Smog zahalil Jižní Koreu, problému se chopili prezidentští kandidáti

Soul - Příští úterý čekají Jižní Koreu prezidentské volby. Předvolební kampaň ovládlo nečekané téma - smog a znečišťování ovzduší. Nejhorší je situace v hlavním městě Soulu, které je společně s Pekingem a Novým Dillím nejvíce znečištěným městem na světě.

Prezidentské volby v Jižní Koreji se konají v netradiční jarní době. Důvodem je rezignace současné prezidentky Pak Kun-hje, která odstoupila ke konci loňského roku na základě tlaku společnosti, kvůli korupčním skandálům své blízké spolupracovnice.  Celá země se už několik týdnů dusí ve smogové pasti. A polevit by smog neměl ani v den konání voleb, 9. května, tedy dva dny po francouzských prezidentských volbách.

Jižní Korea kritickou smogovou situaci v tuto roční dobu zažívá pravidelně. Je to způsobené kombinací smogu a žlutých prachových částic, které vítr přináší z mongolské poušti Gobi. Tématika smogu a životního prostředí se tak nečekaně dostala mezi nejprohranější témata tamních prezidentských kandidátů, informoval o tom deník The Washington Post.

„Udělám vše, co bude v mých silách, aby Jižní Korea byla „čistší“ zemí,“ slibuje kandidát za Demokratickou stranu Moon Jae-in. Ten je zatím favoritem voleb. Jeho největším vyzyvatelem je centrista Ahn Cheol-soo, který podobně jako jeho soupeř slíbil, že se na řešení situace bude podílet v součinnosti s nedalekou Čínou. Jihokorejci tradičně považují Čínu a její průmysl za jeden z hlavních faktorů nečistoty ovzduší. Ekologičtí aktivisté nicméně dodávají, že znečištění je způsobenou nikoliv Čínou, ale doma, Jižní Koreou.

Nutno podotknout, že hlavní město Soul, je společně s čínským Pekingem a indickým Novým Dillím nejvíce znečištěným městem na světě, co se kvality ovzduší týče. Nebezpečné jsou zejména částečky arsenu, který může v lidských plicích způsobit vážné problémy. Soul bojuje se znečištěním od samého počátku roku, lidem bylo doporučováno, aby omezili venkovní aktivity na minimum. Občané se cítí bezradní, čistota ovzduší není něco, co by sami mohli nějak ovlivnit.

Mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpověděla, že 1 059 obyvatel Jižní Koreje z milionu zemře v roce 2060 předčasně, právě z důvodů znečištěného ovzduší. Je tak jedinou zemí organizace OECD, kde je problematika tak závažná.

Co se týče zplodin a nečistoty v ovzduší, vládní statistiky říkají, že mezi 30 a 50 procent znečištění přichází z Číny. Většina nečistot je však stále domácího původů – mezi 50 až 70 procenty. Na vině jsou zejména spaliny ze starých dieselových motorů v mnoha dopravních prostředcích, nelegální spalování odpadů, nebo prachové částice ze stovek stavenišť. Zhruba 40 procent elektřiny je produkováno tepelnými elektrárnami, vláda chce navíc vybudovat další. Aktivisté tak volají zejména po omezení další výstavby elektráren, ale například i uvalení daně pro provozovatele dieselových dopravních prostředků.

Související

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.
Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

Více souvisejících

Jižní Korea Čína Ekologie Volby prezidentská kampaň Smog

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Počasí: Vydrží oteplení až do Vánoc? Meteorologové prozradili, co teď vidí

V Česku se po uplynulém víkendu výrazně oteplilo, teploty spíše připomínají podzim či jaro. Po krátkém ochlazení se v období Vánoc má znovu oteplit, naznačili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zatím ale panuje značná nejistota.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy