - ať už dílem záhadné náhody nebo ukončením života z vlastní vůle - nelidsky křičeli, že vidí děti bez očí žeroucí jim duši. Dokázat to samozřejmě nelze, ale v několika případech přivolaní lékaři potvrdili, že nebožtíci museli před smrtí prodělat velký psychický šok.
Postupem času připomínalo San Zhi stále více skládku (zdroj: reprofoto youtube.com)
Opuštěné kruhovité domy se díky své architektuře a rovněž kvůli stále barvitějším příhodám staly předmětem určitého turistického zájmu, který obrovským způsobem narostl díky rozmachu internetu. Na sociálních sítích se o nich živě debatovalo, vznikalo velké množství krátkých amatérských šotů, posléze umisťovaných na sociální sítě, lidé zde pořizovali velké množství fotografií – vzhledem k opuštěnému místu působícímu místy až depresivně se San Zhi poměrně záhy dostalo titulu „město duchů" nebo též „trosky budoucnosti". Návštěvy lokality však také přinášely obvyklé průvodní jevy – vandalismus, rabování a charakteristické „turistické podpisy", zejména graffiti. Experimentální německý pianista Volker Bertelmann (*1966), známější pod uměleckým pseudonymem Hauschka, vyjádřil svůj zájem o San Zhi kultivovanější formou, věnoval mu titulní píseň svého LP Abandoned City (2014).V jiných zemích, mezi něž se bohužel řadí i ta naše, by byl celý objekt záhy vykraden a posléze natolik zdemolován, že by přicházela v úvahu pouze jeho oficiální a konečná likvidace, ale v případě San Zhi narážely úřady na bariéru pověrčivosti místních obyvatel. Jak zpočátku brojili proti stavbě, nyní zase varovali před její likvidací, kterou dojde k další urážce zneuctěných bytostí. Vedle nich existovala stále silnější komunita zastánců San Zhi, jejichž záměrem bylo komplex v rozpadající se podobě zakonzervovat a přetvořit ho na apelující pomník nenaplněných ambicí a rozpínavosti nastupujícího industriálního věku. Vznikla kvůli tomu rozsáhlá internetová petice napříč celým světem, bojující právě za zachování města duchů. Ani jedna strana nakonec neslavila úspěch – 29. prosince 2008 byly zahájeny demoliční práce, přičemž bylo avizováno, že místo bude opětovně využito ke zbudování turistického centra s hotely a plážovým komplexem. V roce 2010 byly všechny obytné buňky odstraněny a místo de facto "srovnáno se zemí". Nastalo jednání o změně místa na přímořské letovisko s vodním parkem, které však stále nebylo nijak uzavřeno.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Město, které dvakrát navštívil Ježíš Kristus? Dnes je strašidelně prázdné
Děsivá a fascinující města duchů: Kdysi honosné budovy dnes obrůstají divokým porostem, přesto lákají tisíce lidí
města duchů , Tchaj-Wan , San Zhi (Tchaj-Wan)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek