KLDR vyhrožuje jadernou válkou, nelíbí se jí americká flotila

Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že je připravena na válku se Spojenými státy a nemusí se proto obávat možného preventivní vojenské akce USA, která by měla vést k zastavení jaderného a raketového nahromadění KLDR. Slova severokorejských úředníků cituje deník The Independent.

Prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí přichází jako reakce na slova ministra zahraničí USA Rexe Tillersona, který mluvil o tvrdších sankcích, větším tlaku a případné vojenské akci, pokud se Severní Korea nevzdá svého jaderného programu.

„Nukleární síla [Severní Koreje] je ceněný meč spravedlnosti a nejspolehlivější nástroj odstrašování používaný k obraně socialistické vlasti a života jejích obyvatel,“ cituje mluvčího oficiální korejská centrální tisková agentura. „Máme vůli a schopnost plně reagovat na jakoukoliv válku, kterou v USA chtějí. Pokud si obchodník, který se stal americkým prezidentem, myslel, že by nás mohl vystrašit, brzy pozná, že jeho metoda nebude fungovat,“ dodal.

Vedení amerického námořnictva o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly, která mají podle vojenských expertů odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.

Americká letadlová loď s 60 letouny a 5000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku vybavených balistickými střelami a dalších bojových plavidel. Podle zdrojů z amerického námořnictva bude na cestě nejméně týden. Dá se proto předpokládat, že k jihokorejským břehům dorazí až po sobotních oslavách nedožitých narozenin zakladatele severokorejské diktatury Kim Ir-sena, při jejich příležitosti režim tradičně sahá k ukázce své ničivé techniky.

"Naše silná revoluční armáda bedlivě sleduje každý krok nepřátelských elementů a náš jaderný pohled je zaměřen nejen na invazní základny USA v Jižní Koreji a na jeviště pacifických operací, ale také na americkou pevninu," napsal jeden z oficiálních severokorejský listů, z něhož cituje Reuters.

Komentáře přicházejí poté, co americký prezident Donald Trump pokáral severokorejského vůdce Jim Čong-una, když tvrdil, že „hraje velmi špatně“ poté, co KLDR provedla zkoušku nového typu vysoce výkonného raketového motoru. Severokorejský vůdce tyto testy označil za revoluční průlom pro vesmírný program jeho země.

Minulý týden Tillerson naznačil, že USA mohou přikročit k tvrdší strategii a nechal také otevřenou možnost preventivnímu vojenskému zásahu proti KLDR. „Musí to být řečeno jasně: Politika strategické trpělivosti skončila,“ řekl po návštěvě těžce militarizované hranice mezi Severní a Jižní Koreou. „Prověřujeme novou řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření. Všechny možnosti jsou na stole.“ 

Napětí se zhoršilo po sérii raketových testů balistických provedených KLDR, která se pokouší zmenšit jadernou hlavici tak, aby bylo možné ji namontovat na mezikontinentální balistické střely, připomíná deník The Independent. Severní Korea urychlila svůj vývoj zbraní, porušila několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN a neodradily ji ani sankce. Loni také provedla dvě jaderné zkoušky a 24 testů balistických raket. Odborníci varují, že by země mohla mít jadernou raketu schopnou zasáhnout americkou pevninu už během několika let. 

Spojené státy chtějí podle některých analytiků využít efektu překvapivého úderu v Sýrii, k němuž sáhly minulý týden, a přesvědčit nepřátelské režimy, že jsou pod novým prezidentem Donaldem Trumpem připraveny k silovějším řešením než za jeho předchůdce Baracka Obamy. V nevypočitatelné Severní Koreji disponující jadernými zbraněmi však podle expertů nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Kim Čong-un Rex Tillerson Donald Trump Severokorejské zbraně Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy