Konec politiky jednoho dítěte přišel pozdě. Čína má potíže i přes nárůst porodnosti

Peking - Čína skoncovala s politikou jednoho dítěte a porodnost stoupá. Na svět přišlo loni podle Státního výboru pro zdraví a plánované rodičovství 17,86 milionu dětí, o 7,9 procenta více v porovnání s rokem předchozím. Porodnost je tak sice nejvyšší od roku 2000, stárnutí populace ale pokračuje.

K přísné politice pod heslem "Jedna rodina - jedno dítě" přistoupilo čínské vedení v roce 1980, aby kvůli omezeným zdrojům zbrzdilo populační explozi a s tím spojenou chudobu. Politika, která do konce roku 2013 zabránila podle odhadů narození 400 milionů dětí, ale vedla k nuceným potratům i k vraždám novorozeňat.

Opatření byla následně zmírňována, takže si postupně směly dvě děti pořídit obyvatelé venkova, zástupci etnických menšin a od listopadu 2013 i páry, kde alespoň jeden rodič byl jedináček.

V roce 2015 Peking rozhodl, že umožní všem párům mít dvě děti. Jedním z důvodů bylo zastavit rychlé stárnutí populace v Číně, která má v současnosti 1,37 miliardy obyvatel. Téměř 15 procent obyvatelstva dnes tvoří lidé starší 60 let a do roku 2030 budou podle odhadů představovat čtvrtinu čínské populace.

Psali jsme: Zájem o hormonální antikoncepci v ČR upadá, roste poptávka po nouzové pilulce  

"Zatímco celkový počet žen v reprodukčním věku klesl o pět milionů, počet porodů výrazně vzrostl. To ukazuje, že změny v politice plánovaného rodičovství byly velmi dobře načasované a nesmírně efektivní," prohlásil představitel Státního výboru pro zdraví a plánované rodičovství Jang Wen-čuang.

Mnozí demografové ale prohlašují, že rozhodnutí povolit čínským rodičům mít dvě děti přišlo s ohledem na boj proti stárnutí populace příliš pozdě a je nadále příliš omezující.

Řada expertů také odsuzuje celou politiku jednoho dítěte jako zbytečnou, protože v 80. letech, kdy byla zavedena, porodnost v Číně již přirozeně klesala. Nyní zhruba 75 procent čínských rodin uvádí, že nechce druhé dítě, především z ekonomických důvodů, píše deník The Guardian.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína porodnost děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy