Legenda ztracené římské legie Marcuse Crassa ožívá. V Číně žijí lidé s jejich kořeny

MAGAZÍN - Obyvatelé malé vesničky Liqian na severozápadě Číny po generace vědí, že jsou jiní. Velká část jich má zelené oči a blond vlasy. Co za tím ale stojí?

To některé experty vedlo k domněnce, že jde o potomky římské legie, která se v této oblasti ztratila.

Teď testy DNA ukázaly, že dvě třetiny vesničanů jsou opravdu evropského původu. Tyto výsledky podpořily teorii, že založení vesnice Liqian má spojitost se ztracenou armádou římského generála Marcuse Crassa.

Ztracená Crassova armáda? V roce 53 př. n. l. byl Crassus poražen a později popraven v oblasti, kde se dnes nachází Írán. V následujících desetiletích se ale vyprávělo o tom, že 145 římských vojáků dále bloudí po okolí. Pak se snad prý přidali k armádě hunského náčelníka Jzh Jzh, který bojoval s dynastií Han.

Oxfordský profesor Homer Dubs podle listu Daily Mail věří, že právě tak se tato skupina mohla dostat až poměrně daleko na východ a padnout v roce 36 př. n. l. do čínského zajetí. Místní, čínské prameny, totiž v této době mluví o zadržení skupiny vojáků "ve formaci rybí šupiny". Profesor Dubs se domnívá, že šlo o formaci "želvy", tedy tradiční římskou obrannou pozici, která byla chráněná štíty ze stran i z vršku.

Dvoumetroví habáni mohli být i kupciČínské kroniky také uvádějí, že vesnice Liqian byla založena vojáky zajatými ve válce mezi Huny a Číňany právě v roce 36 př. n. l. Hypotézu potvrzují i hroby v nedalekém Yongchangu: i ty ukazují na to, že v oblasti tehdy žili Římané. Archeologové v nich našli i skoro dvoumetrové velikány, což je vedlo k domněnce, že by mohlo jít o legionáře.

Další odborníci označili tuto teorii za zajímavou, ale pravděpodobně mylnou. Oblast se totiž nacházela na Hedvábné stezce, po níž putovaly nejrůznější obchodníci, ale i celé kmeny. Už se například ví, že v té době žil v oblasti pouště Taklamakan, tedy nepříliš daleko od vesnice Liqian, kmen Tochariů, kteří patřili ke keltské skupině národů.

Související

Více souvisejících

římská říše Čína zajímavosti historie Římská legie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy