Problémy uvnitř komunistické strany? Druhý nejmocnější muž Číny promluvil

Peking- Wang Qishan, hlavní čínský bojovník proti korupci, ostře odsoudil některé své kolegy z Komunistické strany Číny. Nařknul je, že věří v „duchy a nadpřirozené bytosti.“ Kritizoval taktéž neochotu členů strany platit členské příspěvky a chválil nekompromisní styl vládnutí čínského prezidenta.

Wang jako vedoucí Ústřední komise pro disciplinární inspekci, je klíčovou postavou proti-korupčního programu prezidenta Si Ťin-pchinga. Wang je na šestém místě nejvyššího vedení strany, sedmičlenného Politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. Podle serveru Quartz však díky svému blízkému napojení na prezidenta jej lze po něm považovat za nejmocnějšího muže v Pekingu, a tedy druhého nejmocnějšího muže v Číně.

Na setkání Čínského lidového politického poradního shromáždění 31.11. pronesl Wang tvrdou řeč vůči svým kolegům.. Řeč vešla ve známost až 1.12, poté co byla online publikována hlavními státními novinami People's Daily. Její nekompromisní tón a kontroverzní obsah týkající se vnitřních pochodů strany však vzbudil velkou pozornost všech čínských médií.

Wang kritizoval členy strany, že jsou lhostejní vůči straně a když mají platit členské příspěvky, vyhrožují, že stranu raději opustí. Ústředí komise pro disciplinární inspekci vyzvala v únoru 88 milionů členů strany, aby platily své příspěvky, „aktivně, včas a osobně", a tím tak vyjádřili svou loajalitu straně.

Podle Wanga se neloajalita straně projevuje i příkonem některých členů strany k náboženství. Wang si stěžoval, že namísto principů Marxismu-Leninismu věří v duchy a nadpřirozené bytosti. Podle Wanga nevěří v organizaci, ale mistry, čímž mínil charismatické náboženské vůdce. Jak upozorňuje agentura Reuters, od členů ateistické komunistické strany se očekává, že nebudou praktikovat náboženství a obvinění z porušení tohoto konsensu jsou často používány proti těm, co spáchali korupci za účelem většího pošpinění jejich jmen.

Server Quartz upomíná na případ bývalého vedoucího čínské bezpečnosti Zhou Yongkanga, který je jednou z nejmocnějších obětí proti-korupční kampaně. K jeho pádu z výšin moci přispělo jeho důvěrné napojení na charismatického mistra umění čchi-kung, klasického čínského cvičení a práce s životní energií čchi.

Podle Wanga vyhoštění a uvěznění bývalých nejvyšších úředníků jako je Zhou nebo Bo, bývalý stranický šéf města Čchung-čching, dokazuje úspěch prezidentovy politiky spočívající v naprosto striktnímu vládnutí straně. Od jeho nástupu do prezidentského úřadu v roce 2012 bylo více než milión členů strany potrestáno za porušení stranické disciplíny a více než 200 vysoce postavených funkcionářů obdrželo kárný trest od Ústřední komise pro disciplinární inspekci.

Wang též uvedl, že během šestého stranického pléna pořádaného v říjnu byly dva vysocí úřednici požádáni, aby odešli, protože jejich oddělení se potýkají se systematickou korupcí. Ačkoliv neřekl jména, jedná se pravděpodobně o Li Liguoho a Dou Yu, vedoucí úředníky ministra pro občanské záležitosti.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Korupce komunisté

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy