Minulé úterý čínské letectvo poprvé ukázalo veřejnosti svou novou těžko zachytitelnou, nebo-li stealth stíhačku J-20, uvádí Justin Bronk, specialista na bojové letectvo a technologie působící ve vědeckém programu Royal United Services Institute v Londýně. V komentáři pro server CNN konstatuje, že letoun je po mnoho let předmětem vzrušených debat mezi odborníky, jelikož snímky několika předprodukčních prototypů již dříve unikly na čínské vojenské blogy.
Hlavní otázky podle experta nyní zní, jak velké ohrožení pro americkou dominanci na nebi v asijsko-tichomořském regionu J-20 představuje a jak velký posun čínských vojenských schopností stroj odráží.
Mají se USA bát?
"Co do přímého srovnání se stealth stíhači amerického letectva - F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter - je J-20 nepopiratelně méně stealth," deklaruje odborník. Poukazuje, že přední pohyblivé kachní plochy, slabě stíněné motory a postranní vertikální stabilizátory značně limitují míru, do níž lze omezit radarový průřez, který určuje zachytitelnost letounu.
Ve srovnání se Spojenými státy má Čína také mnohem menší know-how v oblasti radarové paprsky pohlcujících plášťů, připomíná Bronk. Za nejdůležitější však považuje to, že je extrémně nepravděpodobné, že J-20 disponuje systémy, které by se jakkoliv blížily těm instalovaným na F-22 a F-35.
Tyto technologie jsou klíčové, protože nejen skutečnost, že oba americké stroje jsou obtížně zachytitelné radarem, z nich činí tak smrtící zbraň, vysvětluje odborník. Zdůrazňuje také jejich bezkonkurenční schopnost pomocí propojených senzorů poskytovat pilotům přehled o okolní situaci.
"Avšak navzdory skutečnosti, že J-20 se téměř jistě nemůže měřit se schopností stealth stíhaček americké produkce vyhnout se radaru či poskytovat přehled o situaci, má nad nimi několik výhod," varuje Bronk.
Zdroj: YouTubeZa první označuje odborník větší velikost čínského stroje, která mu umožňuje nést mnohem více vnitřního paliva, z čehož vyplývá větší dosah a menší závislost na zranitelných vzdušných tankerech v rozsáhlém asijsko-tichomořském regionu. J-20 má také větší pumovnici než F-22 i F-35, tudíž oproti americkým letounům bude schopen nést větší střely s delším dosahem či početnější standardní munici typu vzduch-vzduch a vzduch-země.
V neposlední řadě bude J-20 téměř s jistotou vyráběn v mnohem větších sériích než F-22 a potenciálně i než F-35, jestliže čínské výdaje na obranu budou pokračovat po současné trajektorii ve srovnání se Spojenými státy a jejich spojenci, podotýká expert.
Jakou výhodu Čína získává?
J-20 dá v zásadě čínskému letectvu obtížně detekovatelný útočný a bombardovací letoun s dlouhým doletem, který může ohrožovat letecké základny, letadlové lodě, systémy vzdušného varování a kontroly či tankovací letouny, na něž Spojené státy a jejich spojenci spoléhají při realizaci své vzdušné nadvlády v rozsáhlých oblastech asijsko-tichomořské oblasti, konstatuje Bronk.
"Ačkoliv ho není těžké detekovat jako F-35 a zcela jistě F-22, bude i tak smrtící a vyhýbavou zbraní skrytou ve stopě masy konvenčních letounů či střel v jakémkoliv scénáři mimořádné operace," varuje vědec.
Až se J-20 dostane do plné produkce a služby, bude představovat výrazně větší a zásadně odlišnou hrozbu ve srovnání se stroji odvozenými od ruských typů Su-30/35 Flanker, které momentálně tvoří hlavní bojovou sílu čínského letectva, podotýká odborník. Dodává, že pro Spojené státy nový čínský letoun znamená vážné ohrožení některých operačních scénářů, například pro možnou konfrontaci nad Tchaj-wanem či sporným souostrovím Senkaku.
Pro méně silné armády v regionu, například japonskou, jihokorejskou či tchajwanskou, pak J-20 znamená změnu, která značí zvrat na horizontu vojenských kapacit jejich největšího vojenského ohrožení v podobě čínského letectva, uzavírá expert.
Související
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , stíhačka J-20
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě